Abonament BDO Standard - 199 zł (netto) za miesiąc*
 • wpis do BDO za 0 zł
 • ewidencja odpadów do 10 KPO i 10 wpisów do KEO w miesiącu
 • preferencyjne ceny za odpad
 • zintegorwane narzędzie do ewidencji, jak i sprzedaży odpadu
Zostaw dane kontaktowe, a zadzownimy do Ciebie nawet w 15 minut.
Formularz kontaktowy
*płatność cykliczna przez okres 12 miesięcy.
Abonament BDO - Premium 399 zł (netto) za miesiąc*
 • wpis do BDO za 0 zł
 • ewidencja odpadów do 25 KPO i 25 wpisów do KEO w miesiącu
 • preferencyjne ceny za odpad
 • zintegorwane narzędzie do ewidencji, jak i sprzedaży odpadu
Zostaw dane kontaktowe, a zadzownimy do Ciebie nawet w 15 minut.
Formularz kontaktowy
*płatność cykliczna przez okres 12 miesięcy.
Nie znalazłeś
odpowiedniej usługi odpadowej?
Dodaj swój odpad z jego charakterystyką,
a otrzymasz ofertę skrojoną na miarę!
Nawet w 15 minut.
Wypełnij formularz

Cały proces to tylko
1 prosty krok!

Ty decydujesz czy Ci się opłaca.
\

Recykling i utylizacja świetlówek oraz żarówek – na czym polega?

Fotografia przedstawia wypełniające cały kadr ciepło żółte żarówki. Jest to zobrazowanie bloga o tytule: "Recykling i utylizacja świetlówek oraz żarówek - na czym polega?".

Czy możesz wyrzucić zużyte żarówki, czy świetlówki do  zwykłego kosza? Może do pojemnika na szkło? Absolutnie nie! Są to potencjalnie niebezpieczne materiały, dla których należy zrealizować odpowiednią neutralizację – dopiero wtedy przestaną one zagrażać środowisku naturalnemu oraz człowiekowi. Zachęcamy do lektury naszego tekstu – dowiesz się wszystkiego o utylizacji świetlówek!

Czy świetlówki należy utylizować?

Jak już wcześniej wspomnieliśmy – tego typu odpady należy poddawać specjalnej utylizacji. Dlaczego? Ponieważ świetlówki i jarzeniówki są klasyfikowane jako odpady niebezpieczne, gdyż zawierają w sobie opary rtęci oraz luminofor, które po zbiciu się szkła mogą się przedostać do środowiska lub zagrozić życiu człowieka. Zatrucie metalami ciężkimi (tj. np. rtęcią) jest niezwykle groźne dla naszego zdrowia, toksyny zawarte w tych metalach nie opuszczają naszego organizmu, a w dodatku powodują zaburzenia pracy nerek, wątroby, powodują nowotwory. W związku z tym zgodnie z Ustawą o Zużytym Sprzęcie Elektrycznym i Elektronicznym z 29 listopada 2005 roku, takie materiały muszą zostać we właściwy sposób zutylizowane.

Czy zatem za każdym razem musimy wyszukiwać specjalną firmę utylizującą żarówki? Niekoniecznie! W bardzo wielu sklepach, gdzie sprzedaje się różnego rodzaju oświetlenie, jest możliwość pozostawienia zużytych żarówek, jednak zazwyczaj dotyczy to klientów, którzy nabywają w danym sklepie nowy produkt. Również nie wszystkie rodzaje żarówek możemy tam pozostawić – w końcu wielkie jarzeniówki, czy świetlówki mogą zostać odrzucone. W takim wypadku należy się zorientować, gdzie obecnie w Twoim mieście odbywają się zbiórki elektrośmieci, ponieważ świetlówki właśnie do tej grupy odpadów się zaliczają. Oczywiście dobrą opcją jest także wywiezienie pozostałości do najbliższego Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych – jednak w tym wypadku należy się zorientować w kwestii harmonogramu przyjmowania elektroodpadów, który jest różny dla każdego PSZOK-u.

A jak wygląda taka utylizacja jarzeniówek, czy świetlówek? Czy możemy odzyskiwać z tych materiałów jakiekolwiek cenne substancje? Oczywiście, że tak! Za pomocą specjalnych taśm produkcyjnych, różnego rodzaju żarówki i świetlówki są kruszone i mielone, a z ich wnętrza wydobywa się rtęć, która w końcu przyda się do produkcji kolejnych żarówek np. LED. Ponadto z takich zużytych elementów możemy pozyskać szkło, a także plastik, czy aluminium, które również mogą zostać wykorzystane w produkcji kolejnych materiałów. Szacuje się, że w prawie w stu procentach takie urządzenie może zostać poddane recyklingowi – to spektakularne jak na odpad z grupy ZSEiE!

Skruszone szkło powstałe w ramach utylizacji jarzeniówek może zostać także wykorzystane do produkcji kruszywa, czy szkła przemysłowego. A z pobranego aluminium, czy stali, można wyprodukować naprawdę wiele przydatnych elementów – w hutach i stalowniach może z nich powstać dosłownie wszystko: od prętów zbrojeniowych, po przewody elektryczne. Z kolei plastiki są przekazywane do regranulacji i dzięki temu mogą zostać przekształcone w najróżniejsze produkty, w zależności od rodzaju tworzywa sztucznego. Jednak najważniejszym jest to, że podczas utylizacji żarówek odzyskujemy 100% rtęci, a co za tym idzie, nie musimy jej ponownie produkować. W ten sposób przyczyniamy się do redukcji poziomu zanieczyszczeń i emisji dwutlenku węgla, którego sporo się produkuje podczas utleniania rtęci.

Potrzebujesz pomocy z utylizacją swoich odpadów?
Jeśli posiadasz złom, z którym nie wiesz co masz zrobić, a czystość stolicy i jej okolic nie jest Ci obojętna – skontaktuj się z nami.

Utylizacja świetlówek – cena

Jeśli prowadzisz działalność gospodarczą w ramach, której zdarza Ci się gromadzić właśnie tego rodzaju odpady – zachęcamy do zerknięcia do naszego cennika utylizacji elektrośmieci, w którym znajdziesz najbardziej aktualne informacje na temat stawek za konkretne materiały i to w konkretnych ilościach. Jednak bardzo wiele zależy od tego:

 • ile żarówek/świetlówek/jarzeniówek posiadasz,
 • skąd chcesz je wywieźć,
 • czy odpady są uszkodzone,
 • czy w Twojej okolicy znajdują się placówki zajmujące się tak specjalistyczną utylizacją.

W oparciu o te wszystkie elementy można określić cenę utylizacji świetlówek, jednak korzystanie z cennika jest bardzo zwodnicze. Szacuje się, że za kilogram świetlówek należy zapłacić około 3,5 zł, a za lampy rtęciowe już 9 zł/kg. Podkreślamy: bardzo wiele zależy od Twojej lokalizacji – jeśli znajdujesz się w znacznym oddaleniu od firmy zajmującej się utylizowaniem świetlówek – może się okazać, że cena za tę usługę będzie bardzo wysoka. A należy pamiętać, że prowadząc przedsiębiorstwo i działalność gospodarczą, produkując odpady niebezpieczne, jesteśmy zobowiązani do zorganizowania profesjonalnej utylizacji. Zatem nie zawsze oddanie odpadu do PSZOK-u, czy sklepu z oświetleniem jest możliwe (te placówki przyjmują ograniczoną liczbę pozostałości).

Zakładając, że remontujemy z naszą firmą placówkę taką jak szpital – gdzie mamy do czynienia z wieloma świetlówkami i jarzeniówkami – musimy pamiętać o odpowiednim podejściu do odpadu. Taki materiał przed oddaniem do utylizacji żarówek musi zostać właściwie zabezpieczony, nie możemy go zmieszać z innymi odpadami budowlanymi, a także trzeba zadbać o to, aby pozostałość nie została uszkodzona – wówczas tylko komplikuje się nasza sytuacja. Dodatkowo w zależności od tego, jaką działalność prowadzimy (wszystko jest określone w Ustawie o Odpadach z 14 grudnia 2012 roku), należy składać specjalne sprawozdania w systemie BDO, a także uzupełniać Kartę Ewidencji Odpadów Niebezpiecznych. Kody odpadów na takie pozostałości to:

 • 20 01 21*  – lampy fluorescencyjne i inne odpady zawierające rtęć,
 • 16 02 13* – zużyte urządzenia zawierające niebezpieczne elementy (w tym rtęć),
 • 16 03 03* – nieorganiczne odpady zawierające substancje niebezpieczne,
 • 16 03 07* – rtęć metaliczna.

Jeśli potrzebujesz wsparcia w wycenie utylizacji żarówek lub też zastanawiasz się, jakie formalności musi wypełnić Twoje przedsiębiorstwo – skontaktuj się z nami! Dzięki naszemu doświadczeniu jesteśmy w stanie znaleźć dla Ciebie najkorzystniejsze oferty skupu, a także wyjaśnimy wszystkie kwestie formalne – wystarczy się z nami skontaktować!

Copyright © 2022 Waste Master