Abonament BDO Standard - 199 zł (netto) za miesiąc*
  • wpis do BDO za 0 zł
  • ewidencja odpadów do 10 KPO i 10 wpisów do KEO w miesiącu
  • preferencyjne ceny za odpad
  • zintegorwane narzędzie do ewidencji, jak i sprzedaży odpadu
Zostaw dane kontaktowe, a zadzownimy do Ciebie nawet w 15 minut.
Formularz kontaktowy
*płatność cykliczna przez okres 12 miesięcy.
Abonament BDO - Premium 399 zł (netto) za miesiąc*
  • wpis do BDO za 0 zł
  • ewidencja odpadów do 25 KPO i 25 wpisów do KEO w miesiącu
  • preferencyjne ceny za odpad
  • zintegorwane narzędzie do ewidencji, jak i sprzedaży odpadu
Zostaw dane kontaktowe, a zadzownimy do Ciebie nawet w 15 minut.
Formularz kontaktowy
*płatność cykliczna przez okres 12 miesięcy.
Nie znalazłeś
odpowiedniej usługi odpadowej?
Dodaj swój odpad z jego charakterystyką,
a otrzymasz ofertę skrojoną na miarę!
Nawet w 15 minut.
Wypełnij formularz

Cały proces to tylko
1 prosty krok!

Ty decydujesz czy Ci się opłaca.
\

Praktycznie o skupie złomu kablowego

Praktycznie o skupie złomu kablowego

Poniższy tekst można zakwalifikować do kategorii praktycznie o skupie złomu kablowego. W jego treści można znaleźć wiele przydatnych informacji, traktujących o tym, czym jest złom kabli, a także, w jaki sposób można się go pozbyć, aby nie złamać obowiązujących w Polsce przepisów prawa.

Czym jest złom kabli?

Podstawowymi rodzajami skupowanych kabli, które kwalifikowane są jako złom kabli, określa się wiązki samochodowe z wtyczkami pozbawionymi skrzynek. Dodatkowo, rodzajami kabli złomowych, które przyjmowane są również przez wyspecjalizowane firmy, zajmujące się takimi usługami, jak skup złomu kablowego, są wiązki samochodowe z wtyczkami i skrzynkami bezpieczników, a także wiązki samochodowe z bardzo dużą ilością zalegających na nich zanieczyszczeń. Legalne przekazywanie złomu kablowego w wyżej wymienionej postaci jest powszechne, ponieważ zajmują się nim wyspecjalizowane jednostki, które oferują tego typu usługi, kierowane, zarówno do mieszkańców dużych aglomeracji, jak i osób pochodzących ze znacznie mniejszych miejscowości. Prowadzony przez małe, średnie i duże przedsiębiorstwa skup złomu kablowego, obejmuje również odbiór pętli z odbiorników TV, a także cewek rozmagnesowujących w skrócie CRT. Ponadto właściciele firm recyklingowych, którzy przyjmują złom kabli, są zainteresowani wiązkami komputerowymi, jak i tymi z AGD, montowanymi w pralkach, lodówkach bez kompresorów i programatorów.

W skupie przyjmującym złom kablowy można także pozostawić odpady sterownicze, przemysłowe, wielożyłowe, budowlane, instalacyjne i pochodzące z rozbiórki. Coraz więcej przedsiębiorstw, skupujących duże ilości złomu kablowego, przyjmuje także odpady czyste i pozbawione domieszek. Mogą to także być kable z wtyczkami, lampki choinkowe, jak i sprzęt typu Feeder CU czy Feeder AlCu. Ponadto, skup złomu kablowego jest w stanie odebrać od klienta sporą ilość kabli w formie ZSEiE. Zainteresowaniem takich podmiotów, jak skup kabli, są również elementy miedziane i aluminiowe w postaci przewodów elektrycznych. To odpady, które mogą być wykorzystane do wytwarzania surowców wtórnych, zakwalifikowanych do tych o wysokiej jakości, pozbawionych zanieczyszczeń. Kable miedziane oddawane do skupu mogą posłużyć do ich przetworzenia i odzyskania zawartej w nich miedzi.

