Nie znalazłeś
odpowiedniej usługi odpadowej?
Dodaj swój odpad z jego charakterystyką,
a otrzymasz ofertę skrojoną na miarę!
Nawet w 15 minut.
Wypełnij formularz

Cały proces to tylko
1 prosty krok!

Ty decydujesz czy Ci się opłaca.
\

Odzysk miedzi z kabli – jak wygląda?

Zdjęcie przestawia silnik samochodowy o srebrnym kolorze. Jest to ilustracja do bloga, który mówi m.in. o odzysku kabli z samochodów. Tytuł bloga brzmi: "Odzysk miedzi z kabli - jak wygląda?".

Z pewnością doskonale wiesz, że kable są cennym źródłem wielu kosztownych metali. Są to surowce, które można wielokrotnie wykorzystywać do produkcji nowych wyrobów – także właśnie okablowania. Dowiedz się, jak wyglądają ceny na rynku, co najlepiej sprzedawać oraz jak odzyskać miedź z kabli samochodowych!

Odzysk miedzi z kabli samochodowych

Jeśli chodzi o ogólne informacje na temat odzysku miedzi – mamy same dobre informacje! Przede wszystkim jest to bardzo powszechnie wykorzystywany metal w przeróżnych instalacjach elektrycznych, w komputerach, wiązkach samochodowych, czy innych tego typu instalacjach. Bardzo dużo miedzi znajdziemy w kablach. A dlaczego? Ponieważ jest to metal, który doskonale przewodzi prąd, a także ciepło (!), jest wytrzymały, a także plastyczny – choć nie tak bardzo, jak aluminium. W związku z czym producenci wykorzystują go w bardzo szerokim stopniu.

Jak jednak możemy się zabrać za odzysk miedzi z kabli samochodowych? Jak łatwo możesz się domyślić – nasze samochody wprost roją się od instalacji elektrycznych, które wykorzystują miedź i inne cenne metale. Jest to związane między innymi z tym, że coraz więcej funkcji w naszych samochodach jest zasilanych właśnie przez prąd, a także na rynku pojawia się coraz więcej samochodów elektrycznych. Szacuje się, że te pojazdy mają w sobie 4 razy więcej miedzi niż auta spalinowe. Z kolei te drugie posiadają w sobie około 25 kg miedzianych elementów – oczywiście z tendencją wzrostową.

Zatem, gdzie konkretnie w naszych autach znajdziemy związki miedzi, czy mosiądzu lub brązu (stopów miedzi)? Przede wszystkim w:

 • przewodach elektrycznych,
 • wiązkach samochodowych (tych z bezpiecznikami i bez, z wtyczkami i lub bez),
 • wiązkach samochodowych ze skrzynkami
 • uzwojeniach silników,
 • modułach GPS,
 • technologii radarowej,
 • nagrzewnicach,
 • układzie korbowodowy (panewki) w silniku,
 • skrzyni biegów (łożyska ślizgowe, czy wybieraki do biegów),
 • podkładkach i nakrętkach z miedzi,
 • miedziane podkładki pod korek spustowy układu smarowania,
 • nakrętkach w układzie wydechowym,
 • skraplaczach w układzie klimatyzacji,
 • przewodach hamulcowych.

Oczywiście skanując samochód pod kątem zawartości miedzi, należy mieć na uwadze, że nie wszystko możemy w łatwy sposób wydobyć. Najprościej jest się dostać do kabli miedzianych w wiązkach samochodowych. Także wyjęcie żyły z gumowej izolacji nie jest trudnym zadaniem. Wystarczy naciąć izolację i obedrzeć kabel z gumowej warstwy ochronnej. Jeśli zajmujemy się odzyskiem miedzi z kabli samochodowych zawodowo – możemy zainwestować w kupno korowarki, czy też odizolowywacza, który najpierw natnie izolację w kablu, a następnie pomoże nam szybko i łatwo zedrzeć całą niepotrzebną izolację.

Potrzebujesz pomocy z utylizacją swoich odpadów?
Jeśli posiadasz złom, z którym nie wiesz co masz zrobić, a czystość stolicy i jej okolic nie jest Ci obojętna – skontaktuj się z nami.

