Nie znalazłeś
odpowiedniej usługi odpadowej?
Dodaj swój odpad z jego charakterystyką,
a otrzymasz ofertę skrojoną na miarę!
Nawet w 15 minut.
Wypełnij formularz

Cały proces to tylko
1 prosty krok!

Ty decydujesz czy Ci się opłaca.
\

Magazynowanie odpadów – przepisy, wymogi, sposoby

Obrazek przedstawia zdjęcie dotyczące magazynowania odpadów - przepisów, wymogów, informacji. Pokazuje ono wysypisko złomu, na tle niebieskiego nieba.

Prowadzisz działalność gospodarczą? Nie jesteś przekonany, w jaki sposób możesz sobie poradzić z gromadzeniem wyprodukowanych pozostałości? Jeśli tak, to ten tekst jest właśnie dla Ciebie! Warto śledzić najświeższe przepisy, które zostały ujęte w rozporządzeniu Ministra Klimatu z 11 września 2020 roku. Obowiązuje ono wszystkich producentów pozostałości, a zwłaszcza przedsiębiorców. Koniecznie trzeba także brać pod uwagę zasady BHP podczas organizacji składowania pozostałości. Czytaj dalej, aby dowiedzieć się więcej!

Rozporządzenie w sprawie magazynowania odpadów

Wraz z nowelizacją rozporządzenia Ministra Klimatu, z datą 1 stycznia 2021 roku, w życie weszły nowe zasady dotyczące magazynowania odpadów. Wart jednak wiedzieć, kogo obowiązują dane przepisy. Tak jak w przypadku wypełniania BDO – ni wszyscy przedsiębiorcy są zmuszeni do stosowania się do określonych zasad magazynowania pozostałości.

Przepisy wprowadzone w 2021 roku nie dotyczą:

  • podmiotów prowadzących uproszczoną ewidencję odpadową, które wytwarzają rocznie mniej niż 100 kg odpadów klasyfikowanych jako niebezpieczne,
  • podmiotów, które wytwarzają mniej niż 5 ton rocznie odpadów klasyfikowanych jako nie niebezpieczne, które jednocześnie nie są pozostałościami komunalnymi,
  • jednostek gromadzących odpady komunalne,
  • podmiotów, które produkują odpady, którymi gospodarowanie zostało określone w innych ustawach.

W rozporządzeniu zawarto dość ogólne wymagania, które dotyczą głównie przedsiębiorców. Wyróżnia się trzy grupy wytwórców pozostałości, które powinny się stosować lub stosują się w ograniczonym stopniu do wyżej wymienionych zasad. Grupa A (zwolniona z przestrzegania zasad ujętych w rozporządzeniu) to podmioty produkujące mniej niż 100 kg odpadów niebezpiecznych rocznie oraz mniej niż 5 ton pozostałości w ogóle. Grupa B – to grupa wytwarzająca do 1 tony odpadów niebezpiecznych lub do 100 ton odpadów innych niż niebezpieczne. Jest ona częściowo zwolniona z przestrzegania zasad zawartych w ustawie. Z kolei grupa C – produkująca powyżej 1 tony odpadów niebezpiecznych lub powyżej 100 ton odpadów innych niż niebezpieczne – jest w całości zobowiązana do stosowania się do zasad ujętych w ustawie. Wszystkie wartości dotyczą skali roku.

Całość rozporządzenia dotyczy:

  • wstępnego gromadzenia pozostałości przez wytwórcę odpadu,
  • okresowego gromadzenia pozostałości przez prowadzącego zbieranie odpadu,
  • magazynowania odpadów przez podmiot przekształcający pozostałości.

Wszystko to ma na celu usprawnić magazynowanie pozostałości, poprawić jakość gromadzenia materiałów przeznaczanych do recyklingu oraz zapobiec przedostawaniu się szkodliwych materiałów na zewnątrz magazynów do środowiska. Najważniejsze zmiany, które zostały wprowadzone wraz z nowelizacją ze stycznia 2021 roku, to:

  • obowiązek rejestracji magazynu odpadów: osoby fizyczne i posiadające przedsiębiorstwo, które magazynują odpady, muszą posiadać zarejestrowany magazyn odpadów, rejestrację taką można dokonać w regionalnym inspektoracie ochrony środowiska,
  • podział na kategorie magazynów odpadów: odpady zostały podzielone na kategorie w zależności od ich rodzaju i właściwości, a magazyny odpadów również zostały podzielone na trzy kategorie: magazyny małe, średnie i duże,
  • każda kategoria magazynu ma określone wymagania dotyczące infrastruktury, dokumentacji i zasad przechowywania,
  • planowanie utworzenia magazynów odpadów: przed utworzeniem magazynu odpadów, konieczne jest sporządzenie planu zagospodarowania odpadami, który musi określać m.in. rodzaje i ilości magazynowanych odpadów, sposoby przechowywania, zabezpieczenia przed wyciekami oraz sposoby monitorowania i kontroli,
  • zasady przechowywania odpadów: magazyny odpadów muszą spełniać określone wymogi dotyczące np. wyposażenia w podstawowe urządzenia, pojemniki na odpady, oznakowania, systemu odwadniania czy zabezpieczeń przed dostępem osób nieuprawnionych,
  • dokumentacja i raportowanie: osoby zarządzające magazynami odpadów muszą prowadzić odpowiednią dokumentację dotyczącą gromadzonych odpadów, taką jak karty przekazania odpadu czy rejestr odpadów, co więcej, obowiązują ich także raporty dotyczące ilości, rodzaju i sposobu zagospodarowania odpadów.

Potrzebujesz pomocy z utylizacją swoich odpadów?
Jeśli posiadasz złom, z którym nie wiesz co masz zrobić, a czystość stolicy i jej okolic nie jest Ci obojętna – skontaktuj się z nami.

Wstępne magazynowanie odpadów przez ich wytwórcę

Zasady wstępnego magazynowania odpadów przez ich producenta dotyczą z kolei określonych w ustawie branż i rodzajów pozostałości. Zgodnie z danymi dostępnymi w sieci, możemy stwierdzić, że zasady wstępnego magazynowania pozostałości dotyczą przede wszystkim: pozostałości po remontach, budowie, oczyszczaniu zbiorników, rozbiórek, serwisowaniu urządzeń etc. Reguły te dotyczą również podmiotów wytwarzających odpady niebezpieczne w ilości 1 tona/rok lub odpadów innych niż niebezpieczne w ilości 100 ton/rok.

Zatem, w jaki sposób możemy wstępnie magazynować pozostałości, które zostały wytworzone w ramach działania firmy remontowej? Przede wszystkim musimy wiedzieć, że etap wstępnego magazynowania dotyczy około 12 miesięcy – po tym czasie należy przekazać pozostałości do odpowiednich służb, które zajmą się ich utylizowaniem. Pojemność kontenerów oraz magazynu musi być dostosowana do częstotliwości wywozu odpadu i jego ilości. Zatem nie możemy przeładowywać zbiorników ani zapełniać magazynów w nieskończoność – takie praktyki grożą wypadkami w miejscu pracy.

Całość musi być zabezpieczona przed działaniem czynników zewnętrznych, atmosferycznych etc. W ten sposób chronimy odpad przez np. zgniciem, przekształceniem etc. (tj. zachowuje on postać odpowiednią do recyklingowania), a także zapobiegamy wyciekowi niepożądanych substancji do środowiska. Zatem kontenery powinny mieć klapy – jeśli są pozostawione na zewnątrz magazynu – a sam budynek, w którym składujesz pozostałości, musi mieć szczelny dach i odpowiednie zabezpieczenia. Dodatkowo – co dość oczywiste – musimy dostosować warunki w nim panujące do właściwości fizyczno-chemicznych naszej pozostałości.