Firmy prowadzące skup złomu kablowego są zainteresowane tego typu produktami. Mogą one przyjmować od klientów, zarówno przewody miedziane, jak i aluminiowe. Cena proponowana przez dostawcę tego typu odpadów, jest uzależniona od kilku czynników-  między innymi ilości złomu kablowego, a także jego rodzaju. Wiadomym jest, że przewody miedziane będą znacznie droższe niż te wykonane z aluminium. Należy wspomnieć, że skup kabli jest jednym z najefektywniejszych sposobów na pozbycie się zalegających w garażach, na działkach, a także na terenie prywatnych posesji odpadów, będących pozostałością po pracach remontowych czy budowlanych. Osoby prowadzące przedsiębiorstwa produkcyjne, również mogą generować duże ilości złomu kabli, co umożliwia przekazanie ich firmom, świadczącym odbiór tych odpadów. Jest to powszechnie praktykowane w Polsce i w innych krajach Europy rozwiązanie.

Potrzebujesz pomocy z utylizacją swoich odpadów?
Jeśli posiadasz złom, z którym nie wiesz co masz zrobić, a czystość stolicy i jej okolic nie jest Ci obojętna – skontaktuj się z nami.

W jaki sposób przygotować złom kabli do transportu?

Proponowany przez wiele firm skup złomu kablowego może być metodą na szybkie pozbycie się tego odpadu. To zalegające odpady, które doskonale nadają się do recyklingu i mogą być wielokrotnie przetwarzane. Z uwagi na powyższe, złom kablowy, zarówno ten w bardzo dużej ilości, jak i będący pozostałością po pracach remontowych, powinien znaleźć się firmach oferujących jego recykling. Polskie prawo odpadowe posługuje się pojęciem złomu i jednoznacznie określa sposoby jego zagospodarowania. Dotyczy to także odpadów w postaci złomu kabli.

Według rozporządzeń wydanych przez Unię Europejską, osoby dysponujące takim odpadem, jak złom kabli, powinny zdawać sobie sprawę z tego, że wieloletnie przechowywanie go, może powodować zagrożenie dla ekosystemu. Dlatego też najlepiej jest pozbyć się zalegających kabli, korzystając z firmy oferującej tego typu usługi. Transport złomu kabli jest efektywny i bezpieczny, ponieważ realizowany jest przez wyspecjalizowane podmioty. Są one doskonale przygotowane do tego celu. Firmy te dysponują flotą pojazdów, która bez problemu przewiezie dowolnie wybraną ilość tych odpadów do wyznaczonego miejsca. Zaletą korzystania z firmy, która oferuje skup złomu kablowego, jest przede wszystkim możliwość negocjowania z nią warunków odbioru. Klient może podać dyspozycję terminu, w jakim ma nastąpić odbiór złomu kabli, przygotowanych do dalszego transportu.

Firma, która zbiera złom kabli, może dotrzeć pod wskazane przez klienta miejsce, w konkretnym dniu i o ustalonej odgórnie godzinie. Transportowanie złomu kablowego przy pomocy nieprzystosowanych samochodów, szczególnie osobowych, stanowi poważne zagrożenie, nie tylko dla fauny i flory, ale również innych uczestników ruchu drogowego. Złom kablowy może stanowić poważny problem, ponieważ zawiera on związki chemiczne, które mogą być szkodliwe dla ekosystemu.

Złom kabli a rejestr BDO. Jakie możemy przypisać kody do odpadu?

Obowiązujący w Polsce system kwalifikowania odpadów, dotyczy, zarówno osób wytwarzających je, jak i gospodarujących nimi. Oznacza to, że firmy dysponujące sporą ilością takich produktów, jak złom kablowy, muszą określać go przy pomocy Rejestru BDO. Kwalifikacja wyżej wymienionych odpadów, wytwarzanych przez przedsiębiorstwa, jest wymagana przepisami prawnymi, ponieważ każdy skup złomu kablowego, powinien być potwierdzony pisemnym przekazaniem tego odpadu do wyspecjalizowanych jednostek. Osoby, które gromadzą złom kabli, stanowiący pozostałości po zachodzących w ich przedsiębiorstwie procesach produkcyjnych, powinny rozliczyć transakcje sprzedaży tego odpadu z US- najbliższym siedzibie ich firmy. Należy pamiętać, że złom kabli w rejestrze BDO, należy do grupy 17.

Sześciocyfrowym kodem 17 04 10 określone są kable zawierające ropę naftową, smołę i inne substancje niebezpieczne. Do tego ciągu cyfr przypisane jest oznaczenie w postaci gwiazdki. Sugeruję to, że tego typu złom kabli uznawany jest za odpady niebezpieczne, zagrażające ekosystemowi. Z uwagi na powyższe, należy dołożyć wszelkich starań, aby jak najszybciej pozbyć się tych odpadów, przekazując je do wyspecjalizowanych firm, oferujących skup złomu kablowego. Z kolei kodem 17 04 11 określane są kable, inne niż wymienione w 17 04 10.

