Nie znalazłeś
odpowiedniej usługi odpadowej?
Dodaj swój odpad z jego charakterystyką,
a otrzymasz ofertę skrojoną na miarę!
Nawet w 15 minut.
Wypełnij formularz

Cały proces to tylko
1 prosty krok!

Ty decydujesz czy Ci się opłaca.
\

Recykling papieru – jak wygląda?

Obrazek przedstawia posegregowane i poskładane gazety i czasopisma. Są one przygotowane do recyklingu papieru - jak on wygląda?

Odpady papierowe stanowią całkiem spory odsetek wszystkich pozostałości komunalnych. Dodatkowo jest to surowiec wtórny, powstający z naturalnych składników. W związku z tym możemy wielokrotnie pozyskiwać cenny surowiec, jakim jest papier. Pamiętajmy, że z każdym kilogramem odzyskanej makulatury możemy zredukować wycinkę drzewostanów w Polsce. Szacuje się, że 1 tona odzyskanego w ramach recyklingu papieru to ocalonych około 20 drzew. Chcesz wiedzieć, jak wygląda proces recyklingu? Zachęcamy do lektury!

Jak wyglądają etapy recyklingu papieru?

Droga, którą musi pokonać odpad papierowy, aby stać się nowym produktem, jest całkiem długa. Rozpoczyna się oczywiście w Twoim domu, w Twojej firmie, fabryce etc. Po tym, jak już umieścisz odpady w niebieskim pojemniku na śmieci bądź wywieziesz swoje pozostałości do skupu makulatury – rozpoczynają się działania odpowiednich służb.

Z odpadów zbieranych selektywnie, pozostałości papierowe są zabierane do specjalnych papierni, gdzie trafia także odpad pochodzący ze skupu makulatury. Tam, na miejscu, odbywają się procesy segregacyjne. Musimy porozdzielać konkretne rodzaje makulatury, tak, aby później nie wpłynęły negatywnie na proces przekształcania odpadu. Rozdziela się odpady na kartonlity, gazety, mix papieru, a także elementy nienadające się w ogóle do recykligowania.

Jakie odpady nie nadają się do ponownego przetwarzania? Przede wszystkim papier zawilgocony, zatłuszczony, zawierający różne inne elementy (np. plastiki, czy metale, których nie da się odseparować), papier foliowany, czy po materiałach budowlanych. Nie możemy także popełniać błędów podczas segregacji w naszych domach – czasami odpady są papierowe tylko na pozór. Dotyczy to zwłaszcza kartonów, które składają się z aluminium, papieru oraz tworzyw sztucznych. Posortowany papier zwija się w sześcienne bele materiału.

Po procesie segregacji następuje zbieg rozdrabniania oraz rozwłókniania papierów – dzieje się to za pomocą specjalnych maszyn, zgniatarek, linii rozdrabniających, czy też maszyn służących do produkcji wiórów. Rozwłóknianie polega na tym, że odpady papierowe są dzielone na włókna celulozowe. Robi się to dzięki mieszaninie wody i innych związków chemicznych.

Kolejnym etapem recyklingu papieru jest odbarwianie – zwłaszcza w przypadku kolorowych gazet i zeszytów, jest to bardzo ważny element recyklingu. W jaki sposób pozbywa się kolorów z pulpy papierowej? Oczyszczanie odbywa się za pomocą wody oraz zabiegów flotacyjnych.  Są to zabiegi polegające na rozdzielaniu rozdrobnionych ciał stałych, za pomocą bąbli powietrza. W kadzi, gdzie znajduje się masa papierowa, umieszczamy mydło, wodę oraz bąble powietrza – w ten sposób dzięki zachodzącym rekcjom, czysty papier znajduje się na dnie kadzi.

Kolejnym etapem jest bielenie uzyskanej masy. Robi się to za pomocą wody i ponowienia procesu flotacyjnego. Dzięki bąblom powietrza możliwe jest usunięcie tuszów. Dodatkowo na tym etapie wykorzystuje się tlen, nadtlenek wodoru oraz ozon. Ostatnim etapem recyklingu papieru jest jego osuszanie i formowanie w nowe produkty.

Warto nadmienić, że z około 1100 kg makulatury możemy wyprodukować 1000 kg nowego papieru. Nie możemy go odzyskiwać niezliczoną ilość razy, jednak wciąż jest to istotne w kontekście ekologicznym. Co więcej, jest to całkiem neutralny klimatycznie proces – oczywiście zużywa się w jego czasie wiele hektolitrów wody, jednak wciąż jest to mniej niż podczas produkcji nowego papieru. Dodatkowo wszystkie chemikalia wykorzystywane podczas odzysku papieru są łatwo oczyszczane w oczyszczalniach ścieków.

Potrzebujesz pomocy z utylizacją swoich odpadów?
Jeśli posiadasz złom, z którym nie wiesz co masz zrobić, a czystość stolicy i jej okolic nie jest Ci obojętna – skontaktuj się z nami.

Co powstaje z recyklingu papieru?

Skoro już wiemy, jak wygląda proces recyklingu, warto się również przyjrzeć temu, co możemy wyprodukować w jego rezultacie. Czy jest to tylko papier? Ależ skąd! W ramach recyklingu makulatury możemy wyprodukować surowce służące do produkcji bandaży, banknotów, abażury, fartuchy szpitalne, izolacje stosowane w samochodach, a nawet doniczki!

Oprócz tego możemy także wyprodukować sensu stricto papierowe elementy, takie jak: papier toaletowy, zeszyty, filtry do kawy, opakowania na jajka, papierowe talerzyki, papier do drukarek, ręczniki papierowe, chusteczki higieniczne, książki, czasopisma, koperty, tektury, a także torby papierowe, czy słomki.

Jednak musimy pamiętać, aby w naszych gospodarstwach domowych przykładać szczególną wagę do segregacji papierów. Jeśli do sortowni dostarczymy odpady wilgotne, tłuste, czy nadgniłe – zostaną one zaliczone do odpadu i nie odbędzie się ich przekształcenie w nowy materiał. Warto także podkreślić, że duża część papieru nawet nie ma szansy się znaleźć w papierni, ponieważ jest to np. papier toaletowy, który kończy w naszej kanalizacji. Dlatego tym bardziej musimy przykładać wagę do odpowiedniego segregowania odpadów papierowych.

Jeśli posiadasz makulaturę w ilościach hurtowych, to z pewnością zainteresuje Cię informacja o skupach odpadów papierowych, w których odpowiednią ilość np. kartonów możemy wymienić na pieniądze. Jednak muszą one być dobrej jakości i przekroczyć minimalną dopuszczalną ilość, którą wyznacza placówka skupująca. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o stawkach panujących w skupach – zerknij do naszego cennika skupu makulatury – a w razie wątpliwości zachęcamy do kontaktu z pracownikami z WasteMaster!   

Copyright © 2022 Waste Master