Miejsce magazynowania musi być oznaczone we właściwy sposób – za pomocą umieszczenia kodów odpadów na budynku. Cyfry muszą być widoczne i czytelne – jednak jeśli chcemy ułatwić identyfikację składowanej pozostałości, to warto dodać do kodu także jego wyjaśnienie. Jeśli składujesz odpady niebezpieczne – koniecznie wydziel im osobne pomieszczenie, które opiszesz tablicą ostrzegającą o odpowiednich parametrach. Każdy pojemnik zawierający pozostałości klasyfikowane jako niebezpieczne musi być opatrzony etykietą z opisem zawartości oraz właściwym kodem odpadu.

Sposoby magazynowania odpadów

Jednak, jak praktycznie wskazać przedsiębiorcom sposoby magazynowania odpadów? Bardzo wiele zależy od surowca, z którym mamy do czynienia. Jeśli chodzi o pozostałości opakowaniowe z papieru – muszą się one znaleźć w magazynie w postaci zbelowanej, w pryzmach lub kontenerach. Miejsce magazynowania musi być oznaczone kodem pozostałości (w tym przypadku 15 01 01). Podobnie się postępuje w przypadku opakowań z tworzyw sztucznych, drewnianych, szkła – jednie tekstylia możemy jeszcze umieszczać w torbach typu Big-Bag – ze względu na wygodę w transportowaniu.

Potrzebujesz pomocy z utylizacją swoich odpadów?
Jeśli posiadasz złom, z którym nie wiesz co masz zrobić, a czystość stolicy i jej okolic nie jest Ci obojętna – skontaktuj się z nami.

Podobnie możemy postępować w przypadku innych surowców wtórnych – tj. plastików, papieru, szkła oraz metali. Te ostatnie musimy jeszcze trzymać w boksach (ale tylko do wysokości ścianek danego boksu), Big-Bagach. Z kolei oleje hydrauliczne muszą być składowane w osobnej części magazynu, w którym gromadzimy odpady niebezpieczne. Trzeba je przechowywać w szczelnych beczkach lub kontenerach oznaczonych nazwą, numerem kodu, a także informacją o tym, że wewnątrz beczki znajdują się elementy niebezpieczne. Podobnie w przypadku składowaniu sorbentów, materiałów filtracyjnych, tkanin do wycierania, czyściw etc.

Koniecznie musimy także przechowywać nasze pozostałości w sterylnych warunkach – magazyn nie może mieć otwartego dachu i musi być odpowiednio zamykany. Nasze odpady – zwłaszcza te, które możemy zaklasyfikować, jako pozostałości niebezpieczne – nie mogą stać na wolnym powietrzu. Zabrania się składowania odpadów na prowizorycznych wysypiskach, a zwłaszcza bezpośrednio na glebie. Zawartość magazynu nie może zostać wystawiona na działanie słońca, wiatru, deszczu etc. Jeśli dany odpad wydziela nieprzyjemne zapachy lub wydzielają szkodliwe substancje, muszą być składowane pod szczelnymi foliami, barierami przeciwwietrznymi etc.

Zasady dotyczące magazynowania pozostałości powstały głównie po to, aby zapobiec przedostawaniu się odpadu i jego szkodliwych wydzielin do środowiska. Zbiorniki nie mogą być przepełnione, beczki muszą być szczelne, a każda część magazynu musi być opisana kodem oraz ewentualną tablicą z informacją dotyczącą zawartości magazynu. Bardzo ważnym jest, żeby przedsiębiorcy, których obejmuje ustawa, starali się o to, aby jak najuważniej magazynować swoje pozostałości.

Są to czynności, które spoczywają na barkach producentów pozostałości, zanim przekażą oni odpad w ręce służb zawodowo zajmujących się składowaniem i przetwarzaniem odpadu. Dzięki powyższym regułom możesz ujednolicić gospodarkę odpadami w miejscu pracy oraz zredukować zagrożenie spowodowania wypadku z udziałem człowieka w swojej firmie. W razie jakichkolwiek wątpliwości zachęcamy do kontaktu z WasteMaster – nasi eksperci są na bieżąco z najnowszymi trendami dotyczącymi magazynowania odpadów!

Copyright © 2022 Waste Master