Abonament BDO - Standard 360 zł (netto) za 12 miesięcy*
  • wpis do BDO za 0 zł
  • ewidencja odpadów do 10 KPO/KEO w miesiącu
  • preferencyjne ceny za odpad
  • zintegorwane narzędzie do ewidencji, jak i sprzedaży odpadu
Zostaw dane kontaktowe, a zadzownimy do Ciebie nawet w 15 minut.
Formularz kontaktowy
*przy płatności z góry za rok.
W roliczeniu miesięcznym cena wynosi 49 zł (netto).
Abonament BDO - Premium 789 zł (netto) za 12 miesięcy*
  • wpis do BDO za 0 zł
  • ewidencja odpadów do 25 KPO/KEO w miesiącu
  • preferencyjne ceny za odpad
  • zintegorwane narzędzie do ewidencji, jak i sprzedaży odpadu
Zostaw dane kontaktowe, a zadzownimy do Ciebie nawet w 15 minut.
Formularz kontaktowy
*przy płatności z góry za rok.
W roliczeniu miesięcznym cena wynosi 99 zł (netto).
Nie znalazłeś
odpowiedniej usługi odpadowej?
Dodaj swój odpad z jego charakterystyką,
a otrzymasz ofertę skrojoną na miarę!
Nawet w 15 minut.
Wypełnij formularz

Cały proces to tylko
1 prosty krok!

Ty decydujesz czy Ci się opłaca.
Jest zainteresowanych usługą

Kwota brutto
Bezpłatna utylizacja
Wyceń przez telefon
Wyceń przez telefon
Szczegóły
Przydatne informacje o skupie odpadów drewnianych

Jakie są sposoby zagospodarowania odpadów?

Nie da się ukryć, że odpady są nieodł...

Przydatne informacje o skupie odpadów drewnianych

Jakie są rodzaje folii przyjmowane w skupach?

Folia to nic innego jak materiał wytw...

Przydatne informacje o skupie odpadów drewnianych

Odbieranie odpadów komunalnych od właścicieli nieruchomości niezamieszkałych – co warto wiedzieć?

Nieruchomości niezamieszkałe to takie...

Przydatne informacje o skupie odpadów drewnianych

Sortowanie odpadów komunalnych – zasady

Coraz więcej osób zwiększa swoją swoj...

Przydatne informacje o skupie odpadów drewnianych

Jak zdobyć dofinansowanie procesu utylizacji azbestu?

Wymiana dachu z płyt eternitowych to ...

App Store
Google Play
Otwórz w przeglądarce
App Gallery
Przydatne informacje o skupie odpadów drewnianych

Przydatne informacje o skupie odpadów drewnianych

13-05-2022

Poznając bardzo przydatne informacje o skupie odpadów drewnianych, można dowiedzieć się, w jaki sposób składować ten surowiec, a także, do czego jest on wykorzystywany. W poniższym tekście podano również kody BDO, które można przypisać do odpadów drewnianych, co jest bardzo ważne, w przypadku osób prowadzących działalność gospodarczą.

Jakie są rodzaje odpadów drewnianych?

Branża przemysłu drzewnego obejmuje wiele materiałów, zarówno sadowniczych, jak i leśniczych. Firmy oferujące skup odpadów drewnianych są zainteresowane nimi, ponieważ bardzo łatwo można wykorzystać je jako biopaliwa. Mogą to być wióry, trociny, zrębki iglaste, zrębki liściaste, a także odpowiednio przetworzona kora drzew. Wytwarzanie odpadów drzewnych pojawia się w różnych przedsiębiorstwach. Może to być nadwyżka produkcyjna. Tego typu sytuacja dotyczy branży rolniczej, ogrodniczej, a także osób prowadzących zakłady meblarskie. W trakcie produkcji płyt, masy celulozowej, a także wykorzystywania podściółki dla zwierząt, powstaje sporo odpadów drewnianych. Można przekazać je do takiego miejsca, jak skup odpadów drewnianych. To firmy działające w wielu miastach, wsiach i miasteczkach w całej Polsce.

Firmy skupujące m.in. trociny przyjmują te odpady drewniane, w sposób odpłatny i nieodpłatny. Warto pamiętać, że skup odpadów drewnianych pełni bardzo istotną funkcję, ponieważ surowiec ten jest przekazywany do dalszej obróbki. Recykling odpadów drewnianych pozwala wykorzystać je ponownie, co ogranicza degradację środowiska naturalnego w postaci wyrębu lasów. Działający recykling odpadów drewnianych to sposób na ich zagospodarowanie. Osoby posiadające sporą ilość wyżej wymienionych odpadów, mogą przekazać je do przedsiębiorstw prowadzących skup odpadów drewnianych. W przemyśle drzewnym odpady drewniane mogą być użyte do różnych celów.

Jak wykorzystywane są odpady drewniane?

Prawidłowo przeprowadzony recykling odpadów drewna obejmuje zagospodarowanie odpadów, powstałych w wyniku obróbki tego surowca. Może to dotyczyć zakładów przemysłowych, które produkują meble, panele podłogowe, a także różnego typu elementy drewniane, kawałki drewna, cienkie wióry lub trociny. Stanowią one doskonałej jakości biopaliwo. Wyroby te mogą być przekazane firmom oferującym skup odpadów drewnianych. Produkty te, są poddane wnikliwej ocenie i klasyfikacji. Zgodnie z katalogiem odpadów, można podzielić je na poprodukcyjne i poużytkowe. Pierwsze powstają w procesach produkcyjnych, drugie stanowią zużyte, zniszczone lub stare meble i inne elementy, wykonane z drewna. Podział odpadów drewnianych polega także na ocenie stopnia ich zanieczyszczenia. W przypadku litego drewna jest to surowiec w 100% naturalny, który może zostać bez problemu wykorzystany między innymi jako biopaliwo (biomasa).

W przypadku odpadów drewnianych, zawierających różnego typu powłoki malarskie, bejce, lakiery bądź też tych pokrytych łatwopalnymi substancjami, wymagane jest natychmiastowe usunięcie zanieczyszczeń chemicznych, ponieważ firmy oferujące skup odpadów drewnianych, nie mogą przyczyniać się do degradacji środowiska. Należy pamiętać, że recykling odpadów drewnianych, nie może dotyczyć produktów zanieczyszczonych. Tego typu surowce wtórne nie nadają się bowiem do dalszej eksploatacji, ponieważ stanowią poważne zagrożenie dla ekosystemu, a także organizmów żywych. Recykling odpadów z drewna jest powszechnie stosowany, zarówno w Polsce, jak w innych krajach Europy. Pozwala on na wykorzystanie wyżej wymienionych odpadów, w różnych dziedzinach przemysłu, między innymi jako biopaliwa, elementy konstrukcji drewnianych, a także naturalne zabezpieczenie – tak zwane ściółki dla zwierząt gospodarskich, hodowlanych bądź też roślin, uprawianych w ogrodnictwie.

Jakie kody BDO można przypisać do odpadów drewnianych?

Od wielu lat obowiązuje w Polsce system klasyfikacji odpadów. Korzystanie z niego jest obowiązkowe dla wszystkich przedsiębiorców, którzy wytwarzają jakiekolwiek odpady. Należy pamiętać, że drewno stanowiące odpad, również wymaga jego zagospodarowania. Osoby zdecydowane na recykling odpadów drewnianych poprzez przekazanie ich do firm, oferujących takie usługi, jak skup odpadów drewnianych, muszą wygenerować odpowiedni wniosek w Rejestrze BDO. Powinien on uwzględniać nie tylko grupę, do której klasyfikują się wyżej wymienione odpady, ale również sześciocyfrowy ciąg, czyli kod odpadów w systemie BDO. W przypadku surowców naturalnych, tj.  drewna, stosuje się oznaczenie 15 01 03 na opakowania z drewna. Ponadto, w systemie BDO, na odpady drewniane można wykorzystać kod 0301 jako ten, klasyfikujący produkty z przetwórstwa drewna, a także te, powstałe w trakcie produkcji płyt i mebli. Przekazanie surowca naturalnego w postaci litego drewna bądź też tego, zanieczyszczonego, do przedsiębiorstw zajmujących się takimi usługami, jak recykling odpadów z drewna, wymaga również posiadania potwierdzenia pisemnego.

