Masz odpad?
Powiedz nam w jakim mieście się znajduje i znajdź odpowiednią usługę
Znajdź usługę dla twojego odpadu lub wystaw go na giełdzie!
Zajmie Ci tylko 15 sekund...
Cały proces to tylko
1 prosty krok!
Mogą zainteresować Cię również:
Usuwanie danych z telefonu – jak zrobić to poprawnie?
Kasowanie danych z telefonu jest zale...
Niszczenie danych z nośników – dlaczego trzeba robić to profesjonalnie?
Firmy oraz instytucje wytwarzają dużą...
Wywóz odpadów budowlanych 2023. Nowe przepisy i obowiązek segregacji
Nadchodzący 2023 rok przyniesie wiele...
Niszczenie dokumentów – miejsce i przebieg bezpiecznej utylizacji zgodnej z normami
Nie wiesz co zrobić z dokumentacją fi...
Jak pozbyć się styropianu i gdzie go wyrzucać?
Okazuje się, że styropian styropianow...
Od 1 stycznia 2020 r. obowiązki rejestrowe, ewidencyjne i sprawozdawcze są prowadzone za pośrednictwem systemu BDO. Jeżeli będziemy zaliczali się do podmiotów, które muszą uzyskać wpis, a tego nie zrobimy, czeka nas kara grzywny lub nawet aresztu. Sprawdź, czy musisz zarejestrować się w BDO i tym samym prowadzić ewidencję odpadów.
Łatwiej jest odpowiedzieć na pytanie, kto nie musi prowadzić ewidencji odpadów w BDO niż na pytanie zadane powyżej. Dlaczego? Dlatego, że ustawa wprost nie określa konkretnych typów działalności, które muszą prowadzić ewidencję odpadów BDO, ponieważ byłaby ona zbyt długa oraz mogła powodować pewne ograniczenia prawne.
Jak zatem sprawdzić, czy muszę prowadzić ewidencję odpadów w BDO? Naprzeciw stara się wyjść sam omawiany tutaj rejestr BDO, proponując rozwiązanie w postaci ankiety sprawdzającej, czy jesteśmy zobligowani do złożenia wniosku rejestrowego. Można ją odszukać pod tym linkiem.
Nie istnieje bowiem żaden wykaz, na którym moglibyśmy sprawdzić, czy przedsiębiorstwo w określonej branży ma obowiązek prowadzenia ewidencji odpadów. Istnieje za to specjalne rozporządzenie Ministra Klimatu z dnia 23 grudnia 2019 r., w sprawie rodzajów odpadów i ilości odpadów, dla których nie ma obowiązku prowadzenia ewidencji odpadów.
Ustawa o odpadach, chociaż nie wymienia konkretnych rodzajów branż, dla których wymagany jest wpis do BDO, przedstawia rodzaje podmiotów, dla których taki wpis jest konieczny. Obowiązkowo w Bazie Danych o Produktach i Opakowaniach oraz o Gospodarce Odpadami muszą się zarejestrować:
A jakie rodzaje działalności możemy wymienić, co do których mamy pewność, że muszą ewidencjonować odpady? Są to między innymi warsztaty samochodowe, firmy budowlane, salony kosmetyczne, szpitale czy zakłady recyklingowe oraz utylizacyjne.