Abonament BDO Standard - 199 zł (netto) za miesiąc*
  • wpis do BDO za 0 zł
  • ewidencja odpadów do 10 KPO i 10 wpisów do KEO w miesiącu
  • preferencyjne ceny za odpad
  • zintegorwane narzędzie do ewidencji, jak i sprzedaży odpadu
Zostaw dane kontaktowe, a zadzownimy do Ciebie nawet w 15 minut.
Formularz kontaktowy
*płatność cykliczna przez okres 12 miesięcy.
Abonament BDO - Premium 399 zł (netto) za miesiąc*
  • wpis do BDO za 0 zł
  • ewidencja odpadów do 25 KPO i 25 wpisów do KEO w miesiącu
  • preferencyjne ceny za odpad
  • zintegorwane narzędzie do ewidencji, jak i sprzedaży odpadu
Zostaw dane kontaktowe, a zadzownimy do Ciebie nawet w 15 minut.
Formularz kontaktowy
*płatność cykliczna przez okres 12 miesięcy.
Nie znalazłeś
odpowiedniej usługi odpadowej?
Dodaj swój odpad z jego charakterystyką,
a otrzymasz ofertę skrojoną na miarę!
Nawet w 15 minut.
Wypełnij formularz

Cały proces to tylko
1 prosty krok!

Ty decydujesz czy Ci się opłaca.
\

Od czego zależy cena skupu kabla?

Od czego zależy cena skupu kabla?

Jak najefektowniej sprzedać stare okablowanie? Co opłaca się sprzedawać do skupów kabli? Aby odpowiedzieć na zadane powyżej pytania, należy najpierw zbadać od czego zależą ceny na złomie kabli. Jest to dość skomplikowana sprawa, ceny szybko się zmieniają, ale jeśli chcesz dowiedzieć się dlaczego – musisz przeczytać poniższy artykuł!

Ceny skupu kabli a rynek metali

Z pewnością podczas remontu, porządkowania mieszkania lub w ramach wykonywanego zawodu zdarzyło Ci się zgromadzić pewną ilość starych kabli. Po jakimś czasie, albo ze względu na uszkodzenie przewodu, albo w związku z innymi okolicznościami, nie jesteś w stanie wykorzystać takich kabli ani wciąż ich gromadzić. Co w takim wypadku? Konieczny jest wywóz starego okablowania do skupów kabli w izolacji. Zajmą się one recyklingiem i utylizacją przywiezionych materiałów. Jednak w związku z tym, że np. skupy kabli aluminiowych odsprzedają odzyskane surowce innym podmiotom, zajmują się kupnem metali zawartych w okablowaniu zarówno od osób fizycznych, jak i przedsiębiorców.

Zatem od czego zależy cena skupu kabla? Oczywiście sam kabel nie przedstawia sobą żadnej wartości, jednak najważniejsze są w nim elementy składowe. Tak naprawdę tylko to, z czego składa się dane okablowanie, wpływa na jego cenę w złomie kabli. To, ile pieniędzy można dostać za dany materiał, jest zależne od bardzo wielu czynników. Miedź, aluminium, ołów, ale i ich najróżniejsze mieszanki – oto co możesz znaleźć wewnątrz przewodu, pod jego płaszczem. Skup kabli w izolacji pozbywa się wszelkich innych tworzyw termoplastycznych i termoutwardzalnych, takich jak polietylen chlorowany czy syntetyczny kauczuk chloroprenowy, ponieważ zarobić można jedynie na metalach.

Tym, co najlepiej sprzedaje się w skupach kabli w izolacji, jest aluminium i miedź. Dlaczego? Dzieje się tak, ponieważ są to dość powszechnie występujące materiały, a po procesie recyklingu kabla ich efektywność się nie zmienia. Jedyne co skup kabli robi, to oczyszcza z izolacji i innych zanieczyszczeń potrzebne związki – po tym zabiegu są one niemal tak samo sprawne jak przed recyklingiem. Oba metale są świetnymi przewodnikami, zatem mogą bez problemu z powrotem wrócić do obiegu, tym samym zmniejszając wydobycie danego surowca.

