Masz odpad? Powiedz nam w jakim mieście się znajduje i znajdź odpowiednią usługę
Cały proces to tylko
1 prosty krok!
Jak podaje Główny Urząd Statystyczny – na rok 2019 udało nam się poddać recyklingowi około 25% wszystkich odpadów. A było około 12,8 mln ton odpadów. Nie jest to oczywiście satysfakcjonujący wynik – recyklingowi powinno podlegać jak najwięcej pozostałości. Wciąż wzrasta produkcja pozostałości – w 2021 roku na statystycznego Polaka przypadało ok. 350 kg pozostałości komunalnych, co niestety nie przekłada się na wzrost poziomu recyklingu. Co warto wiedzieć o tym procesie? Jakie mamy rodzaje recyklingu? Sprawdź poniżej!
Co to jest recykling odpadów? Zgodnie z danymi z GUS-u, jest to proces, w wyniku którego odpady są ponownie przetwarzane na produkty, materiały lub substancje wykorzystywane w pierwotnym celu, lub innych celach; obejmuje to ponowne przetwarzanie materiału organicznego (recykling organiczny), ale nie obejmuje odzysku energii i ponownego przetwarzania na materiały, które mają być wykorzystane jako paliwa lub do celów wypełniania wyrobisk.
Jakie są założenia tego procesu? Przede wszystkim chodzi o maksymalne wykorzystanie surowca zawartego w pozostałości. W dodatku chodzi o to, aby jak najmniej energii i dodatkowych surowców zużyć do produkcji nowych przedmiotów, a także oszczędzanie jak największych ilości energii, wody, czy innych materiałów. Proces recyklingu jest nieodłącznie związany z ideą gospodarki o obiegu zamkniętym.
GOZ to, innymi słowy, model gospodarczy, który ma na celu maksymalną redukcję pozostałości składowanych na wysypiskach odpadów oraz jak najefektywniejsze wykorzystanie surowców zawartych w odpadzie. Zatem jak to wygląda? Już na etapie produkcji i projektu produktu powinniśmy myśleć o jego recyklingu. Po tym, jak już trafi on do dystrybucji, musimy zadbać o to, aby go serwisować w razie usterki – a nie od razu wyrzucać.
Dopiero kiedy okaże się, że nasz produkt nie nadaje się ani do serwisowania, ani do dalszego użytkowania – należy go oddać odpowiednim organom zbierającym pozostałości. Mogą to być zarówno zbiórki odpadów komunalnych, jak i firmy zewnętrzne, które specjalizują się np. w oczyszczaniu olejów. Następnie tutaj odbywa się właściwy recykling odpadów. Wyodrębnia się cenne wartości z pozostałości, a także przeprowadza procesy, dzięki którym produkt może wrócić na rynek.
Sam recykling może się odbywać na bardzo różne rodzaje – wszystko zależy od tego, z jakimi odpadami mamy do czynienia. Najważniejsze w GOZ jest jednak to, że po tym, jak dana pozostałość wraca do obiegu – może ponownie przebyć całą drogę, aż do kolejnego recyklingowania. W ten sposób maksymalnie ograniczamy ilość pozostałości, które mogłyby się znaleźć na wysypiskach.
Jakie metody recyklingu możemy wymienić? Między innymi są to:
Dodatkowo możemy wyróżnić podział ze względu na typ zastosowania:
Czym jest recykling termiczny?Jest to proces, w wyniku którego możemy przekształcić nasze pozostałości w energię cieplną lub przekonwertować ją w energię elektryczną. Niektóre pozostałości nie nadają się do składowania ani recyklingu materiałowego – w związku z tym radykalnym przedsięwzięciem jest spalenie ich w ekologicznych piecach.
Są to urządzenia, które posiadają odpowiednie filtry i zabezpieczenia – dzięki temu do atmosfery nie dostają się szkodliwe substancje. Same spaliny są czyszczone na mokro i na sucho. A niezbędne filtry zapewniają nam eliminację np. furanów i dioksyn, które powstają w wyniku spalania tkanin z tworzyw sztucznych. Sam proces jest utożsamiany z recyklingiem energetycznym.
A jak brzmi definicja recyklingu chemicznego? Co warto o nim wiedzieć? Jest to oczywiście proces, który ma na celu takie przekształcenie lub też rozłożenie substancji na czynniki pierwsze, aby można było pozyskać z niej cenne materiały do produkcji kolejnych elementów. Najczęściej recykling chemiczny stosuje się w kontekście przetwarzania tworzyw sztucznych – jednak wiele zależy od konkretnej pozostałości, która jest brana pod uwagę. Bardzo często są to skomplikowane i złożone reakcje chemiczne, które należy wykonywać przy użyciu kosztownych instalacji.
Przykład takiego recyklingu chemicznego? Proszę bardzo! Możemy tutaj przywołać przykład przetwarzania chemicznego opakowań z różnych tworzyw sztucznych. Na samym początku odbywa się proces depolimeryzacji substancji – to jest rozbijania skomplikowanych łańcuchów polimerowych na mniejsze, prostsze części. Może się ona odbywać pod postacią:
Jak sam widzisz – jest bardzo wiele różnych metod recyklingowania pozostałości. Jest to bardzo ważne przede wszystkim z perspektywy ochrony środowiska. Warto także pamiętać, że sposoby recyklingowania będą się zmieniać i unowocześniać – jeszcze w latach 80. odzysk tworzyw sztucznych w Polsce w ogóle nie istniał – a dziś 40% opakowań jest poddawane recyklingowi. Jeśli posiadasz odpady, których chcesz się pozbyć – skontaktuj się z nami – pomożemy Ci zorganizować ekologiczną utylizację!
Mogą zainteresować Cię również: