Nie znalazłeś
odpowiedniej usługi odpadowej?
Dodaj swój odpad z jego charakterystyką,
a otrzymasz ofertę skrojoną na miarę!
Nawet w 15 minut.
Wypełnij formularz

Cały proces to tylko
1 prosty krok!

Ty decydujesz czy Ci się opłaca.
\

Jak przebiega recykling bioodpadów?

Jak przebiega recykling bioodpadów?

Pewnie niewiele osób myśli o tym, dokąd trafiają bioodpady wytworzone w naszych domach, firmach, restauracjach czy kawiarniach. A przecież selektywna zbiórka zaczyna się już w naszej kuchni! Jak przebiega proces recyklingu odpadów biodegradowalnych? Co można z nich wytworzyć?

Recykling bioodpadów

Tematy recyklingowe, oraz dyskusje na ich temat, już od kilku lat odbijają się szerokim echem nie tylko w Polsce, lecz także Europie. O ile walka z plastikiem stała się powszechna, o tyle pozostałe tematy związane ze środowiskiem zeszły nieco na dalszy plan. Jednym z nich z pewnością jest recykling bioodpadów, który może dawać nam gro możliwości.

Wyrzuciliśmy resztki do brązowego pojemnika – co dalej? Stamtąd czeka je jeszcze długa droga. Najpierw firma odpowiedzialna za wywóz odpadów transportuje je do kompostowni. Tam w kompostownikach umieszcza się tzw. pryzmy, które zapewniają bioodpadom dostęp do tlenu. Dzięki temu szybciej się rozkładają. Następnie bio kompost jest oczyszczany na specjalnym sicie, które pozwala usunąć większe, jeszcze nierozłożone fragmenty. Wśród nich można znaleźć resztki worków kompostowalnych czy gałęzi. Tak przygotowana biomasa jest gotowa do tego, aby trafić do specjalistycznej instalacji fermentacji połączonej z biogazownią.

Okazuje się, że recykling to nie tylko kwestia naszej dobrej woli, lecz także wymóg prawny Unii Europejskiej. Organizacja UE wyznaczyła państwom członkowskim cel, według którego do 2035 roku poziom recyklingu ma wzrosnąć do 65%, w 2025 roku do 55%, a w 2030 roku – 60%. Dzięki zwiększeniu m.in. recyklingu biomasy, mamy realną szansę na osiągnięcie takich wyników.

Potrzebujesz pomocy z utylizacją swoich odpadów?
Jeśli posiadasz złom, z którym nie wiesz co masz zrobić, a czystość stolicy i jej okolic nie jest Ci obojętna – skontaktuj się z nami.

Co można wytworzyć z bioodpadów?

Wiemy już mniej więcej, jak przebiega recykling biomasy. Ale po co to się robi? Co realnie możemy z nich uzyskać? Z bioodpadów powstaje biowęgiel, bioolej oraz gaz syntezowy. Ten ostatni to naturalne i odnawialne źródło energii i stanowi dobrą alternatywę dla pozyskiwania kolejnych źródeł ciepła i elektryki.

Gaz syntezowy w połowie składa się z wodoru. Dlatego po dalszym przetworzeniu może być doskonałym źródłem paliwa dla wszelkich pojazdów napędzanych właśnie wodorem (takie jak samochody, autobusy miejskie czy nawet pociągi). Biogaz jest również ważnym składnikiem w procesach przemysłu chemicznego, m.in. dla takich substancji jak metanol i jego pochodne. Jest stosowany także przy produkcji amoniaku i związków azotowych.

Twoja firma wytwarza ogromne ilości bioodpadów i nie wiesz jak je zagospodarować? Zgłoś się do WasteMaster. Wspólnie zorganizujemy odbiór!

Copyright © 2022 Waste Master