Masz odpad? Powiedz nam w jakim mieście się znajduje i znajdź odpowiednią usługę
Cały proces to tylko
1 prosty krok!
Chyba rzadko kiedy da się przewidzieć sytuację, w której będziemy potrzebowali usługi auto złomowania – kolizja, drobny wypadek, odmówienie posłuszeństwa naszego przestarzałego i wysłużonego samochodu. Te i inne przypadki spowodują, że będziemy musieli wybrać opcję auto kasacji. Niektóre pojazdy są już tak zepsute, że nie opłaca się ich naprawiać, a ich wartość nie przekracza kwot za usługi mechanika. Jak zezłomować auto? Oto nasza instrukcja krok po kroku.
Auto złom to nie tylko intratna transakcja kupna-sprzedaży, lecz także pewne obowiązki, które ciążą na kierowcy. Jeżeli jesteśmy właścicielem pojazdu, który chcielibyśmy zezłomować, nie powinniśmy go powierzać żadnym osobom trzecim. Czasami możemy natknąć się na oferty osób, które chcą od nas odkupić auto w celu jego zezłomowania, jednak bardzo często są to zwykli oszuści, za których przyjdzie nam słono zapłacić (chociażby za niewyrejestrowanie samochodu zgodnie z prawem).
Zgodnie z ustawą Prawo o Ruchu Drogowym z dnia 20 czerwca 1997 r., aby legalnie wyrejestrować auto, muszą zostać spełnione odpowiednie przesłanki. Do tego czasu musimy opłacać jego składki OC (nawet jeżeli samochód jest kompletnie niesprawny). Możemy wyrejestrować pojazd na wniosek właściciela, gdy:
Warto zdać sobie sprawę z tego, że złomowanie pojazdu to nie tylko procedura fizyczna (fizycznie zawozimy samochód do punktu skupu), lecz także prawna. Legalne i prawidłowe auto złomowanie powinno przebiegać w kilku krokach. Jak zezłomować auto? Przedstawiamy prostą instrukcję w kilku krokach!
Najpierw powinniśmy zabrać się za wyszukanie odpowiedniej stacji demontażu pojazdów, która działa zgodnie z prawem, a więc posiada zezwolenie od Marszałka Województwa. W tym celu warto wykorzystać naszą aplikację WasteMaster, dzięki której porównamy wiele ofert różnych auto złomów w najbliższej okolicy.
Jeżeli już znajdziemy odpowiadającą nam stację auto złomowania, trzeba ustalić z nią warunki. Najważniejsza kwestia to transport: przemyślmy, czy chcemy dowieźć pojazd na własną rękę, czy zamówimy lawetę. Oczywiście ważna jest również cena złomu samochodowego za kg, jaka zostanie nam zaoferowana.
Kiedy ustalimy wszystkie warunki, musimy udać się na miejsce. Trzeba pamiętać o wymaganych dokumentach, bez których nie będziemy mogli nic załatwić – dowód tożsamości właściciela pojazdu, karta pojazdu, dowód rejestracyjny, tablice rejestracyjne oraz aktualne ubezpieczenie OC. Nie jest wymagany aktualny przegląd techniczny, chyba że auto jest na tyle sprawne, że planujemy nim dojechać do wyznaczonego auto złomu.
Jeżeli brakuje nam któregokolwiek z powyższych dokumentów, trzeba posiadać stosowne oświadczenia od Wydziału Komunikacji lub właściciela.
Głównym krokiem jest oczywiście dostarczenie złomowanego pojazdu na miejsce. Tak jak zostało już wcześniej wspomniane – jeżeli jeszcze jeździ, wystarczy nim podjechać. W innym przypadku potrzebne będzie zamówienie lawety.
Może zdarzyć się tak, że stacja demontażu pojazdu wyrazi chęć odkupienia od nas wciąż sprawnych części lub podzespołów. Warto mieć to z tyłu głowy, sporządzając odpowiednią umowę kupna-sprzedaży.
W końcu czas na finalny krok, czyli złomowanie samochodu. Jeżeli wszystko przebiegnie bezproblemowo, pracownik stacji wystawi nam 3 egzemplarze dokumentu potwierdzającego kasację pojazdu. Jeden zostaje na stacji, drugi jest dla dotychczasowego właściciela samochodu, a ostatni trzeba zanieść do Wydziału Komunikacji podczas wyrejestrowania auta.
Następnie trzeba udać się do właściwego Wydziału Komunikacji w urzędzie gminy i wyrejestrować zezłomowany pojazd. Mamy na to 30 dni od dnia oddania samochodu do stacji demontażu pojazdu.
Ostatnim krokiem jest powiadomienie ubezpieczyciela o zezłomowaniu auta, aby móc zamknąć polisę. Jeżeli mamy niewykorzystane składki OC, możemy ubiegać się o ich zwrot.
Mamy nadzieję, że już wiesz, jak zezłomować auto. Jeżeli szukasz korzystnego punktu złomowania i kasacji pojazdów, możesz zgłosić się do WasteMaster. Zajmuje się każdym rodzajem odpadów, również tych samochodowych!
Mogą zainteresować Cię również: