Abonament BDO Standard - 199 zł (netto) za miesiąc*
 • wpis do BDO za 0 zł
 • ewidencja odpadów do 10 KPO i 10 wpisów do KEO w miesiącu
 • preferencyjne ceny za odpad
 • zintegorwane narzędzie do ewidencji, jak i sprzedaży odpadu
Zostaw dane kontaktowe, a zadzownimy do Ciebie nawet w 15 minut.
Formularz kontaktowy
*płatność cykliczna przez okres 12 miesięcy.
Abonament BDO - Premium 399 zł (netto) za miesiąc*
 • wpis do BDO za 0 zł
 • ewidencja odpadów do 25 KPO i 25 wpisów do KEO w miesiącu
 • preferencyjne ceny za odpad
 • zintegorwane narzędzie do ewidencji, jak i sprzedaży odpadu
Zostaw dane kontaktowe, a zadzownimy do Ciebie nawet w 15 minut.
Formularz kontaktowy
*płatność cykliczna przez okres 12 miesięcy.
Nie znalazłeś
odpowiedniej usługi odpadowej?
Dodaj swój odpad z jego charakterystyką,
a otrzymasz ofertę skrojoną na miarę!
Nawet w 15 minut.
Wypełnij formularz

Cały proces to tylko
1 prosty krok!

Ty decydujesz czy Ci się opłaca.
\

Rodzaje złomu kabli – jakie możemy wyróżnić?

Rodzaje złomu kabli – jakie możemy wyróżnić?

W zależności od tego, do jakiego skupu kabli w izolacji się udamy, z taką klasyfikacją przewodów się spotkamy, a co za tym idzie, także ze specyficznymi rodzajami skupów. Czasami w ogóle podział nie jest wprowadzany, a mimo to wydaje się potrzebny. Dlaczego? Jakie wymieniamy rodzaje złomu kabli? Jak zbudowany jest przewód? Przeczytaj poniższego bloga, aby dowiedzieć się wszystkiego!

Podział kabli ze względu na zawartość

Najprostszym i najbardziej oczywistym sposobem na podział kabli w skupie jest dokonanie rozdziału ze względu na ich zawartość chemiczną. Z jakiego powodu? Dlatego, że złomy kabli dzielą się na te zajmujące się odzyskiem konkretnych metali pochodzących z okablowania. Zatem gdyby podzielić kable na rodzaje, ze względu na zawartość, można by wyróżnić:

 • kable miedziane,
 • kable aluminiowe,
 • kable ołowiane,
 • kable o niejednorodnej zawartości.

Wyżej wymienione metale są świetnymi przewodnikami prądu. Zwłaszcza miedź jest bardzo wysoko ceniona podczas produkcji przewodów. Z tego powodu skupy kabli miedzianych, za dość spore kwoty, kupują zużyte okablowanie, ponieważ po prostu jest na nie popyt! Ale dlaczego miedź jest tak wartościowa? Ze względu na swoje naturalne właściwości jest ona niepodatna na zmiany temperatur, świetnie przewodzi prąd, nie koroduje, posiada mniejszą rezystywność niż inne metale (odznacza się mniejszym oporem właściwym), a także jest wytrzymała i warto przeprowadzać recykling kabli z jej składem! Po procesie odzysku jest niemalże tak samo efektywna, jak w swojej pierwotnej wersji.

W związku z istnieniem skupów kabli aluminiowych łatwo można dojść do wniosku, że drugim najczęściej wykorzystywanym do produkcji przewodów jest glin. Jest on dużo bardziej giętki, łatwiej go zdobyć, jest także znacznie lżejszy, co sprawia, że montaż takiego przewodu jest ułatwiony. Mimo że odznacza się większą rezystywnością niż miedź, a także gorzej przewodzi prąd, jest bardzo często wykorzystywany wtedy, kiedy chcemy maksymalnie odciążyć urządzenie. Dzieje się to w przypadku kabli elektrycznych, które są podłączone do sprzętów codziennego użytku lub do pojazdów, które nie mogą być obciążone kablem miedzianym.

Potrzebujesz pomocy z utylizacją swoich odpadów?
Jeśli posiadasz złom, z którym nie wiesz co masz zrobić, a czystość stolicy i jej okolic nie jest Ci obojętna – skontaktuj się z nami.

Trzeci rodzaj zawiera ołów, który jest coraz rzadziej wykorzystywany w produkcji przewodów, najczęściej używa się go, jako powłokę żyły kabla. Z kolei tzw. mix kabli, najczęściej zawiera Al i Cu, więc bez problemów zostaną przyjęte przez większość skupów kabli w izolacji. W ramach doprecyzowania warto jeszcze wspomnieć o budowie i oznaczeniach przewodów, które mogą się okazać przydatne w momencie oddania ich na złom kabli.

Skupy kabli w izolacji są najbardziej zainteresowane żyłami okablowań, czyli przewodami zbudowanymi z miedzi bądź aluminium. Wyróżniamy wielożyłowe i jednożyłowe okablowania. Te pierwsze, ze względu na zwiększoną zawartość metali, będą droższe w skupie kabli w izolacji. Oprócz żył przewód posiada również oplot, czyli warstwę chroniącą przed porażeniem i uszkodzeniem przewodu. Podobną funkcję pełni zewnętrzna izolacja, najczęściej zbudowana z gumy (oznaczamy  ją literą G), polietylenu (X) lub polwinitu (Y). Zarówno warstwa izolacji, jak i oplotu zostaje usunięta oraz zutylizowana w skupie kabli. Ponadto warto znać określenia, takie jak drut (jedna żyła pod izolacją) oraz linka (wiele cienkich skręconych ze sobą drucików pod izolacją). Powyższa wiedza jest bardzo przydatna, jeśli chcemy oddać przewodu na złom kabli, ponieważ wszystko to wpływa na ostateczną cenę.

Potrzebujesz pomocy z utylizacją swoich odpadów?
Jeśli posiadasz złom, z którym nie wiesz co masz zrobić, a czystość stolicy i jej okolic nie jest Ci obojętna – skontaktuj się z nami.

Podział kabli ze względu na zastosowanie

Dużo prostszym sposobem na podział przewodów jest ich klasyfikacja ze względu na zastosowanie – co również jest wykorzystywane przez skupy kabli w izolacji. Zatem możemy wyróżnić następujące typy przewodów:

 • kable samochodowe,
 • kable budowlane,
 • kable elektryczne,
 • kable telekomunikacyjne,
 • kable komputerowe,
 • kable energetyczne,
 • kable sygnalizacyjne,
 • kable światłowodowe,
 • kable specjalne.

Są to oczywiście najgłówniejsze rodzaje kabli. W związku z tym, że nie da się powstrzymać rozwoju technologicznego, nowe zastosowania będą się wciąż pojawiały. Warto zaznaczyć, że w nawiązaniu do tych specjalności przewodów, skupy również zaczęły się specjalizować. Można wyróżnić chociażby skupy kabli samochodowych, skupy kabli elektrycznych, ale i te, które przyjmują tylko określone materiały: skupy kabli aluminiowych czy skupy kabli miedzianych.

Potrzebujesz pomocy z utylizacją swoich odpadów?
Jeśli posiadasz złom, z którym nie wiesz co masz zrobić, a czystość stolicy i jej okolic nie jest Ci obojętna – skontaktuj się z nami.

Zastosowanie okablowania jest ściśle związane z określonymi metalami. Przykładowo: kable elektryczne są budowane z aluminium, tak samo jak energetyczne lub niektóre samochodowe. Miedź z kolei znajdziemy w drutach budowlanych, w wiązkach samochodowych oraz kablach komputerowych. W zależności od specyfiki danego urządzenia, taki metal jest wykorzystywany.

Po co nam takie podziały, skoro skupy kabli w izolacji często mają własne klasyfikacje? Znajomość zróżnicowania odpadów, które posiadamy, jest zawsze istotna z tego względu, że pomaga nam w zaklasyfikowaniu w tym przypadku kabli. Nie wszystkie skupy są transparentne i nie każdy złom kabli będzie Ci tłumaczył, jaki przewód masz w posiadaniu. Im więcej wiesz – tym bardziej świadomie rozpoczynasz swoją przygodę z handlem odpadami. Klasyfikacje pomagają zrozumieć, co jest naprawdę cenne, a może też czego warto szukać w swoim otoczeniu.

Copyright © 2022 Waste Master