Nie znalazłeś
odpowiedniej usługi odpadowej?
Dodaj swój odpad z jego charakterystyką,
a otrzymasz ofertę skrojoną na miarę!
Nawet w 15 minut.
Wypełnij formularz

Cały proces to tylko
1 prosty krok!

Ty decydujesz czy Ci się opłaca.
\

Jak wygląda przeróbka makulatury?

Jak wygląda przeróbka makulatury?

Recykling makulatury staje się coraz bardziej popularny ze względu na upowszechnienie ekologicznego trybu życia, ale także ze względu na zwiększanie się wiedzy społeczeństwa na temat tego, ile można skorzystać na odzysku makulatury – nie tylko środowiskowo, ale finansowo.

Pierwszy etap? Segregacja!

Sprawny recykling makulatury rozpoczyna się już od momentu generowania odpadu. Jednym z najważniejszych etapów odzysku makulatury jest proces selekcji. Segregowanie makulatury w gospodarstwach domowych i firmach pozwala na dostarczanie odpowiednich odpadów do punktów skupu, gdyż należy mieć na uwadze, że nie każdy odpad zostanie przyjęty do punktu skupu. Odzyskowi makulatury nie mogą podlegać zatłuszczone opakowania papierowe czy wielomateriałowe (kartony po sokach i mleku), tapety, worki po materiałach budowlanych. Pamiętaj, aby nie wyrzucać tych odpadów do pojemnika na papier!

Odzysk makulatury, a technologia przerobu

Makulatura belowana jest najchętniej przyjmowana przez punkty skupu, gdyż znacznie prościej poddawać ją procesowi odzysku makulatury. Proces przerobu wygląda podobnie, w zależności od wybrania linii technologicznej. Wyróżnia się kilka etapów: składowanie, rozwłóknianie makulatury, mechaniczne usuwanie zanieczyszczeń, odbarwianie, bielenie.

Potrzebujesz pomocy z utylizacją swoich odpadów?
Jeśli posiadasz złom, z którym nie wiesz co masz zrobić, a czystość stolicy i jej okolic nie jest Ci obojętna – skontaktuj się z nami.

Makulatura belowana jest zazwyczaj już w papierni, gdyż większość odpadu zostaje przekazana do skupu luzem. Następnie papier zostaje poddawany rozwłóknianiu makulatury przy udziale wody i związków chemicznych. Włókna celulozowe, które już powstały, są mechaniczne czyszczone. Proces odbarwiania jest konieczny, kiedy mamy do czynienia z recyklingiem makulatury do papieru gazetowego oraz do pisania. Tektura falista oraz papier pakowy nie wymaga odbarwiania. Ostatnim etapem recyklingu jest bielenie surowca z wykorzystaniem środków chemicznych.

Korzyści z odzysku makulatury

Czy warto oddawać makulaturę do recyklingu? Odpowiedź wydaje się jednoznaczna – tak. Skutkuje to nie tylko zmniejszeniem wycinki drzew, ale także ograniczeniem wielkości wysypisk, oszczędnością wody i prądu, a dla osób prywatnych czy przedsiębiorstw – oszczędnością pieniędzy. Poza tym makulatura gazetowa czy kartonowa nie jest magazynowana w naszych mieszkaniach.

Rynek makulatury ciągle się rozwija, więc warto sprawdzać aktualności na naszej stronie oraz stawki za kilogram makulatury w skupie na Giełdzie Odpadów Waste Master. Nasi konsultanci spieszą z pomocą, aby przedstawić Ci ofertę lokalnych oraz okolicznych skupów i pomóc w odzysku makulatury.

Copyright © 2022 Waste Master