Nie znalazłeś
odpowiedniej usługi odpadowej?
Dodaj swój odpad z jego charakterystyką,
a otrzymasz ofertę skrojoną na miarę!
Nawet w 15 minut.
Wypełnij formularz

Cały proces to tylko
1 prosty krok!

Ty decydujesz czy Ci się opłaca.
\

Jakie są rodzaje folii przyjmowane w skupach?

skup_folii

Folia to nic innego jak materiał wytwarzany z tworzywa sztucznego oraz z metalu nieżelaznego, którego duże ilości produkowane są w rozmaitych przedsiębiorstwach. Gdy produkt ten spełni swoje przeznaczenie, powinien zostać oddany do skupu, skąd trafi do recyklingu. Czy jednak na pewno folia nadaje się do recyklingu? Jeśli tak, to jakie rodzaje folii można oddać do skupu i co z takiej folii może powstać? Jak właściwie wygląda recykling folii?

Dlaczego recykling folii jest ważny?

Mimo że wiele osób lub przedsiębiorstw stara się unikać stosowania produktów foliowych, nie da się ukryć, że ze względu na swoje praktyczne zastosowanie, w wielu branżach jest to niemal niemożliwe. Ze względu na fakt, że folia może rozkładać się nawet 200-400 lat, a ten proces nie rozpoczyna się wcześniej niż po upływie 50 lat, warto zdecydować się na przekazywanie odpadów do przetworzenia. Pozwala to nie tylko zadbać o naszą planetę oraz nasze środowisko, ale również o zdrowie naszych bliskich. Czy to jedyny argument, który przemawia za recyklingiem folii? Zdecydowanie nie. Należy sobie uświadomić, że folia, która nie przechodzi procedury recyklingu, może przyczynić się do obecności mikroplastiku w wodzie oraz glebie. Może prowadzić to do tego, że produkty, które spożywamy i które pochodzą z ziemi lub wód będą zawierały wspomniany mikroplastik.

Potrzebujesz pomocy z utylizacją swoich odpadów?
Jeśli posiadasz złom, z którym nie wiesz co masz zrobić, a czystość stolicy i jej okolic nie jest Ci obojętna – skontaktuj się z nami.

Jak wygląda recykling produktów foliowych?

Bez wątpienia folia jest produktem, który całkowicie można przetworzyć i dzięki temu wytworzyć nowe materiały lub produkty. Jak jednak wygląda taki proces? Przede wszystkim na samym początku folia trafia do specjalnie przeznaczonych do takiego celu hal, w których na samym początku jest sortowana. Po przesortowaniu następnym krokiem jest przekazanie materiału do specjalnego urządzenia tnącego, który ma na celu rozdrobnić folię na mniejsze fragmenty. Tak przesortowaną i pociętą folię dokładnie się myje przy użyciu specjalistycznych detergentów, a następnie dokładnie suszy. Może wydawać się, że produkt jest już niemal gotowy, jednak nie jest to koniec procesu recyklingu folii. Po wszystkich wspomnianych etapach folia przy użyciu odpowiednio dobranej temperatury jest topiona, a następnie ponownie cięta przez maszynę, z której to już wychodzi gotowy produkt. Tak przetworzony materiał trafia dodatkowo do specjalistycznego laboratorium, w którym to jest poddawany dokładnym i szczegółowym testom, dzięki którym możliwe jest stwierdzenie, czy przetworzony produkt spełnia wszelkie wymagania i standardy.

Jakie produkty mogą powstać wskutek przetworzenia folii? 

Produkty, jakie można otrzymać z folii oddanej do recyklingu, są rozmaite i zależą w dużej mierze od rodzaju folii oddanej do skupu. Przetworzona folia rolnicza, taka jak na przykład folia z sianokiszonki, może zostać przetworzona na różnego rodzaju torebki foliowe bądź worki na śmieci, niekiedy używana jest również jako produkt używany przy tworzeniu mebli ogrodowych. Do przetworzenia świetnie nadaje się również folia stretch, z której można utworzyć wiele różnych nowych produktów, a także folia bąbelkowa, która może zmienić swoją formę i zostać zupełnie nowym artykułem.

Jaką folię można oddać do skupu?

Nie da się ukryć, że różne skupy mogą przyjmować różne rodzaje folii. Jednak zdecydowana większość przyjmuje folie kolorowe, które często stosowane są w branżach kosmetycznych, spożywczych, a nawet farmaceutycznych, folie stretch, które są popularne w wielu branżach ze względu na ich użyteczność przy ochronie różnorodnych przedmiotów w trakcie transportu oraz folie rolnicze, a w tym folie z sianokiszonki, których ogromne ilości są użytkowane w branży rolnej. To są najpopularniejsze rodzaje folii, które oddawane są do skupu, choć nie wyczerpuje to z pewnością listy typów folii, jakie można oddać w skupie. Warto jednak we własnym zakresie dowiedzieć się, czy posiadany przez nas rodzaj folii jest przyjmowany w danym skupie. 

Copyright © 2022 Waste Master