Nie znalazłeś
odpowiedniej usługi odpadowej?
Dodaj swój odpad z jego charakterystyką,
a otrzymasz ofertę skrojoną na miarę!
Nawet w 15 minut.
Wypełnij formularz

Cały proces to tylko
1 prosty krok!

Ty decydujesz czy Ci się opłaca.
\

Segregacja i recykling metali

Fotografia przedstawia stos sztabek złota na białym tle. Jest to ilustracja do bloga o tytule: "Segregacja i recykling metali".

Co warto wiedzieć o recyklingu metali w Polsce? W jaki sposób należy segregować metalowe pozostałości, aby później mogły one zostać efektywnie wykorzystane? A może ciekawi Cię, w jaki sposób odbywają się procesy recyklingowe i produkcja materiałów z raz już wykorzystanego metalu? Jeśli tak – zachęcamy do czytania!

Proces recyklingu metali

Jeśli mowa o segregacji metalu, warto pamiętać o tym, że segregacja może mieć miejsce zarówno podczas działalności zawodowej, jak i w naszych gospodarstwach domowych. W zależności od tego musimy w odpowiedni sposób dopasować typ segregacji do naszych metali. Jeśli po prostu sortujemy odpady w naszym domu, należy pamiętać, że do żółtego pojemnika na pozostałości trafiają materiały takie jak:

  • aluminiowe puszki po napojach,
  • złom żelazny i nieżelazny,
  • metalowe konserwy (ze stalowej blach),
  • kapsle z butelek, słoików,
  • folia aluminiowa,
  • kartony wielomateriałowe – wewnątrz są wyłożone aluminium.

Oczywiście to tych pojemników możemy także wrzucać pozostałości z tworzyw sztucznych – przede wszystkim plastikowe butelki typu PET, foliowe torebki, opakowania etc. Nie możemy tam umieszczać materiałów zaliczanych do zużytego sprzętu elektronicznego ani odpadów medycznych, samochodowych etc. Te ostatnie wymagają specjalistycznej utylizacji oraz neutralizacji – poza tym, często są klasyfikowane jako odpady niebezpieczne. A co jeśli zarządzasz przedsiębiorstwem, którego działalność skupia się lub zahacza o gałąź metalurgii, lub motoryzacji? Jak wówczas wygląda segregacja metalu? Wówczas należy skupić się na sortowaniu odpadów na najbardziej podstawowe grupy: na metale żelazne i nieżelazne. Jest to o tyle potrzebne, o ile wówczas łatwiej jest spieniężyć odpad już posortowany. Warto wiedzieć, że:

  • do metali żelaznych zaliczamy stal miękką, stal nierdzewną, stal węglową, żeliwo, kute żelazo,
  • do metali nieżelaznych zaliczamy miedź, aluminium, brąz, mosiądz, cynk, cynę, ołów, tytan, srebro, czy złoto.

Zatem, jak wygląda recykling metali? Jest to bardzo efektywny proces, dzięki któremu możemy niemalże w nieskończoność odzyskiwać metale z odpadu – które w większości przypadków nie będą traciły na swojej wydajności. Zatem recykling metali wygląda następująco:

  1. Segregacja metali i ocena jakości. Czy to na złomowiskach, czy w hutach, przed podjęciem jakichkolwiek działań, konieczne jest dokładne posortowanie i przeanalizowanie dostarczonych ładunków. W ten sposób odpady będą mogły zostać zakwalifikowane do odpowiednich działań recyklingowych.
  2. Strzępienie metali. Po tym, jak już został oceniony skład chemiczny metali oraz zostały one dokładnie posegregowane, następuje proces rozdrabniania materii. Jest to niezbędny wymóg do dalszego przetwarzania.
  3. Kontrola materiału – jakości i składu chemicznego.
  4. Oczyszczanie metali z farb, etykiet i lakierów.
  5. Przetapianie metali, rafinacja i filtrowanie.
  6. Ostateczne formowanie metali.
  7. Krzepnięcie metali.
  8. Ostateczny produkt.

Istnieją jeszcze dodatkowe sposoby na recykling metali, a zwłaszcza stali. Stosuje się niekiedy spalanie – gdy mamy do czynienia z odpadami nieposegregowanymi. W specjalnych piecach ze specyficznymi filtrami spala się odpad, a następnie z popiołów wydobywa elementy stalowe za pomocą magnesu. Stosuje się również magnetyczną segregację z procesem odcynowania. Jeśli chodzi o recykling metali nieżelaznych – odbywa się on podobnie, jak recykling stali – jednak odzyskane surowce mają zdecydowanie inne zastosowanie.

Potrzebujesz pomocy z utylizacją swoich odpadów?
Jeśli posiadasz złom, z którym nie wiesz co masz zrobić, a czystość stolicy i jej okolic nie jest Ci obojętna – skontaktuj się z nami.

Recykling metali – co powstaje?

Z jakich odpadów (oprócz pozostałości komunalnych) możemy pozyskać cenne metale? Między innymi z:

  • elektrośmieci,
  • odpadów samochodowych (karoserii, felg, stalowych części, silników),
  • kabli,
  • złomu komputerowego,
  • przedmiotów codziennego użytku (mosiężne krany, zawiasy, żelazne odważniki etc.).

Między innymi dzięki tym materiałom możliwe jest efektywne przetwarzanie metalów. W zależności od tego, jaki typ tego surowca weźmiemy pod uwagę – takie materiały możemy później z nich wyprodukować. Z odzyskanej stali – w zależności od jej rodzaju – możemy wyprodukować stalowe zbrojenia, pręty, rury, czy właśnie stalowe puszki na konserwy, części do pralek, zmywarek etc.

Jeśli mowa o metalach nieżelaznych – z miedzianych żył w kablach możemy wyprodukować kolejne, podobnie w przypadku aluminium. Są to specyficzne surowce, które mogą być wielokrotnie odzyskiwane i wykorzystywane ponownie – bez uszczerbku na wydajności. Z takich metali możemy wyprodukować części do urządzeń RTV i AGD, a także procesory do komputerów. Nawet metale szlachetne znajdują zastosowanie w szeroko pojętej elektronice. Z ołowiu możemy wyprodukować baterie oraz akumulatory, a odzyskane żelazo na pewno się przyda na budowach i w przemyśle motoryzacyjnym.

Dlaczego recykling metali jest tak ważny? Ponieważ jest to i ekologiczna, i ekonomiczna strategia pozwalająca na redukcję wydobycia niektórych metali! Wydobywanie węgla, miedzi, boksytu – każda kopalnia tego rodzaju jest obciążeniem dla naszego klimatu. Przemysł wydobywczy to nie tylko kopalnie – to także oczyszczanie rud, dowartościowanie ich etc. A wszystko to wiąże się z produkowaniem sporych mas odpadów niebezpiecznych.

Zatem jeśli mamy możliwość ograniczenia i redukcji działań w obrębie tego przemysłu – zdecydowanie warto podjąć działania w tym kierunku! Jak już wcześniej wspominaliśmy – stal oraz metale nieżelazne mogą być recyklingowane po wielokroć – co sprawia, że nie marnujemy surowców, a także dbamy o nasze środowisko. Polecamy zapoznać się z naszym cennikiem złomu, a jeśli potrzebujesz pomocy w znalezieniu odpowiedniej placówki, która zajmie się Twoimi metalami – skontaktuj się z nami. Wystarczy tylko zadzwonić lub uzupełnić formularz zgłoszeniowy!

Copyright © 2022 Waste Master