Potrzebujesz pomocy z utylizacją swoich odpadów?
Jeśli posiadasz złom, z którym nie wiesz co masz zrobić, a czystość stolicy i jej okolic nie jest Ci obojętna – skontaktuj się z nami.

A z kolei, od czego zależy cena danego surowca w skupie kabli? Tutaj niestety nie da się precyzyjnie określić wysokości kwot, jakie trzeba będzie zapłacić lub jakie uzyskamy w wyniku sprzedaży, ponieważ wszystko zależy od wahań na rynku. To, jaki jest popyt na dany metal odzyskiwany w skupie kabli w izolacji, wpływa na wartość ceny. Obecnie, w związku z trwającym kryzysem energetycznym, konieczne jest usprawnienie sieci elektrycznych, ale ludzi może być nie stać na kupno nowych materiałów, więc mogą sięgać po te pochodzące ze złomu kabli.

Kolejną ważną rzeczą jest inflacja – oczyszczenie i przeprowadzenie recyklingu będzie droższe, więc i to mogłoby wpłynąć na kwoty dyktowane przez skupy kabli w izolacji. Choć równie dobrze w związku z wszechobecnym wzrostem kosztów życia, zachowanie konsumentów może być odwrotne – a ceny w skupie kabli mogą zacząć spadać. Ceny są bardzo trudne do przewidzenia, jednak jedno jest zawsze pewne: najbardziej opłaca się sprzedawać Cu do skupu kabli miedzianych!

Potrzebujesz pomocy z utylizacją swoich odpadów?
Jeśli posiadasz złom, z którym nie wiesz co masz zrobić, a czystość stolicy i jej okolic nie jest Ci obojętna – skontaktuj się z nami.

Ceny złomu kabli miedzianych

Jak wyglądają ceny skupu kabli miedzianych? Jest to kolejne skomplikowane pytanie, ponieważ jak już wyżej wspominaliśmy, rynek jest bardzo zmienny, jeśli chodzi o koszty związane z metalami. Dodatkowo cena kabli miedzianych na złomie będzie uzależniona od indywidualnych decyzji lokalnych skupów. Inne kwoty mogą być we Wrocławiu, a inne w Poznaniu.

Na podstawie zebranych danych, a także statystyk z przeprowadzonych transakcji, udało nam się ustalić ceny poszczególnych materiałów w skupie kabli miedzianych. W związku z tym, że są to dane zmienne, podajemy szacunkowe wartości. Za wiązki samochodowe bez skrzynek bezpiecznikowych, możemy otrzymać w skupie kabli samochodowych od 11 do 14 zł/kg netto. Jeśli nasza wiązka posiada skrzynki – cena spada o kilka złotych. Z kolei za miedziane druty budowlane można otrzymać ok. od 6 do 7 zł/kg netto, a za sam kabel miedziany od 3 do 7 zł/kg netto. Najdroższa jest miedź milbera, która jest kupowana za 29 do 35 zł/kg netto. Wszystko zależy ponownie od jakości i rodzaju kabli.

Ceny np. w skupach kabli aluminiowych są dużo niższe niż w przypadku miedzi, ponieważ glin jest dużo powszechniejszy i nie zawsze nadaje się do recyklingu. Przykładowo: skupy kabli elektrycznych, które zbierają przewody aluminiowe, zajmują się głównie utylizacją, a nie odzyskiem. Jednak mimo to, warto oddawać aluminiowe kable, ponieważ w ten sposób ograniczamy produkcję tego metalu i działamy w sposób ekologiczny. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o skupach kabli samochodowych albo ogólnie o procedurze oddawania przewodów na złom kabli – zapraszamy do kontaktu!

Copyright © 2022 Waste Master