Nie znalazłeś
odpowiedniej usługi odpadowej?
Dodaj swój odpad z jego charakterystyką,
a otrzymasz ofertę skrojoną na miarę!
Nawet w 15 minut.
Wypełnij formularz

Cały proces to tylko
1 prosty krok!

Ty decydujesz czy Ci się opłaca.
\

Rodzaje odpadów do utylizacji

Rodzaje odpadów do utylizacji

Jeśli jesteś zainteresowany przeprowadzeniem utylizacji odpadów – z pewnością przyda Ci się poniższy wpis. Nie zawsze jesteśmy pewni, czy nasze pozostałości nadają się do utylizacji, recyklingu, czy sprzedaży bądź wywózki na wysypisko śmieci. Warto znać rodzaje przeznaczonych do utylizacji odpadów, tak aby zmaksymalizować funkcjonalność swojego przedsiębiorstwa. Jest to także pomocne przy kwestiach formalnych, takich jak, chociażby nadawanie danej pozostałości konkretnego kodu odpadu. Zachęcamy do lektury!

Odpady do utylizacji – co mówi ustawa?

Zaczynając od kwestii prawnych: warto wiedzieć o istnieniu katalogu odpadów, który możemy znaleźć w Rozporządzeniu Ministra Klimatu ze stycznia 2020 roku. Jest to system, który gromadzi wszystkie możliwe rodzaje odpadów do utylizacji. Ciąg cyfr, na który składa się każdy kod, ma za zadanie informować o miejscu powstania danej substancji, o jej ewentualnych właściwościach, rodzaju i podgrupie. Ma to na celu ułatwić identyfikację pozostałości oraz ujednolicenie oznaczenia. Kody odpadów są wykorzystywane głównie w Bazie Danych Odpadowych, Karcie Ewidencji Odpadów, Karcie Przekazania Odpadów czy Karcie Ewidencji Odpadów Niebezpiecznych.

Zatem, jakie możemy wyróżnić rodzaje odpadów do utylizacji? Aby ułatwić zdanie przedsiębiorcom, ustawa z 2020 roku kategorie dzieli ze względu na miejsce i branżę, która produkuje dany odpad. Czyli wyróżniamy następujące typy:

  • odpady pochodzące z przemysłu wydobywczego,
  • odpady pochodzące z przemysłu petrochemicznego,
  • odpady pochodzące z przemysłu chemicznego,
  • odpady pochodzące z rybołówstwa, przetwórstwa, leśnictwa, rolnictwa, łowiectwa,
  • odpady pochodzące z przemysłu drzewnego, celulozowego, makulatura,
  • odpady pochodzące z produkcji lakierów, farb i innych powłok,
  • odpady pochodzące z obróbki przemysłu metalurgicznego,
  • odpady pochodzące z przemysłu zajmującego się produkcją tworzyw sztucznych,
  • odpady pochodzące z produkcji olejów,
  • odpady pochodzące z warsztatów samochodowych,
  • odpady medyczne i weterynaryjne,
  • bioodpady,
  • odpady remontowo-budowlane,
  • odpady komunalne, gromadzone selektywnie,
  • odpady z oczyszczalni ścieków.

Oczywiście nie są to jedyne miejsca, gdzie możemy wytworzyć odpady do utylizacji, jednak ustawa szczegółowo opisuje poszczególne przypadki w obrębie danej kategorii. Jednak czy wszystkiego rodzaju pozostałości da się poddać utylizacji, którą rozumiemy poprzez wykorzystanie ponowne z wytworzeniem, jak najmniejszej ilości resztek?

Potrzebujesz pomocy z utylizacją swoich odpadów?
Jeśli posiadasz złom, z którym nie wiesz co masz zrobić, a czystość stolicy i jej okolic nie jest Ci obojętna – skontaktuj się z nami.

Jak utylizujemy poszczególne materiały?

Część materiałów wytworzonych w naszych przedsiębiorstwach nadaje się do recyklingu, inne do spalenia, kolejne do oddania biogazowniom, a jeszcze inne do wykorzystania jako czysty surowiec. Część pozostałości możemy także sprzedać lub w prosty sposób przetworzyć i wykorzystać na miejscu, w naszym zakładzie pracy.

Co nadaje się do recyklingu? W zasadzie wszystkie materiały, które wytwarzamy w naszych gospodarstwach domowych – plastik, metale, szkło, papier oraz bioodpady. Tworzywa sztuczne typu PET, styropianowe oraz tzw. polichlorek winylu, świetnie nadaje się do przetworzenia i produkcji nowych materiałów. Aby wyprodukować użyteczny surowiec, stosuje się często technikę regranulacji, polegającą na mechanicznym przekształceniu odpadu w granulat. Wykorzystuje się go później w zakładach produkcyjnych, które zajmują się wytwarzaniem plastikowych butelek, geowłókniny pod budowę dróg, lin, plastikowych naczyń i opakowań na jedzenie oraz produkty niebędące żywnością.

Szkło także jest wykorzystywane do ponownego użycia – przekształca się je w tzw. stłuczkę szklaną, która służy jako surowiec pod produkcję nowych materiałów. Jeśli chodzi o papier czy produkty metalowe – oprócz tego, że są one poddawane recyklingowi, stanowią dla przedsiębiorcy potencjalne źródło zysku. Otóż makulaturę, czyli kartony, stare gazety, tekturę i inne materiały celulozowe, możemy sprzedać w skupie makulatury. On następnie przekazuje odpad do papierni, gdzie produkuje się i oczyszcza masę celulozową, z której formuje się nowy papier, kartony etc. Jeśli chodzi o metale, złom, metale kolorowe oraz kable – tutaj także istnieje możliwość sprzedaży odpadów. Są one odkupywane w skupach złomu, a następnie sprzedawane do stalowni, hut, gdzie metale są przetapiane i przygotowywane do ponownego użycia.

Jeśli chodzi o resztę pozostałości, które są spalane w specjalnie do tego przystosowanych piecach – możemy wymienić zużyte opony, elementy drewniane, olej gastronomiczny czy niektóre odpady medyczne. W ten sposób możemy uzyskać dodatkowe źródło energii. Jakie jeszcze możemy wyróżnić odpady nadające się do utylizacji? Są nimi np. bioodpady, które są idealnym surowcem nadającym się do biogazowni – po umieszczeniu w specjalnych pryzmach, gdzie są poddawane utlenianiu, przeprowadza się z nimi skomplikowane reakcje chemiczne, w wyniku których możemy uzyskać biogaz, biowęgiel i biopaliwo.

Jeśli chodzi o utylizowanie odpadów w miejscu pracy – istnieje kilka użytecznych urządzeń, które Ci się przydadzą. Jeśli Twój zakład pracy wytwarza duże ilości śmieci, które przed oddaniem warto przygotować do transportu lub które chcesz doprowadzić do najbardziej podstawowej formy, nadającej się do sprzedaży – rozejrzyj się za następującymi urządzeniami: zgniatarkami, rozdrabniaczami, prasami do papieru, kompaktorami, rozrywarkami, owijarkami, taśmociągami, sitami obrotowymi czy instalacjami do selekcji. Oczywiście wybór uzależnij od możliwości Twojej firmy i branży, w której działasz. jeśli jednak szukasz podmiotów, które pomogą Ci w utylizacji pozostałości – wykorzystaj naszą Giełdę Odpadów – zaoszczędzisz w ten sposób i czas, i pieniądze!

Copyright © 2022 Waste Master