Nie znalazłeś
odpowiedniej usługi odpadowej?
Dodaj swój odpad z jego charakterystyką,
a otrzymasz ofertę skrojoną na miarę!
Nawet w 15 minut.
Wypełnij formularz

Cały proces to tylko
1 prosty krok!

Ty decydujesz czy Ci się opłaca.
\

Właściwości metali kolorowych

Właściwości metali kolorowych

Nie jesteś pewien, czy oddawanie odpadów do skupu metali kolorowych ma sens? Nie wiesz, w jaki sposób możesz skorzystać na przekazywaniu metali do placówek zajmujących się recyklingiem? Jeśli chcesz poznać odpowiedzi na zadane pytania oraz uzyskać informacje dotyczące właściwości metali kolorowych – zapraszamy do czytania!

Recykling metali kolorowych

Po tym, jak już sprzedasz swoje materiały, metale trafiają do placówek skupujących. W zależności od tego, jaki rodzaj metalu dostarczysz oraz od tego, w jakiej on będzie postaci czy jakiej jakości, tak będzie kształtowała się cena w skupie. Najpierw dostarczane odpady są sortowane oraz poddawane obróbce mechanicznej. Zazwyczaj jest to przeprowadzane za pomocą maszyn, zgniatarek, pras, obrabiarek, nożyc do stali, oizolowywaczy etc. Przy ich pomocy, metale są obierane z izolacji, rozdrabniane i przygotowywane do dalszych zabiegów.

Następnie otrzymaną masę metalową (rzecz jasna, każdy rodzaj metalu jest poddawany temu procesowi osobno) oczyszcza się z wszelkiego rodzaju zanieczyszczeń. Za pomocą oczyszczaczy metalu (różnych technik piaskowania, mycia ultradźwiękowego etc.) usuwa się lakiery, etykiety, farby i inne materiały, które nie nadają się do recyklingowania. Tak przygotowany surowiec umieszcza się w piecu do topienia wiórów oraz metali nieżelaznych i w zależności od materiału, dopasowuje się temperaturę topnienia. Następnie tak przygotowaną masę umieszcza się w formach lub w termosach do transportu np. ciekłego aluminium.

W ten sposób przebiega recykling metali kolorowych. Ostatnim etapem tego procesu jest sprzedaż pozyskanej substancji do hut, stalowni, czy innych pomiotów, które zajmują się produkcją materiałów z miedzi, aluminium, mosiądzu, brązu, cyny, cynku, czy ołowiu. On ponownie przetapiają surówkę lub wtłaczają ją w odpowiednie formy i to tyle! Materiał, który zalegałby u Ciebie przez kolejne miesiące czy lata, ma szansę zostać żyłą od kabla czy aluminiową puszką.

Potrzebujesz pomocy z utylizacją swoich odpadów?
Jeśli posiadasz złom, z którym nie wiesz co masz zrobić, a czystość stolicy i jej okolic nie jest Ci obojętna – skontaktuj się z nami.

Metale kolorowe – potencjalny surowiec

Wiemy już, że oddawanie odpadów do skupów złomu kolorowego jest bardzo korzystne zarówno dla naszego portfela, jak i środowiska. Jednak to, w jaki sposób możemy wykorzystać dany materiał, jest uzależnione od właściwości konkretnego metalu. Wszystkie metale nieżelazne są doskonałymi przewodnikami, co wiąże się z ich wykorzystaniem w branży elektronicznej oraz elektrycznej.

Miedź jest metalem nieżelaznym, niemagnetycznym, jednak jest świetnym przewodnikiem prądu i co bardzo istotne – nie ulega korozji. Ważną informacją jest również to, że nie traci swoich właściwości w ramach przeprowadzania recyklingu. Co to oznacza? Że możemy ją przetwarzać i odzyskiwać naprawdę wiele razy, zanim ten materiał przestanie się do czegokolwiek nadawać! Co możemy wyprodukować z takiego metalu kolorowego? Bardzo wiele: żyły do kabli, instalacje miedziane,  układy komunikacyjno-przewodzące, elektryczne, a także materiały miedziane codziennego użytku – naczynia, designerskie sztućce etc.

Aluminium to drugi po miedzi, najpopularniejszy materiał dostarczany do skupów metali nieżelaznych. Odznacza się on sporą plastycznością, lekkością, ale i wytrzymałością. Potrafi przewodzić i ciepło, i prąd. W związku z tymi właściwościami jest wykorzystywany praktycznie na każdym polu. Możemy go wykorzystać zarówno do produkcji folii aluminiowej, koców termicznych, puszek, elementów do urządzeń, jak i felg, profili, chłodnic, instalacji elektrycznych i cieplnych etc. Aluminium również możemy przetwarzać wielokrotnie, jednak ze względu na swój skład, nie jest tak wytrzymały, jak miedź.  

Mosiądz stanowi stop miedzi i cyny, co tłumaczy niejako jego wysoką cenę w skupach złomu kolorowego. Często także jest uzupełniany o inne metale, takie jak ołów, czy aluminium, chrom etc. Również jest niemagnetyczny, dużo cięższy od aluminium czy miedzi. Jego właściwości są kompilacją cech stopów metali, z których się składa. Doskonale przewodzi prąd, jest wytrzymały, bardzo plastyczny (co zależy od ilości aluminium i miedzi w stopie), ze względu na wysoką gęstość, część zastosowań zostaje wykluczona. Idealny do odlewów, służy przede wszystkim jako materiał do produkcji zawiasów, armatury, rur, klamek, elementów odpornych na działanie wody morskiej, ale i blach, prętów etc.

Brąz jest stopem miedzi, w związku z czym odznacza się podobnymi właściwościami. Jest jednak dużo ciemniejszego koloru, twardszy, ale tak samo, jak miedź odporny na korozje. Słabo przewodzi prąd, jednak jest doskonałym przewodnikiem ciepła. Zazwyczaj używa się go w instalacjach cieplnych oraz do produkcji ozdobnych elementów.

Zatem sam widzisz, jak zróżnicowane są metale kolorowe, które możesz zawieźć do skupu. Oddawanie tam materiałów jest bardzo korzystne dla środowiska, sprawia, że zmniejsza się wydobycie substancji oraz eksploatacja terenu. Dodatkowo nie marnujemy w ten sposób cennych surowców!

Copyright © 2022 Waste Master