Nie znalazłeś
odpowiedniej usługi odpadowej?
Dodaj swój odpad z jego charakterystyką,
a otrzymasz ofertę skrojoną na miarę!
Nawet w 15 minut.
Wypełnij formularz

Cały proces to tylko
1 prosty krok!

Ty decydujesz czy Ci się opłaca.
\

Recykling plastiku – co powstaje i jak przebiega?

Tematyka związana z recyklingiem plastiku, tego w jaki sposób przebiega - na zdjęciu widoczne są różnokolorowe worki foliowe.

Szacuje się, że w samym 2018 roku wyprodukowaliśmy około 359 mln ton samych odpadów z tworzyw sztucznych. Kolejne lata (oprócz okresu obejmującego pandemię Covid-19) pokazują nam tendencję wzrostową. Najwięcej produkujemy opakowań plastikowych oraz odpadów plastikowych pochodzących z placów budowy, czy sektora motoryzacyjnego oraz technologicznego. Takie ilości odpadów wymagają odpowiednich strategii recyklingu plastiku. Chcesz wiedzieć, w jaki sposób się on odbywa? Jeśli tak, to czytaj do końca!

Recykling plastiku – co powstaje?

Zanim dowiemy się, jakie materiały możemy wyprodukować ze zrecyklingowanego plastiku, warto mieć świadomość tego, że możemy wyróżnić różne rodzaje odzyskiwania cennych surowców z tego rodzaju odpadów. Jest to także zależne od typu plastiku, którym dysponujemy.

Zatem wyróżniamy następujące rodzaje odzyskiwania materiałów z tworzyw sztucznych:

  • recykling mechaniczny,
  • recykling termiczny,
  • recykling chemiczny.

Pierwszy typ polega na mechanicznym rozdrabnianiu elementów plastikowych (do tego procesu nadają się nawet bardzo prymitywne narzędzia, choć w Europie stosuje się raczej wyspecjalizowane urządzenia) i produkowaniu z nich nieregularnych kawałków. Są one następnie oczyszczane z zabrudzeń fizycznych i suszone. W następnej kolejności uzyskane materiały są stapiane i formowane w wielką masę, która jest cięta na drobny granulat. Tak powstały regranulat plastiku (najczęściej dotyczy on tworzyw typu PET) trafia do zakładów przemysłowych, które produkują np. opakowania. W ten sposób powstają plastikowe butelki, długopisy, worki, doniczki, meble ogrodowe, czy ekrany akustyczne.

Z kolei termiczny recykling tworzyw sztucznych stanowi nieco nietypowy sposób odzyskiwania substancji z odpadów plastikowych – gdyż polega na zmianie stanu skupienia danego odpadu (w tym przypadku ów proces nazywamy periolizą). Terminem recyklingu termicznego możemy również określić proces polegający na spalaniu bądź półspalaniu tworzyw. W jaki sposób może to być przydatna technika?

Potrzebujesz pomocy z utylizacją swoich odpadów?
Jeśli posiadasz złom, z którym nie wiesz co masz zrobić, a czystość stolicy i jej okolic nie jest Ci obojętna – skontaktuj się z nami.

Otóż warto wiedzieć, że tworzywa sztuczne podczas procesu pirolizy (beztlenowego spalania w wysokich temperaturach) możemy doprowadzić do tzw. zagazowania, czyli przekształcenia tworzywa sztucznego w gaz. Ten typ recyklingu jest przydatny w momencie, kiedy mamy do czynienia z materiałami o złożonych strukturach. Przetwarzanie plastików w ten sposób jest bardzo zyskownym przedsięwzięciem, a uzyskane materiały są wykorzystywane do produkcji paliw.

Innym wydaniem termicznego recyklingu jest spalanie i półspalanie tworzyw sztucznych. Zgodnie z danymi podanymi przez raporty UE na 2018 rok – około 42,6% wszystkich wyprodukowanych odpadów plastikowych ulegało przekształceniu w energię. Tworzywa sztuczne przez to, że mają stosunkowo niewielką zawartość wody oraz są kaloryczne, stanowią często substytut koksu w zakładach przemysłowych. Zatem jednocześnie oszczędzamy cenne surowce w postaci koksu oraz pozbywamy się kłopotliwego odpadu.

Recykling chemiczny należy do bardzo skomplikowanych procesów z zakresu przetwarzania tworzyw sztucznych. Poddawane są mu najczęściej polipropylen, polietylen oraz polichlorek winylu – zatem wszystkie plastikowe opakowania, butelki, folie, rury, listwy etc. Same reakcje są oparte głównie na depolimeryzacji, czyli na rozbijaniu skomplikowanych łańcuchów polimerowych na monomery – prostsze substancje. W wyniku glikolizy, alkoholizy oraz aminolizy możemy otrzymać substancje, które wykorzystuje się do produkcji nowych materiałów. Jest to nieustannie dopracowywana metoda, dzięki której zużyty plastik staje się surowcem.   

Potrzebujesz pomocy z utylizacją swoich odpadów?
Jeśli posiadasz złom, z którym nie wiesz co masz zrobić, a czystość stolicy i jej okolic nie jest Ci obojętna – skontaktuj się z nami.

Recykling plastiku w Polsce

Utylizacja tworzyw sztucznych jest niezwykle ważnym ogniwem wchodzącym w założenia gospodarki zamkniętej. Jest to idea, której przyświeca maksymalne wykorzystanie technik recyklingowych. Zakłada także projektowanie nowych produktów z myślą o ich późniejszym recyklingu i znaczne zredukowanie odpadów trafiających na wysypiska śmieci, czy też do termicznego przekształcania.

Jak wygląda recykling plastiku w Polsce? W związku z tzw. „Plastic tax” nasz kraj jest zobowiązany płacić podatek od wytworzonego plastiku. Zgodnie ze statystykami przetwarzamy rocznie około 27-30% wszystkich odpadów z tworzyw sztucznych, jednak są to nieco zawyżone statystyki – w Polsce wciąż większość plastików rafia na składowiska odpadów.

Nie jest to optymalne rozwiązanie, ponieważ plastiki stanowią bardzo ważny surowiec, a pozostawianie ich na wysypiskach, jest po prostu ich marnowaniem. Nie odzyskamy z nich ani energii, ani gazów, ani nie wyprodukujemy z nich nowych materiałów. Za to tworzywa pozostające na składowiskach zajmują miejsce, a mikrocząsteczki plastiku przenikają do gleby i pogłębiają zanieczyszczenie środowiska.

Tak więc, jeśli jesteś zwykłym konsumentem lub właścicielem firmy – zwracaj uwagę na to, aby segregować odpady z tworzyw sztucznych i oddawać je do odpowiednich placówek przetwarzających pozostałości. Jeśli chcesz znaleźć najkorzystniejszy skup tworzyw sztucznych – zerknij na stronę od WasteMaster! Dbaj o środowisko i działaj legalnie – recyklinguj plastiki!

Copyright © 2022 Waste Master