Masz odpad? Powiedz nam w jakim mieście się znajduje i znajdź odpowiednią usługę
Cały proces to tylko
1 prosty krok!
Osoby zainteresowane transportem odpadów mogą natrafić na SENT -przybliżamy o co chodzi z tym tajemniczym skrót. System SENT reguluje wiele kwestii, między innymi import odpadów do Polski, a także wymagania względem transportu tych produktów z zagranicy.
Wiele osób zastanawia się, czym jest skrót SENT odpady. To system dotyczący przewozu towarów wrażliwych. Dotyczy to przede wszystkim transportowania alkoholu, suszu tytoniowego, jak również paliwa. System SENT odpady został wprowadzony przy pomocy ustawy z dnia 9 marca 2017 roku. To akt prawny, który reguluje kwestie monitorowania drogowego i kolejowego przewozu towarów. SENT odpady jednoznacznie wskazuje na podmioty zobowiązane do dokonywania zgłoszeń w tym systemie. Chodzi tutaj o wszystkie podmioty uczestniczące w danej transakcji, między innymi dostawców, nabywców, a także samego przewoźnika. System SENT odpady pośrednio wskazuje na czynności, jakie podlegają monitorowaniu. Chodzi tutaj przede wszystkim o przemieszczanie się dotyczące dostaw krajowych, a także tych dokonywanych w związku z wewnątrzwspólnotowym nabyciem towarów i importem, odbywającym się na terytorium kraju członkowskiego Unii Europejskiej bądź państwa trzeciego. SENT odpady dokładnie wskazuje także, jakiego rodzaju towary podlegają monitorowaniu. Są one ujęte w ustawie przewozowej poprzez ich kod CN. Ponadto system SENT odpady jednoznacznie określa, jaką masę lub objętość powinna mieć wybrana przesyłka z towarem, aby powstał obowiązek zgłoszenia jej w wymienionym wyżej systemie monitorowania. Należy pamiętać, że od 22 lutego 2002 roku przewóz do Polski, jak również tranzyt przez teren Rzeczypospolitej Polskiej wszystkich rodzajów odpadów, podlega rejestracji przy pomocy takiego narzędzia, jak system SENT odpady.
Główny Inspektorat Ochrony Środowiska wydał nowelizację przepisów wykonawczych do ustawy z dnia 9 marca 2017 roku o systemie monitorowania Drogowego i Kolejowego przewozu towarów. W myśl tych przepisów przywóz odpadów do Polski, a także przewóz odpadów poza terytorium RP przy pomocy transportu drogowego lub kolejowego musi być zarejestrowany w Systemie Elektronicznej Notyfikacji Transportów, w skrócie nazywanym SENT odpady. Wyżej wymieniony SENT odpady jest prowadzony przez Krajową Administrację Skarbową. Obowiązek umieszczania informacji w wyżej wymienionym systemie dotyczy wszystkich rodzajów odpadów, również tych z tak zwanej zielonej listy, których przewóz nie wymaga posiadania zezwolenia głównego inspektoratu Ochrony Środowiska. Wyjątkiem od tej reguły jest brak umieszczania w takim narzędziu, jak system SENT odpady, przewozu bądź tranzytu odpadów z zielonej listy o masie nieprzekraczającej 20 kg. Wprowadzone w życie ustawy dotyczące SENT odpady mają na celu koordynację współpracy z różnymi służbami i instytucjami, w celu zapobiegania i zwalczania przestępczości w środowisku. Informacje na ten temat znajdują się także w bazie aktów prawnych -Teraz środowisko, a także w wielu artykułach traktujących o SENT odpady.
