Nie znalazłeś
odpowiedniej usługi odpadowej?
Dodaj swój odpad z jego charakterystyką,
a otrzymasz ofertę skrojoną na miarę!
Nawet w 15 minut.
Wypełnij formularz

Cały proces to tylko
1 prosty krok!

Ty decydujesz czy Ci się opłaca.
\

Sprzedaż oleju przepracowanego a VAT. Aktualizacja 2023

Sprzedaż oleju przepracowanego a VAT. Aktualizacja 2023

Z pewnością wiele nie tylko osób fizycznych, lecz także firm, zastanawia się, gdzie oddać zużyty olej silnikowy. Warto przy tym pamiętać, że sprzedaż przepracowanego oleju przez np. warsztat samochodowy nie zwalnia z obowiązku zapłacenia podatku VAT. Jaki VAT na olej przepracowany obowiązuje? Czy olej silnikowy ma GTU i co to właściwie oznacza?

Gdzie oddać przepracowany olej?

Cywilizacja i motoryzacja poszły na tyle do przodu, że większość z nas posiada swój własny samochód. Wiąże się z tym szereg obowiązków, w tym przepisowe kontrole oraz przeglądy techniczne, w tym wymiana oleju silnikowego. Zazwyczaj udajemy się z tym do profesjonalnego warsztatu samochodowego, jednak niektórzy z nas wolą zrobić to sami w np. przydomowym garażu. Wtedy pojawia się pytanie: gdzie oddać zużyty olej?

Na samym początku warto wspomnieć, że procedura oddania oleju przepracowanego będzie się różniła w zależności od tego, czy mamy do czynienia z osobą fizyczną czy przedsiębiorcą. Jeśli jesteśmy osobą prywatną i np. ostatnio robiliśmy porządki w garażu, gdzie znaleźliśmy zużyty olej silnikowy, możemy oddać go do najbliższego Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych (w skrócie PSZOK) lub do skupu zajmującego się utylizacją tego typu odpadów. Warto pamiętać, że PSZOK-i mają swoje limity: punkt może przyjąć do 20 kilogramów olejów na dany rok kalendarzowy. Nie warto więc odkładać tego w czasie i składować nie wiadomo jak dużej liczby tego typu odpadu.

Warto przy tym zaznaczyć, że procedura oddania odbywa się nieodpłatnie (dla osób fizycznych), a więc nie dostaniemy za tego typu transakcję żadnych pieniędzy. Żeby sprzedać olej przepracowany, musimy mieć zarejestrowaną działalność gospodarczą z wpisem do BDO (Baza Danych o Produktach i Opakowaniach oraz Gospodarce Odpadami). Co w takim razie z firmami?

Potrzebujesz pomocy z utylizacją swoich odpadów?
Jeśli posiadasz złom, z którym nie wiesz co masz zrobić, a czystość stolicy i jej okolic nie jest Ci obojętna – skontaktuj się z nami.

Sprzedaż oleju przepracowanego a GTU

Przedsiębiorstwa, które generują sporą liczbę oleju przepracowanego (np. właśnie warsztaty samochodowe), mogą sprzedawać go do specjalnych firm, które zajmują się gromadzeniem tego typu odpadów. Przy takiej transakcji warto pamiętać, że firmę obowiązuje standardowa stawka VAT wynosząca 23%.

Wielu przedsiębiorców często zadaje sobie również pytanie o GTU: co to takiego? Jaki kod trzeba wpisać przy sprzedaży olejów przepracowanych?

GTU – co to jest? Kody GTU, czyli kody grup towarowych i usług to specjalne oznaczenia sprzedaży, które zostały wprowadzone na potrzeby JPK_V7 obowiązującego od 1 października 2020 r.

A więc czy olej silnikowy ma GTU? Okazuje się, że tak. Oleje silnikowe oznaczone kodem 2710 19 81 wchodzą w zakres GTU_3, a więc podatnik ma obowiązek uwzględniać je w nowym pliku JPK_VAT z kodem GTU_03.

Jeśli miałeś wątpliwości, co zrobić ze zużytym olejem silnikowym i gdzie go utylizować, mamy nadzieję, że nieco rozjaśniliśmy Ci w głowie. Jesteś zdecydowany na sprzedaż tego rodzaju odpadu? Zapraszamy do kontaktu z naszymi konsultantami, którzy pomogą ci wycenić produkt.

Cennik skupu oleju przepracowanego na naszej stronie pomoże oszacować Ci koszt transakcji.

Copyright © 2022 Waste Master