Nie znalazłeś
odpowiedniej usługi odpadowej?
Dodaj swój odpad z jego charakterystyką,
a otrzymasz ofertę skrojoną na miarę!
Nawet w 15 minut.
Wypełnij formularz

Cały proces to tylko
1 prosty krok!

Ty decydujesz czy Ci się opłaca.
\

Jakie rodzaje makulatury wyróżniamy?

Jakie rodzaje makulatury wyróżniamy?

Makulatura to wyrób papierniczy, który jest już zużyty oraz niepotrzebny, ale w większości nadaje się do ponownego przerobienia. Odpady papiernicze przed poddaniem recyklingowi powinny zostać posegregowane według konkretnych typów, gdyż nie wszystkie nadają się do przeróbki makulatury ze względu na swój skład czy potencjalne zabrudzenia.

Makulatura recykling – rodzaje odpadu

Makulatura w Polsce oparta jest na konkretnej klasyfikacji i oznaczana jest literami A, B, C i D. Wśród nich wyróżniane jest około kilkadziesiąt ich odmian. Recyklingowi makulatury poddawane są zazwyczaj i najczęściej kategorie A i B. Kolejno odmiany tak zwane „słabe”, czyli makulatura zmieszana z różnych papierów i tektur oraz gazety, książki, czasopisma. Kategoria C to z kolei ścinki i inne odpady z papieru białego, a literą D oznaczamy tektury faliste, ścinki oraz odpady kraftowe.

Recykling makulatury przebiega w wielu skupach inaczej, gdyż mogą one wprowadzać inną klasyfikację odpadu, a mianowicie na: makulaturę mocną, białą, mieszaną i śmietnikową. Makulatura mocna to zużyta tektura falista oraz worki; biała to produkty z bielonych mas włóknistych. Skupy najczęściej przyjmują makulaturę belowaną, pomijając makulaturę niesortowalną, mieszaną oraz śmietnikową, które nie nadają się do ponownego przetworzenia.

Potrzebujesz pomocy z utylizacją swoich odpadów?
Jeśli posiadasz złom, z którym nie wiesz co masz zrobić, a czystość stolicy i jej okolic nie jest Ci obojętna – skontaktuj się z nami.

Jak działają skupy makulatury?

Skupy makulatury najchętniej realizują odbiór makulatury w określonym jej stanie lub po uprzednim upakowaniu odpadu. Osoby prywatne często oddają makulaturę w ilości detalicznej, jednak muszą liczyć się z tym, że otrzymają one mniejszą stawkę za kg odpadu niż jeżeli oddawaliby ilość hurtową. Punkty skupu chętnie przyjmują makulaturę belowaną w ilości hurtowej, oferując też za nią lepszą cenę. Makulatura gazetowa jest odbierana, jednakże należy mieć na uwadze, że za kilogram takiego materiału otrzymamy około 30 groszy za kilogram. Z kolei makulatura kartonowa belowana to taki surowiec za który otrzymamy najwięcej, gdyż to materiał bardziej złożony i wartościowy.

Ponowne wykorzystanie makulatury to przyszłość

Rynek makulatury stale się rozwija, promowany jest odpowiedzialny styl życia. Wielkie koncerny i marki rezygnują z plastikowych opakowań na rzecz papierowych. Stąd też cena skupu makulatury zwiększa się. Dodatkowo wprowadza się do codziennego języka pojęcie „kreatywny upcykling”. Designerzy tworzą często oryginalne elementy modowe lub też dekorują wnętrza produktami stworzonymi z recyklingu makulatury. Są to między innymi pojemniki, osłonki, a nawet biżuteria. Nie trać czasu i zdecyduj się na recykling makulatury. Daj drugie życie makulaturze. W ten sposób zarabiasz pieniądze oraz chronisz środowisko!

Copyright © 2022 Waste Master