Nie znalazłeś
odpowiedniej usługi odpadowej?
Dodaj swój odpad z jego charakterystyką,
a otrzymasz ofertę skrojoną na miarę!
Nawet w 15 minut.
Wypełnij formularz

Cały proces to tylko
1 prosty krok!

Ty decydujesz czy Ci się opłaca.
\

Rodzaje kontenerów na odpady i ich wymiary

Obrazek przedstawiający określony rodzaj kontenerów na odpady i ich wielkości. Cały kadr jest wypełniony kontenerami w kolorach pomarańczowych, niebieskich i czerwonych.

Kontenery są niezwykle przydatne zarówno na wielkich placach budowy, jak i przy lokalnych remontach. Dzięki nim sprawnie zbierzesz odpady w jednym miejscu, a także uporządkujesz miejsce pracy. Bez kontenera ciężko jest się czasem obejść! Dlatego, jeśli chcesz wiedzieć więcej o wymiarach, rodzajach i pojemnościach kontenerów – czytaj dalej – przygotowaliśmy dla Ciebie wiele przydatnych informacji!

Rodzaje kontenerów na odpady

Jednak zanim wybierzemy odpowiedni rezerwuar, kontener lub zbiornik, musimy dobrać właściwy rodzaj, który będzie pasował do naszych potrzeb. Jest to istotne zarówno w kontekście ceny za wynajem bądź kupno kontenera, jak i zasad ich eksploatacji. Nie wszystkie kontenery są przystosowane do gromadzenia wszystkich substancji, a ich przeładowanie może skutkować naliczeniem dodatkowych opłat za usługę. Dlaczego? Przeciążony kontener jest problematyczny w przewozie, a także stanowi naruszenie warunków umowy – wymiar kontenera wynoszący 15 m3 to dokładnie 15 m3!

Zatem jakie rodzaje kontenerów możemy wyróżnić? Dużo zależy od tego, czy patrzymy na typ kontenera, czy na to, do jakiej zawartości jest on przeznaczony. Jeśli chodzi o pierwszy rodzaj klasyfikacji, to możemy wyróżnić:

 • kontenery otwarte,
 • kontenery zamknięte,
 • kontenery hakowe,
 • kontenery wysypowe,
 • kontenery zbiorcze,
 • torby typu Big-Bag.

Rodzaj kontenera na odpady jest determinowany właśnie przez typ pozostałości, który możemy w nim umieścić. Kontener otwarty – co dość oczywiste – nie ma klapy zamykającej zbiornik, przez co możemy więcej do niego załadować. Z kolei kontenery zamknięte są przeznaczane do sypkich materiałów, które mogą w łatwy sposób z niego wypaść – do zabezpieczenia ładunku służy właśnie zamknięta klapa. Kontener hakowy, z kolei ma uchwyt do przenoszenia hakiem, co stanowi wielkie ułatwienie podczas transportu i wywózki.

Kontener wysypowy również służy do gromadzenia sypkiego gruzu i luźnego odpadu, a dzięki swojej specyficznej budowie, możemy z łatwością opróżnić go, wysypując zawartość. Kontener zbiorczy z kolei może służyć nie tylko do gromadzenia pozostałości, ale także do składowania przedmiotów. Z kolei torba typu Big-Bag może posłużyć przy gromadzeniu niewielkich ilości gruzu, czy odpadu – jest to po prostu to polipropylenowy wytrzymały worek, który przydaje się podczas niewielkich remontów, czy budów.  

Warto także wspomnieć o rodzajach odpadów, które możemy do kontenerów wrzucać. W związku ze zmianami wprowadzonymi w 2023 roku wprowadzono kilka frakcji dzięki, którym możemy ułatwić sobie segregację pozostałości po remontach i budowach. Zatem na naszej budowie powinniśmy mieć przygotowanych kilka zbiorników: na szkło, gips, odpady mineralne (tzw. czysty gruz – beton, kruszywo, cegły, fragmenty boazerii), drewno, metal i na tworzywa sztuczne. Możemy zatem wyróżnić kontenery na:

 • odpady recyklingowe,
 • odpady elastyczne,
 • odpady wielkogabarytowe.

Jeżeli jednak nie posiadamy wielkich ilości każdych z wyżej wymienionych grup odpadów – możemy zorganizować wywózkę odpadów w torbach typu Big-Bag. Jeśli chodzi o odpady elastyczne – są to pozostałości zmieszane. Jednak nie mogą się one zaliczać do 6 frakcji – kontener na tego rodzaju pozostałości możemy zatem wypełnić różnymi odpadami – poza plastikiem, metalem, gipsem, gruzem, drewnem, szkłem. Kontener na odpady wielkogabarytowe z kolei jest przeznaczony do gromadzenia mebli, sprzętów AGD, dużych fragmentów konstrukcyjnych etc. Jednak zanim zdecydujemy się na ten zbiornik, musimy upewnić się co do zasad ich użytkowania – warto dopytać pracowników firmy zewnętrznej, co konkretnie można wrzucać do rezerwuarów.

Czego jednak nie możemy umieścić w kontenerze w ogóle? Niezależnie od rozmiarów kontenera, nie możemy w nim umieścić papy, eternitu, baterii, akumulatorów, pozostałości toksycznych, niebezpiecznych, świetlówek i innych materiałów, które wymagają skomplikowanych zabiegów utylizacyjnych.

Potrzebujesz pomocy z utylizacją swoich odpadów?
Jeśli posiadasz złom, z którym nie wiesz co masz zrobić, a czystość stolicy i jej okolic nie jest Ci obojętna – skontaktuj się z nami.

Kontenery na odpady – wymiary

Kolejnym sposobem klasyfikowania zbiorników, jest podział na pojemności kontenerów. Jest to niezwykle istotne, ponieważ od wielkości zbiornika zależy jego cena za wynajem, a także sposób transportowania pozostałości do placówki skupującej. Możemy wyróżnić następujące wielkości kontenerów:

 • 2 m3,
 • 3 m3,
 • 5 m3,
 • 7 m3,
 • 8 m3,
 • 14 m3,
 • 15 m3,
 • 36 m3.

Oczywiście w zależności od firmy, z której chcemy skorzystać, z takimi wymiarami się spotkamy, jednak są to najpopularniejsze wielkości zbiorników. Ważne jest, aby w dobry sposób dopasować pojemność rezerwuaru do naszych pozostałości. Większe pojemności (od 7 do 8 m3) są wykorzystywane do drobnego gruzu, niewielkich ilości selektywnych odpadów, z kolei największe kontenery przydadzą się raczej na wielkich placach budowy, a także na wielkogabarytowe pozostałości. Pamiętajmy jednak o tym, aby nie przeładować naszych zbiorników.

Jeśli chcesz jak najszybciej wynająć kontenery na odpady o określonych wymiarach, zgłoś się do WasteMaster! Za darmo wycenimy Twoje pozostałości – wystarczy, że się o nas zgłosisz i udzielisz nam o nich najważniejszych informacji (skorzystaj z infolinii, formularza zgłoszeniowego, czy aplikacji od WasteMaster) – a my zajmiemy się resztą! Znajdziemy dla Ciebie najkorzystniejsze opcje wynajmu kontenerów w Twojej okolicy! Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o cenach wynajmu zbiornika, zajrzyj do naszego cennika kontenerów na odpady budowlane. Rozpocznij współpracę z WasteMaster i pozbądź się swoich odpadów już dziś!  

Copyright © 2022 Waste Master