W trakcie rejestrowania tego odpadu w systemie BDO, można zastosować także kod 16 02 16. Oznacza on kable komputerowe, a także elementy wyjęte ze zużytych sprzętów elektronicznych. Do takich odpadów, jak złom kablowy, zakwalifikować można również wiązki samochodowe, oznaczone kodem 16 01 18, a także inne odpady poprodukcyjne, oznaczone sygnaturą 12 01 99. Należy pamiętać, że obowiązek rejestrowania odpadów jest regulowany przepisami prawnymi. Nieprawidłowe zakwalifikowanie złomu kablowego, który powstaje w procesie produkcyjnym lub poprodukcyjnym, może grozić poważnymi sankcjami i karami finansowymi dla przedsiębiorstw, magazynujących te odpady bądź też produkujących i przetwarzających je.

Potrzebujesz pomocy z utylizacją swoich odpadów?
Jeśli posiadasz złom, z którym nie wiesz co masz zrobić, a czystość stolicy i jej okolic nie jest Ci obojętna – skontaktuj się z nami.

Recykling złomu kabli – w jaki sposób się odbywa?

W krajach wysokorozwiniętych recykling złomu kablowego stanowi jedną z metod odzyskiwania surowców, które znajdują się w tych odpadach. Należy pamiętać, że wszystkie firmy, oferujące skup złomu kablowego, przekazują te odpady do dalszej obróbki. Wiele osób zastanawia się, na czym polega recykling złomu kablowego. Proces ten opiera się na odzyskiwaniu cennych surowców, między innymi miedzi bądź aluminium. Ponadto, działanie to ma na celu zapobieganie przedostawaniu się do gleby, wody i powietrza, szkodliwych związków chemicznych, które generują kable, zawierające różnego typu zanieczyszczenia. Kable metalowe i te wykonane z tworzyw sztucznych są rozkruszone, przesiewane i mielone do postaci granulatu. Pozwala to na wykorzystanie ich do wytwarzania wielu elementów montowanych w urządzeniach elektronicznych i w branży telekomunikacyjnej.

Duże znaczenie ma recykling złomu kablowego, który ma na celu odzyskanie, jak największej ilości miedzi bądź aluminium. Kable miedziane i aluminiowe są gromadzone w wyspecjalizowanych skupach, które mogą zajmować się także ich recyklingiem. Pierwszym etapem procesu uzyskiwania miedzi lub aluminium ze złomu kablowego, jest umieszczenie tych elementów w piecu, w którym powstaje bardzo wysoka temperatura. Pozwala to na szybkie i efektywne roztopienie kabli miedziowych. Dzięki temu, może zajść proces redukcji miedzi i wylania jej w postaci sztabek bądź też kęsów. W zależności od tego, jaką czystość surowca miedziowego wtórnego chce się uzyskać, należy wdrożyć odpowiednie procedury. Niektóre z nich są bardzo czasochłonne i wymagające, przede wszystkim dysponowania odpowiednio dobranym parkiem maszynowym. Dzięki niemu można uzyskać wysoką jakość surowca w postaci czystej miedzi lub też aluminium.

Recykling złomu kablowego stał się obecnie normą, ponieważ coraz więcej firm dysponuje tego typu odpadami.  Jeśli ma się do czynienia ze złomem kablowym o niskiej jakości, wówczas odzyskiwane surowce w postaci miedzi lub aluminium, mogą zostać poddane dodatkowym procesom elektrorafinacji. Jest to proces ich skutecznego oczyszczania. Tego typu działanie stosuje się w przypadku takiego procesu, jak recykling złomu kablowego, mającego bardzo dużą ilość zanieczyszczeń, trudnych do usunięcia w sposób mechaniczny. Elektrorafinacja wymaga zastosowania niektórych związków chemicznych. Może to być kwas siarkowy, w którym umieszczone są elementy miedziane. Złożony recykling złomu kablowego jest czasochłonny i wymaga posiadania odpowiednich umiejętności z zakresu chemii nieorganicznej i metalurgii.

Złom kablowy, gromadzony w gospodarstwach domowych i przedsiębiorstwach, powinien być przekazany do wyspecjalizowanych jednostek, oferujących jego odpłatny skup. Gromadzenie odpadów w wyżej wymienionych firmach, pozwala na poddanie go takiemu procesowi, jak recykling złomu kablowego, mający na celu uzyskanie kosztownych surowców w postaci miedzi lub aluminium.

Copyright © 2022 Waste Master