Nie znalazłeś
odpowiedniej usługi odpadowej?
Dodaj swój odpad z jego charakterystyką,
a otrzymasz ofertę skrojoną na miarę!
Nawet w 15 minut.
Wypełnij formularz

Cały proces to tylko
1 prosty krok!

Ty decydujesz czy Ci się opłaca.
\

Recykling makulatury – papieru – jak się odbywa? Co powstaje?

Fotografia przedstawia poskładane z gazet samolociki. Jest to ilustracja do bloga o tytule: "Recykling makulatury - papieru - ja?".

Co warto wiedzieć o recyklingu makulatury? Czy odzysk papieru realnie wpływa na zredukowanie wycinki lasów? Zdecydowanie trzeba wiedzieć więcej o tym procesie i o recyklingowaniu w ogóle, ponieważ jest to jedna ze składowych wprowadzania ekologicznych rozwiązań w naszych przedsiębiorstwach – a ostatecznie – w naszych krajowych gospodarkach. Zatem zapoznaj się z naszym wpisem i dowiedz się, co może powstać z Twojego odpadu celulozowego!

Recykling papieru w Polsce

Zanim zajmiemy się problemem recyklingu makulatury, warto się zastanowić nad tym, z jakich surowców powstaje papier oraz ile energii pochłania produkcja. Papier w Polsce produkuje się z drewna jodły, sosny, świerka, osiki, czy też drzew jednorocznych. Ich drewno najlepiej nadaje się do przeróbki oraz produkcji cienkich papierowych kart. Oprócz drewna do produkcji papieru wykorzystujemy surowce wtórne – makulaturę, siano, szmaty zawierające włókna roślinne.

Po tym, jak już zetniemy drzewa w wyselekcjonowanych obszarach lasu, otrzymany surowiec jest cięty w tartakach na bale, które są wywożone do kolejnych fabryk. Okorowane drewno jest cięte na wióry, które trafiają następnie do warników, gdzie są poddawane obróbce parą pod ciśnieniem. Warniki przerabiają wióry na papkę, z której później wydobywa się włókna drewniane. Te włókna trafiają do masy papierniczej – która trafia do przesiewaczy, odsączających wodę. Wówczas to włókna formują płachtę papieru, która następnie jest cięta na arkusze lub nawijana na szpulę. Te materiały są dostarczane do papierni i drukarni – z nich powstają gazety, kartony, książki etc.

A jak wygląda recykling papieru i tektury? Tego rodzaju odpady są zbierane selektywnie – pamiętajmy jednak o tym, aby do niebieskich kubłów na odpady wrzucać jedynie niezanieczyszczony papier, który w miarę możliwości nie jest wilgotny, czy pokryty tłuszczem – takie materiały nie nadają się do recyklingu, muszą zatem trafiać do kubła na odpady zmieszane. Po tym, jak w sortowni odpadów komunalnych, za pomocą odpowiednich maszyn, uda się odseparować papier i tekturę z pozostałości zmieszanych, całość jest prasowana i przekazywana do specjalnych punktów zajmujących się sensu stricto przetwarzaniem papieru. Co dalej?

Do papierni najpierw dostarczane są bele sprasowanych odpadów papierowych i tekturowych. Najpierw materiały są sortowane – oddzielane od papierów są tworzywa sztuczne i metale. Do uzyskanego papieru dodaje się w specjalnych mieszarkach mydło oraz wodę, dzięki czemu możliwe jest wypłukanie farby drukarskiej. Zanieczyszczenia zawierające farbę drukarską są kondensowane, aż do postaci stałej – i są przekazywane do specjalnej utylizacji. Na linii produkcyjnej formowana jest masa papierowa, która następnie przechodzi przez liczne walce, które mają odcisnąć wodę z pulpy. Po tym procesie odbywa się bielenie papieru i suszenie masy, która szybko zastyga i przekształca się w cienką warstwę bibuły. Ta zostanie nawinięta na duże szpule, które trafiają do np. drukarni.

Jeśli chodzi o efektywność recyklingu papieru, warto pamiętać o tym, że około 42% wycinanych drzew na świecie, jest ścinanych po to, aby zaspokoić przemysł papierniczy. Tak więc każda możliwość ponownego wykorzystania surowca jest ważna – otrzymując tonę zrecyklingowanego papieru, oszczędzamy życie od 14 do 20 drzew oraz oszczędzamy także około 20 tysięcy litrów wody. Taki materiał jednak nie jest nieśmiertelny – przez budowę włókien celulozowych, recykling papieru jest możliwy maksymalnie 6 razy. Na końcu jednak z papieru z sortowni możemy wyprodukować trociny, czy inne użyteczne materiały.

Potrzebujesz pomocy z utylizacją swoich odpadów?
Jeśli posiadasz złom, z którym nie wiesz co masz zrobić, a czystość stolicy i jej okolic nie jest Ci obojętna – skontaktuj się z nami.

Co powstaje z recyklingu makulatury?

Gdy mowa o materiałach, które powstają z makulatury, warto pamiętać, że możemy wyróżnić dziesiątki rodzajów papieru. W związku z tym, z każdego z nich mogą powstawać inne materiały. Jeśli chodzi o rodzaje makulatury – możemy wymienić:

  • makulaturę mocną – czyli zużytą tekturę falistą, wytwory z siarczanowej masy celulozowej oraz worki,
  • makulaturę białą – czyli produkty z bielonych mas włóknistych,
  • makulaturę mieszaną – czyli makulaturę niesortowalna,
  • makulaturę śmietnikową – czyli taką, która pochodzi z pojemników na śmieci.

W związku z czym, co powstaje z recyklingu makulatury? Między innymi:

  • papier gazetowy,
  • szary papier do pakowania,
  • papier toaletowy,
  • papier do pisania,
  • brykiet opałowy,
  • produkcja izolacji,
  • papier książkowy,
  • tektura,
  • opakowania na jajka,
  • papierowe talerze, sztućce, długopisy,
  • chusteczki higieniczne,
  • ręczniki papierowe,
  • filtry do kawy,
  • a nawet banknoty!

Jeśli chodzi o ceny na skupie makulatury – są one bardzo zróżnicowane. W związku z obecną sytuacją gospodarczą oraz podwyżkami energii, w większości skupy i papiernie zostały obciążone dodatkowymi kosztami. Przekłada się to na sytuacje kupna/sprzedaży. W związku z tym obecnie za skupowanie makulatury należy uiszczać opłaty lub otrzymamy za nasze materiały symboliczne kwoty. Szacunkowo za kilogram kartonów i tektury falistej możemy otrzymać 10 gr, a za kilogram makulatury belowanej, kartonowej do 55 gr.

Jednak warto pamiętać, że recykling makulatury jest przeprowadzany głównie ze względów ekologicznych (choć kontekst ekonomiczny również jest istotny). Dzięki tym działaniom nie tylko oszczędzamy wodę, energię, ale również wpływamy na spadek zapotrzebowania na wycinkę nowych drzew, czy też redukujemy ślad węglowy, który powstaje podczas produkcji nowego papieru. To niezwykle istotne z punktu widzenia pogłębiającej się katastrofy klimatycznej – nikomu nie trzeba tłumaczyć, jak drzewa są istotne dla naszego środowiska i samego egzystowania człowieka. Jednak jeśli posiadasz hurtowe ilości makulatury – zgłoś się do nas i znajdź z nami najkorzystniejsze skupy makulatury w okolicy. Zachęcamy do kontaktu!

Copyright © 2022 Waste Master