Abonament BDO - Standard 360 zł (netto) za 12 miesięcy*
 • wpis do BDO za 0 zł
 • ewidencja odpadów do 10 KPO/KEO w miesiącu
 • preferencyjne ceny za odpad
 • zintegorwane narzędzie do ewidencji, jak i sprzedaży odpadu
Zostaw dane kontaktowe, a zadzownimy do Ciebie nawet w 15 minut.
Formularz kontaktowy
*przy płatności z góry za rok.
W roliczeniu miesięcznym cena wynosi 49 zł (netto).
Abonament BDO - Premium 789 zł (netto) za 12 miesięcy*
 • wpis do BDO za 0 zł
 • ewidencja odpadów do 25 KPO/KEO w miesiącu
 • preferencyjne ceny za odpad
 • zintegorwane narzędzie do ewidencji, jak i sprzedaży odpadu
Zostaw dane kontaktowe, a zadzownimy do Ciebie nawet w 15 minut.
Formularz kontaktowy
*przy płatności z góry za rok.
W roliczeniu miesięcznym cena wynosi 99 zł (netto).
Nie znalazłeś
odpowiedniej usługi odpadowej?
Dodaj swój odpad z jego charakterystyką,
a otrzymasz ofertę skrojoną na miarę!
Nawet w 15 minut.
Wypełnij formularz

Cały proces to tylko
1 prosty krok!

Ty decydujesz czy Ci się opłaca.
Jest zainteresowanych usługą

Kwota brutto
Bezpłatna utylizacja
Wyceń przez telefon
Wyceń przez telefon
Szczegóły
Recykling odpadów drewnianych

Jakie są sposoby zagospodarowania odpadów?

Nie da się ukryć, że odpady są nieodł...

Recykling odpadów drewnianych

Jakie są rodzaje folii przyjmowane w skupach?

Folia to nic innego jak materiał wytw...

Recykling odpadów drewnianych

Odbieranie odpadów komunalnych od właścicieli nieruchomości niezamieszkałych – co warto wiedzieć?

Nieruchomości niezamieszkałe to takie...

Recykling odpadów drewnianych

Sortowanie odpadów komunalnych – zasady

Coraz więcej osób zwiększa swoją swoj...

Recykling odpadów drewnianych

Jak zdobyć dofinansowanie procesu utylizacji azbestu?

Wymiana dachu z płyt eternitowych to ...

App Store
Google Play
Otwórz w przeglądarce
App Gallery
Recykling odpadów drewnianych

Recykling odpadów drewnianych

12-09-2022

Według lasów państwowych, powierzchnia obszarów leśnych w Polsce wynosi około 9,2 mln ha. Stanowi to 29,6% terenów kraju. Jednak warto zauważyć, że mimo iż lasów jest coraz więcej, wycina się także coraz więcej drzew. Są one sadzone zazwyczaj pod wyrąb właśnie. W 2020 roku wycięto ok. 38 mln drzew, a w 2021 40 mln. Są to imponujące liczby, zwłaszcza jeśli zajrzymy na mapę wyrębu drzewa, która pokrywa czerwonymi plamami całą Polskę. Ekolodzy bija na alarm i starają się powstrzymać niszczenie lasów. Co można zrobić w takiej sytuacji? Czy zwykły przedsiębiorca mógłby w jakiś sposób przyczynić się do ograniczenia wycinki drzew?

Jak zmniejszyć liczbę wycinek? Ponownym wykorzystaniem surowca!

Przedsiębiorca mógłby oczywiście zrezygnować z materiałów drewnianych, jednak trudno byłoby to osiągnąć we wszystkich branżach. Alternatywą wydaje się być recykling odpadów drzewnych. Jest to ponowne wykorzystywanie surowca, tak aby zmniejszyć zapotrzebowanie na drewno.

Często się zdarza, że posiadasz drewno ze starego domu, resztki ścinek drewnianych lub odpady drewniane z tartaku. Nie wolno używać ich jako rozpałki – jedynie spalanie w odpowiednich piecach jest legalne i ekologiczne. W myśl wykorzystania tych materiałów jako surowca wtórnego – należy oddać powyższe odpady w przeznaczone do tego miejsca.

W zależności od rodzaju i gabarytu, odpady drewniane wyrzucamy do pojemników na śmieci zmieszane, ewentualnie zawozimy do PSZOK-u (zazwyczaj przyjmują tam odpady wielkogabarytowe). Stamtąd drewno jedzie do sortowni, gdzie później zostaje przekazane do odpowiednich punktów zajmujących się recyklingiem.

Jeżeli posiadamy duży zakład produkujący setki kilogramów, ton odpadów drewna rocznie – należy oddać drewno do miejsca skupu. W zależności, jaki materiał posiadamy, do takiego skupu powinien być oddany.

Skup odpadów płyt wiórowych, skup zrębek drzewnych, skup odpadów stolarskich – to jedynie część rodzajów skupów, zajmujących się przemysłem drzewnym. W tych miejscach dochodzi do utylizacji i przetworzenia drewna. W zależności od jego jakości, rodzaju oraz ilości, tak będzie przebiegać jego proces recyklingu.

Należy pamiętać, że nie wszystko da się poddać temu procesowi. Czasami zanieczyszczenie drewna różnego rodzaju rozpuszczalnikami, metalami, substancjami toksycznymi, uniemożliwia odpowiednie uzyskanie czystego drewna. Tego typu odpady są utylizowane w specjalnie przystosowanych spalarniach.

Każdy taki odpad oddala nas o celu – ocalenia nowych drzew od wycinki. Więc jeśli możesz zapobiec skażeniu swojego odpadu drewnianego – zrób to bez wahania. Jest to zarówno mniejszy problem dla Ciebie, jak i ekologii.

Co powstanie w ramach recyklingu odpadów drewnianych?

Tak jak już wyżej zostało wspomniane, rodzaj i jakość przywiezionego do skupu drewna, determinuje jego ponowne wykorzystanie. Poniżej zamieszona zostaje lista przykładowych materiałów odzyskanych z odpadów drewnianych:

 • węgiel drzewny,
 • biomasa lub paliwo energetyczne,
 • trociny,
 • korę używaną w rolnictwie,
 • materiały kompostowe,
 • płyty pilśniowe i wiórowe,
 • masy celulozowe (z których produkujemy np. książki),
 • inne materiały drewnopochodne.

Wszystkie wymienione elementy musiałyby pochłonąć setki drzew, gdyby nie recykling. Czy takie materiały są niższej jakości? Absolutnie nie! Niektóre z ich, np. biomasa, wykazują właściwości takie, jak nieodzyskiwane surowce. Odznaczają się wysokokalorycznością i wysokim spiekaniem.

Płyty pilśniowe z kolei mogą być wykorzystane w przemyśle meblarskim. Jak więc widzisz, różnorodne branże zostają zaspokojone materiałami pochodzącymi z recyklingu drzewnego – od rolnictwa po energetykę.

Koszt utylizacji odpadów drewnianych różni się także w kontekście transportu – im dalej od miejsca skupu, tym będzie on wyższy. Jeśli jesteś zainteresowany oddaniem odpadów drewnianych do skupu i poddaniem go recyklingowi, zgłoś się do WasteMaster – za darmo wycenimy Twoje pozostałości wraz z dowozem.

Stworzymy również listę potencjalnych ofert, z których wybierzesz tę najkorzystniejszą. Twoje działania naprawdę mają znaczenie. Nie lekceważ środowiska i przyczyń się do ograniczenia wycinki!

Copyright © 2022 Waste Master
533 874 679
Telefon