Nie znalazłeś
odpowiedniej usługi odpadowej?
Dodaj swój odpad z jego charakterystyką,
a otrzymasz ofertę skrojoną na miarę!
Nawet w 15 minut.
Wypełnij formularz

Cały proces to tylko
1 prosty krok!

Ty decydujesz czy Ci się opłaca.
\

Olej silnikowy a PSZOK-i – czy można oddać?

Olej silnikowy a PSZOK-i – czy można oddać?

Wielu właścicieli gospodarstw domowych, którzy wytwarzają stosunkowo niewielką liczbę oleju silnikowego, często mają zagwozdkę, co zrobić ze starym, wymienionym olejem samochodowym. Okazuje się, że nie jest to wcale takie problematyczne.

PSZOK – olej silnikowy do oddania

Przepisy dotyczące niewłaściwej utylizacji olejów przepracowanych są bardzo restrykcyjne. Nic dziwnego, ponieważ tego typu odpad zaliczany jest do tzw. odpadów niebezpiecznych. Czy PSZOK go przyjmie? Teoretycznie powinien to zrobić, jednak trzeba pamiętać, że tego typu miejsca również mają limity odpadów, które mogą przyjąć od jednego gospodarstwa domowego.

Warto również spróbować oddać zużyty olej silnikowy do jednego z zaprzyjaźnionych warsztatów samochodowych, w których np. regularnie dokonujemy wymiany oleju. Przedsiębiorstwa mają dużo więcej możliwości, jeśli chodzi o profesjonalną utylizację, niż przysłowiowy szary Kowalski.

Potrzebujesz pomocy z utylizacją swoich odpadów?
Jeśli posiadasz złom, z którym nie wiesz co masz zrobić, a czystość stolicy i jej okolic nie jest Ci obojętna – skontaktuj się z nami.

Czego nie robić ze starym olejem silnikowym

Na wstępie warto od razu zaznaczyć, że kategorycznie zakazane jest wyrzucanie oleju przepracowanego do śmieci, a tym bardziej zakopanie go w ziemi lub zlanie do dołka w piasku, czy spalenie w przydomowym piecyku.

Przy tego typu praktykach musimy liczyć się z surowymi karami. W dodatku musimy mieć świadomości, że w ten sposób znacząco przyczyniamy się do zatruwania środowiska naturalnego, co ma wpływ również i na nas samych.

Oleje przepracowane bardzo silnie zakażają glebę, które zawierają wody gruntowe, trafiające później do zbiorników wodnych. W ten sposób możemy doprowadzić nawet do zatrucia rzeki lub innego akwenu.

Zupełnie inaczej to wygląda, jeśli prowadzimy własną działalność gospodarczą. Wtedy potrzebujemy wpisu do specjalnego rejestru BDO (Baza Danych o Produktach i Opakowaniach oraz o Gospodarce Odpadami).

Masz wpis do BDO i chciałbyś oddać przepracowany olej? Wystarczy, że skorzystasz z naszej aplikacji WasteMaster i bezpłatnie wycenisz swój odpad. Możesz skorzystać również z formularza dostępnego na stronie internetowej, a my złożymy Ci stosowną ofertę.

Jesteś przedsiębiorcą i nie posiadasz wpisu do BDO, a musisz pozbyć się starego oleju? Nie masz czasu na jeszcze więcej papierkowej roboty? Nic nie szkodzi, ponieważ nasza firma proponuje również tego typu usługę jaką jest wpis do rejestru BDO i związane z jego prowadzeniem formalności. Wystarczy skontaktować się z naszym konsultantem.

Zachęcamy również do zapoznania się z aktualnymi cennikami skupu oleju przepracowanego.

Copyright © 2022 Waste Master