Nie znalazłeś
odpowiedniej usługi odpadowej?
Dodaj swój odpad z jego charakterystyką,
a otrzymasz ofertę skrojoną na miarę!
Nawet w 15 minut.
Wypełnij formularz

Cały proces to tylko
1 prosty krok!

Ty decydujesz czy Ci się opłaca.
\

Odzysk surowców wtórnych i istota recyklingu

Odzysk surowców wtórnych i istota recyklingu

W mediach od wielu lat mówi się o ekologii i recyklingu, jednak duża liczba osób nie wie na czym polega istota tego terminu i jak wprowadzać recykling w życie. Przetwórstwo, czyli odzysk surowców wtórnych, ma pozytywny wpływ na środowisko oraz działalność gospodarczą i finanse. Jak jednak dokładnie wpływa recykling na nas i nasze środowisko?

Czym jest recykling?

Według definicji PWN recyklingiem określa się wykorzystywanie i zagospodarowywanie odpadów jako surowiec wtórny w procesach przemysłowych. Zgodnie z definicją ustawową „jest to taki odzysk, który polega na powtórnym przetwarzaniu substancji lub materiałów zawartych w odpadach w procesie produkcyjnym w celu uzyskania substancji lub materiału o przeznaczeniu pierwotnym lub o innym przeznaczeniu, w tym też recykling organiczny, z wyjątkiem odzysku energii”. Odzysk surowców wtórnych ma pozytywny wpływ na środowisko, jeżeli będziemy poprawnie selekcjonować odpady i je ponownie wykorzystywać. Recyklingowi podlegają metale, drewno, tworzywa sztuczne takie jak plastik czy szkło.

Na czym dokładnie polega proces recyklingu?

W wyniku recyklingu powstaje materiał o pierwotnym lub innym przeznaczeniu. Składa się on na kilka etapów:

  • sortowanie różnych rodzajów odpadów – najbardziej efektywna jest selektywna zbiórka po powstaniu odpadu,
  • rozdrabnianie – w młynkach zawierających noże tnące oraz sita,
  • mycie – ten etap wymagany jest przy tworzywach sztucznych i szkle (dalej należy odwirować i osuszyć odpady),
  • wytłaczanie – na tym etapie wytwarza się produkt końcowy np. granulat lub jeżeli przetwarzamy szkło – sprecyzowaną formę użytkową.

Potrzebujesz pomocy z utylizacją swoich odpadów?
Jeśli posiadasz złom, z którym nie wiesz co masz zrobić, a czystość stolicy i jej okolic nie jest Ci obojętna – skontaktuj się z nami.

Rodzaje odzysku surowców wtórnych

Specyfika recyklingu zależy od rodzaju obróbki. Wyróżniamy recykling surowcowy, materiałowy, termiczny oraz kompostowanie.

Recykling surowcowy, czyli inaczej recykling chemiczny, to odzyskiwanie surowców wtórnych za pomocą chemicznego procesu. W wyniku przeprowadzenia reakcji powstają nowe materiały, które posiadają inne właściwości fizyko-chemiczne przez co mogą zostać wykorzystane do wytworzenia nowych produktów, np. plastikowe opakowania.

Recykling materiałowy (mechaniczny) polega na procesie, w którym przetwarza się odpady w produkty posiadające wartość użytkową. Przykładem może być recykling zużytych opon w nawierzchnie do biegania.

Kompostowanie polega na unieszkodliwianiu odpadów biodegradowalnych. Odpady wykorzystywane są wtedy jako kompost lub materia organiczna.

Najważniejsze korzyści z odzysku surowców wtórnych

Recykling ma wiele zalet dla gospodarstw domowym, środowiska oraz przedsiębiorstw. Przede wszystkim domownicy pozbywają się odpadów ze swoich miejsc zamieszkania bezpłatnie. Poza tym obniżane są ilości odpadów na wysypiskach, co wpływa pozytywnie na aspekty finansowe ich utrzymania.

Ochrona środowiska poprzez recykling przejawia się redukowaniem emisji gazów trujących do atmosfery. Poza tym nie wydobywa się tak dużo surowca naturalnego, gdyż materiał potrzebny do tworzenia produktów potrzebnych w przemyśle oraz codziennym życiu pozyskiwany jest z recyklingu. Zmniejszone jest także zużycie energii, co przekłada się na redukcję wydatków.

Stąd warto stosować odzysk i recykling na co dzień, gdyż mają one na co dzień pozytywny wpływ na środowisko i nasze życie.

Copyright © 2022 Waste Master