Nie znalazłeś
odpowiedniej usługi odpadowej?
Dodaj swój odpad z jego charakterystyką,
a otrzymasz ofertę skrojoną na miarę!
Nawet w 15 minut.
Wypełnij formularz

Cały proces to tylko
1 prosty krok!

Ty decydujesz czy Ci się opłaca.
\

Jakie właściwości ma brąz? Klasyfikacja brązu na złomie i jego zastosowania

Jakie właściwości ma brąz? Klasyfikacja brązu na złomie i jego zastosowania

Brąz to powszechnie stosowany i znany stop miedzi z cyną lub innymi pierwiastkami. Zawartość czerwonobrązowego surowca zazwyczaj wynosi od 80 do 90% całego składu. Brąz był wykorzystywany przez naszych odległych przodków już w starożytności, a nie stracił na popularności aż do dzisiaj i dalej jest chętnie wykorzystywany. Jakie jego właściwości powodują, że jest tak ochoczo eksploatowany?

Ogólne właściwości brązów

Na samym początku należy wspomnieć, że właściwości brązu będą zależały od jego rodzaju. Wyróżnia się bowiem kilka typów tego stopu w zależności od tego, jakie dodatki stopowe zostały połączone z miedzią. W ten sposób uzyskuje się pożądane właściwości. I tak niektóre brązy będą odpowiednie do obróbki plastycznej, inne – gotowe do użytku dopiero po odlaniu.

Istnieją również ogólne właściwości brązów, które cechują każdy rodzaj tego typu surowca. Wśród nich znajdziemy takie cechy jak: dobra wytrzymałość i obrabialność, odporność na wysoką temperaturę, a także korozję. Sporym ograniczeniem w zastosowaniu brązów na jeszcze szerszą skalę niż obecnie jest ich cena, ponieważ są one stosunkowo drogim materiałem w porównaniu do innych metali lub produktów tworzywowych.

Potrzebujesz pomocy z utylizacją swoich odpadów?
Jeśli posiadasz złom, z którym nie wiesz co masz zrobić, a czystość stolicy i jej okolic nie jest Ci obojętna – skontaktuj się z nami.

Klasyfikacja brązu na złomie i jego zastosowanie

Wspomnieliśmy już o różnych typach brązów, a jaskie spośród nich możemy wymienić? Ich nazwy będą zależały od pierwiastka, który został połączony z miedzią.

  • brązy cynowe – zawierają od 1 do 9% cyny. Na skupach brązu są one oznaczane symbolami B2, B4, B6, B8, B443. Dodatkowo w zależności od typu, produkuje się z nich między innymi sprężyste i trudno ścieralne części, takie jak śruby, giętkie węże czy membrany. Na skupach brązu osiągają one najkorzystniejsze ceny i są najbardziej wartościowe dla firm recyklingowych;
  • brązy aluminiowe – zawierają 4-11% aluminium. W skupach brązów spotkamy się z nimi pod symbolami BA5, BA8, BA83, BA1032, BA1054. Z tego typu brązów produkuje się elementy pracujące w wodzie morskiej, aparatury chemicznej, wały czy śruby;
  • brązy specjalne – zalicza się do nich takie brązy jak brąz krzemowy czy berylowy. Stosuje się je najczęściej do wytwarzania elementów konstrukcji spawalnych, narzędzi nieiskrzących, sprężyn czy śrub pracujących w środowisku morskim.

Najbardziej pożądany na skupach brązu jest brąz cynowo-fosforowy oznaczany w cennikach symbolem B101. Jego właściwości pozwalają na produkowanie z niego części maszyn, które są silnie obciążone, szybkoobrotowe i podatne na korozję, np. łożyska, aparatury chemiczne.

Jeżeli poszukujesz sprawdzonego skupu brązu, który odbierze od Ciebie złom, a w dodatku będzie znajdował się w Twojej okolicy – postaw na nas! W WasteMaster znajdziesz i porównasz wiele firm recyklingowych, w tym cenę brązu na złomie. Zadzwoń lub napisz!

Copyright © 2022 Waste Master