Zalety odzyskiwania miedzi

Dlaczego warto realizować odzysk miedzi z kabli? Po pierwsze – jest to bardzo opłacalne przedsięwzięcie, a po drugie – w dodatku jest ekologiczne! Zatem ile możemy zarobić na odzysku miedzi z kabli samochodowych? Jest to bardzo zmienna kwestia, ponieważ bardzo wiele czynników zewnętrznych wpływa nieustannie na wysokość sprzedaży miedzi jako surowca. Nie tylko nasze lokalne rynki, czy polskie problemy gospodarcze tutaj mają znaczenie – ale także obecna sytuacja na Londyńskiej Giełdzie Metali, która dyktuje stawki w tej części świata.

Co więcej – bardzo dużo zależy również od rodzaju miedzi, z którym udamy się do skupu – różne typy, mają różną zawartość chemiczną, a co za tym idzie: możemy podzielić miedź na tę o wyższej i tę o niższej jakości. Najdroższa zawsze będzie miedź Milbera, która posiada 99,9% zawartości miedzi w miedzi. Jest to najczystszy surowiec – w zasadzie bez domieszek, zanieczyszczeń, czy też lakierów, izolacji lub powłok. W związku z czym to ona osiąga najwyższe ceny w skupie. Jednak jeśli chodzi o złom z kabli, najbardziej opłaca się dostarczać właśnie odzyskaną miedź z wiązek samochodowych.

Skupy miedzi przyjmują wiązki kablowe nie tylko w czystej postaci, ale także ze skrzynkami bezpiecznikowymi, wtyczkami, czy innymi zanieczyszczeniami. Jednak należy pamiętać, że im czystszy i lepszej jakości materiał – tym wyższa cena w skupie. Szacuje się, że za kilogram złomu kablowego miedzianego – z wtyczkami i bez skrzynek – można otrzymać około 16,80 zł/kg. Jednak są to szacunkowe stawki, ponieważ tak jak już wcześniej wspomnieliśmy – ceny miedzi w skupie są zależne od wielu czynników.

Aby być pewnym, za ile uda Ci się sprzedać swoje kable miedziane – nieważne, czy z samochodów, czy z innego rodzaju instalacji – skontaktuj się z nami! Podaj nam najważniejsze informacje o swoim odpadzie, a my przygotujemy wycenę dedykowaną specjalnie dla Ciebie. Zgłoś się do nas za pomocą infolinii lub formularza zgłoszeniowego. Dlaczego jeszcze warto oddawać miedź z kabli do skupu?

Ponieważ w ten sposób działamy w sposób ekologiczny! Dzięki temu, że oddajemy miedź z kabli do skupów, jesteśmy w stanie realnie wpłynąć na zmniejszenie poziomu wydobycia lub zapotrzebowania na zwiększenie wydobycia miedzi. A wydobycie rudy z ziemi to jedno – a jeszcze przecież trzeba ją obrobić, oczyścić, domineralizować, przetopić i przetworzy w finalny produkt. Aby taki proces sfinalizować trzeba zużyć setki litrów wody, a także wielkie ilości energii i ropy naftowej. Co więcej – w ramach takiej produkcji powstają szkodliwe ścieki, a do atmosfery emituje się wiele ton dwutlenku węgla.

A jak wygląda recykling miedzi z kabli? Przede wszystkim nasze odpady trafiają na złom, gdzie są sortowane, bada się ich skład chemiczny i ocenia dokładna wartość. Następnie oczyszcza się surowiec (jeśli zachodzi taka potrzeba) i sprzedaje się go do hut i zakładów przetapiania miedzi. Tam materiały (pocięte na kawałki w skupie) zostaną wrzucone do kotłów, gdzie nastąpi stopnienie metalu, a następnie zostanie on wtłoczony do odpowiednich form. Taki recykling może się odbywać w zasadzie w nieskończoność – i to bez spadku efektywności metalu! Zatem, jeśli chcesz znaleźć najkorzystniejszy skup kabli miedzianych lub też jesteś zainteresowany dokładną wyceną tych materiałów – warto skontaktować się z nami! Dzięki naszej pomocy nie stracisz na sprzedaży miedzi, a także zorganizujemy dla Ciebie korzystny odbiór tego materiału. Zachęcamy do współpracy!

Copyright © 2022 Waste Master