W przypadku uzyskania korzyści finansowych, należy zgłosić osiągnięty dochód do urzędu skarbowego i prawidłowo go rozliczyć. Tego typu transakcja musi znaleźć się również w ewidencji prowadzonej rachunkowości. Firmy, które przeprowadzają taki proces, jak utylizacja odpadów drewnianych, wydają klientom dostarczającym im ten surowiec – stosowne poświadczenia pisemne. Stanowią one główny dowód na to, że proces przekazania odpadów drewnianych do punktów ich skupu, odbył się zgodnie z obowiązującymi w Polsce przepisami. Sprawna utylizacja odpadów drewnianych zachodzi przy użyciu specjalnie dobranych urządzeń i związków chemicznych.

Odpady drewna jako paliwo?

Osoby, które przekazują surowiec w postaci litego lub zanieczyszczonego drewna, często zastanawiają się, czy tego typu odpady, mogą być wykorzystane jako paliwo skup odpadów drewnianych. Realizowany przez wiele przedsiębiorstw proces polega na prawidłowym zagospodarowaniu tego surowca. Podstawowym celem takiego działania, jak recykling odpadów drewna, jest maksymalne wykorzystanie tego surowca wtórnego, w różnych dziedzinach gospodarki i przemysłu. Drewno jako odpad może być użyte do produkcji – tak zwanej biomasy. Zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Gospodarki i Pracy z dnia 9 grudnia 2004 roku w sprawie szczegółowego zakresu obowiązku zakupu energii elektrycznej i ciepła wytworzonego z odnawialnych źródeł energii, biomasa stanowi stałe bądź ciekłe substancje pochodzenia roślinnego lub zwierzęcego. Ulegają one biodegradacji. Biomasa może być wytworzona z odpadów drewna.

Należy pamiętać, że biomasa stanowi trzecie, co do wielkości, naturalne źródło energii. Osoby przekazujące wyżej wymieniony surowiec do skupu odpadów drewnianych, mogą liczyć na to, że drewno i odpady z przerobu w postaci trocin, wiór, zręb, pyłu drzewnego i kory, mogą być użyte do produkcji biomasy. Odbywająca się w ten sposób utylizacji odpadów drewnianych nie powoduje degradacji środowiska naturalnego. Warto pamiętać, że funkcjonujący na całym świecie recykling odpadów drewnianych, ma na celu, jak największe odzyskanie surowca wtórnego, aby można była wykorzystać go do innych celów. Jest to bardzo ważne, ponieważ drewno i odpady, pochodzące z przerobu tego surowca, stanowią doskonałą podstawę do produkcji paliwa. Recykling odpadów drewnianych jest świetnym sposobem na ograniczenie degradacji zasobów leśnych. Prawidłowo przeprowadzona utylizacja odpadów drewnianych znacznie ogranicza rujnowanie ekosystemu i rujnującą gospodarkę, polegającą na systematycznym wyrębie drzew. Firmy oferujące skup odpadów drewnianych przyjmują ten surowiec, aby poddać go wielu procesom. Jednym z nich jest utylizacja odpadów drewnianych. Pozwala ona na użycie ich do wyrobu biomasy, stanowiącej biodegradowalne paliwo pochodzenia zwierzęcego lub roślinnego.

Copyright © 2022 Waste Master
533 874 679
Telefon