Wiele osób zastanawia się, dlaczego wprowadzono system SENT na odpady. Odpowiedź na to pytanie jest bardzo prosta. Od 2022 roku zmienił się zakres systemu monitorowania transportu. Jest to tak zwany SENT na odpady rozszerzony o transport produktów z zielonej listy o masie przekraczającej 20 kg. Odpady SENT dotyczą także produktów zaliczanych do kategorii niebezpiecznych. Działanie to stanowi kolejny punkt na bardzo długiej liście obowiązków, dotyczących między innymi takich kwestii, jak zagospodarowanie odpadów wpisujących się w Trend EFG, który realizowany jest na kanwie unijnej koncepcji. Została ona rozszerzona w zakresie odpowiedzialności producenta w ramach Green Deal. Należy pamiętać, że objęcie systemem SENT transportu odpadów ma zasadniczo skłonić wielu przedsiębiorców do rzetelnej, prawidłowej i skutecznej weryfikacji czy działalność ich nie jest przypadkowo powiązana z przemieszczaniem wyżej wymienionych odpadów. Praktyka rynkowa dowodzi jednoznacznie, że wiele osób prowadzących działalność gospodarczą jest nieuświadomionych w kwestii wykorzystania odpadów, użytych w trakcie prowadzenia swojej firmy.
System SENT na odpady ma zasadniczo uregulować tę kwestię. Wynika to z biznesowego rozumienia terminu odpadu, które całkowicie mija się z jego definicją o charakterze prawnym. Zgodnie z ustanowionymi przepisami odpadem jest każdego typu rzecz, której nie używa się zgodnie z jej pierwotnym przeznaczeniem. Należy pamiętać, że odpady SENT nie są oceniane pod względem ich wartości ekonomicznej. SENT na odpady wywołał spore zamieszanie wśród przedsiębiorców, ponieważ według nowej definicji odpadów, zakwalifikowano do tej kategorii pojazdy uszkodzone, części samochodowe poddawane regeneracji, elementy ochronne i stelaże zwracane przez klientów, wadliwą elektronikę, niektóre partie towaru wycofane z rynku przez inne kraje, a także niesprzedany towar. Wyżej wymienione odpady SENT podlegają jednoznacznej rejestracji w tym systemie. Należy pamiętać, że przedsiębiorcy, którzy nie zastosują się do wymogów SENT na odpady mogą ponieść dotkliwe konsekwencje prawne i finansowe. Rozszerzenie SENT na odpady ma szczególny wpływ na działalność podmiotów, które są zaangażowane w międzynarodowy obrót towarami. Chodzi tutaj przede wszystkim o firmy działające na rynku Aftermarket Services.
Należy pamiętać, że taka kwestia, jak odpady w systemie SENT, nakłada szereg zobowiązań na strony, które są bezpośrednio zaangażowane w ich transport. Oznacza to, że muszą one przesłać zgłoszenie do wyżej wymienionego systemu, jeszcze przed rozpoczęciem procedury transportowania przez podmiot wysyłający. Ponadto, odpady w systemie SENT wymagają uzupełnienia zgłoszenia, jak i kontroli wszystkich transportowanych towarów przez przewoźnika, a także potwierdzenia odbioru towaru przez osobę określaną mianem odbiorcy, a inaczej nabywcy. Obowiązki te mają na celu walkę z czarną i szarą strefą w zakresie nielegalnego obrotu towarami wrażliwymi, co ma na celu zwalczanie praktyk przestępczych i nieuczciwych, realizowanych przez podmioty celowo lub nieumyślnie dokonujących błędne klasyfikacji towarów. Odpady w systemie SENT, które są nieprawidłowo sklasyfikowane bądź też ukrywane, podlegają sankcjonowaniu. Będzie to wiązało się z egzekwowaniem wymaganych należności podatkowych, uwzględniających rzeczywiste stawki dla faktycznie transportowanych towarów – import odpadów do Polski.
Od 22 lutego 2022 roku wszystkie odpady sprowadzone do Polski będą objęte systemem SENT. Od tego czasu import odpadów do Polski będzie podlegał rejestracji w wyżej wymienionym systemie. Odbywający się zgodnie z literą prawa import odpadów do Polski musi być objęty systemem SENT, aby zlikwidować nielegalny proceder. Działanie to będzie w pełni kontrolowane, pozostając pod ścisłym nadzorem. Należy pamiętać, że SENT odpady z zagranicy, sprowadzane do Polski, będą dokładnie monitorowane. Ma to całkowicie zlikwidować bądź znacznie ograniczyć nielegalny import odpadów do Polski. Osoby, które zastanawiają się, czy można sfałszować dane umieszczone w takim systemie, jak SENT odpady z zagranicy, powinny liczyć się z bardzo dotkliwymi konsekwencjami tego działania. Nielegalny import odpadów do Polski jest naruszeniem prawa. Oznacza to, że działanie to będzie znacznie utrudnione i wysoce ryzykowne dla osób trudniących się tą profesją. System SENT odpady z zagranicy z pewnością przyczyni się do ułatwienia funkcjonowania na rynku wielu podmiotów, prowadzących działalność, do której należy import odpadów do Polski w sposób legalny i zgodnie z literą prawa.
Wiele osób zastanawia się, system SENT jakie odpady należy zgłosić, aby transportowanie ich było zgodne z literą prawa. Wprowadzony system SENT dotyczy przewozu dwóch nowych grup towarów. Chodzi przede wszystkim o rozpuszczalniki i rozcieńczalniki o kodzie CN 3814, a także odpady według Resortu Finansów. Rozszerzenie systemu monitorowania pozwoli na uszczelnienie rynku i skuteczną walkę z nielegalnym procederem. Odpady w systemie SENT w postaci rozpuszczalników i rozcieńczalników o kodzie CN 3814, zawierających więcej niż 70% masy olejów czy ropy naftowej, podlegają zgłoszeniu przesyłki tych artykułów, jeśli ich masa przekracza 500 kg lub objętość jest większa niż 500 litrów. Osoby poszukujące informacji na temat SENT jakie odpady, powinny zapoznać się z treścią obowiązujących przepisów. Systemem SENT objęto, zarówno odpady przywożone do Polski, jak i te zaliczane do tak zwanej zielonej listy. Osoby zastanawiające się, gdzie znaleźć informacje na temat system SENT jakie odpady należy zgłosić, powinny zapoznać się z katalogiem towarów, które podlegają systemowi monitorowania przewozu i obrotu. Jest on określony w artykule 3 ust. 2 ustawy o systemie monitorowania drogowego i kolejowego przewozu towarów oraz obrotu paliwami opałowymi.
Dane, jakie należy umieścić w SENT, zawiera także Rozporządzenie Ministra Finansów, wydane na podstawie artykułu 3 ust. 11 wyżej wymienionej ustawy. W kwestii SENT odpady niebezpieczne należy pamiętać, że od lutego bieżącego roku, produkty te są również objęte systemem monitorowania. Dotyczy to transgranicznego przemieszczania się tych odpadów. Od 22 lutego 2022 roku system SENT odpady niebezpieczne reguluje kwestię ich przewozu. W celu uzyskania dostępu do wyżej wymienionego systemu, należy założyć konto na Platformie Usług Elektronicznych Skarbowo-Celnych w skrócie PUESC. Podmiot organizujący wysyłkę towaru powinien zamieścić w systemie SENT odpady niebezpieczne tego typu informację, czyli zgłoszenie przewozu. Wówczas uzyskuje on numer referencyjny, który jest ważny przez 10 dni. Oznacza to, że wyżej wymienione odpady niebezpieczne mogą być transportowane i dostarczone do odbiorcy w ustalonym odgórnie okresie, wynoszącym 10 dni.
System SENT określa obowiązek zgłaszania przewozu towarów, również tych zaliczanych do tak zwanej zielonej listy, których masa brutto przekracza 500 kg lub 500 litrów. Za niespełnienie obowiązku zgłoszenia przewozu towarów wrażliwych w systemie SENT bądź też podanie w tej elektronicznej rejestracji błędnych danych, grożą kary finansowe. System SENT reguluje także import odpadów do Polski.
Mogą zainteresować Cię również: