Nie znalazłeś
odpowiedniej usługi odpadowej?
Dodaj swój odpad z jego charakterystyką,
a otrzymasz ofertę skrojoną na miarę!
Nawet w 15 minut.
Wypełnij formularz

Cały proces to tylko
1 prosty krok!

Ty decydujesz czy Ci się opłaca.
\

Jak przebiega proces recyklingu tworzyw sztucznych?

Jak przebiega proces recyklingu tworzyw sztucznych?

Nie ma co ukrywać, że tworzywa sztuczne towarzyszą nam już od ponad 100 lat. Pierwsze z nich, które było produkowane na masową skalę (bakelit), wynaleziono w 1907 roku. Od tamtego czasu sporo się zmieniło, w tym podejście ludzkości do ekologii i segregacji odpadów. Nic więc dziwnego, że coraz więcej z nas zastanawia się, jak przebiega proces recyklingu tworzyw sztucznych. Jakie są jego metody?

Recykling tworzyw sztucznych – jak wygląda?

Recykling tworzyw sztucznych to, szczególnie w ostatnich latach, bardzo chodliwy temat, który interesuje wiele osób. Co się dzieje z plastikiem, który ląduje na wysypisku? Zazwyczaj sam proces rozpoczyna się od właściwego i prawidłowego przygotowania surowca do ponownego wykorzystania. W tym celu się go oczyszcza i segreguje, aby później poddać go odpowiednim procesom.

Wśród metod recyklingu można wyróżnić trzy najczęściej stosowane metody ponownego przetwarzania odpadów. Są to recykling: mechaniczny, termiczny i chemiczny. Na czym polegają i czym się od siebie różnią?

Potrzebujesz pomocy z utylizacją swoich odpadów?
Jeśli posiadasz złom, z którym nie wiesz co masz zrobić, a czystość stolicy i jej okolic nie jest Ci obojętna – skontaktuj się z nami.

Metody recyklingu tworzyw sztucznych

Nie ulega wątpliwości, że dużo ekologiczniej i taniej jest przetworzyć stary odpad niż wyprodukować go zupełnie od zera. Tyczy się to również tworzyw sztucznych.

Recykling mechaniczny

Recykling mechaniczny to jeden z najbardziej powszechnych sposobów na danie plastikowi „drugiego życia”. Podczas tego procesu tworzywa sztuczne są rozdzielane według rodzaju materiału, z jakiego zostały stworzone. Następnie się je oczyszcza i rozdrabnia mechanicznie, dzięki czemu uzyskuje się specjalny granulat. To właśnie ten finalny produkt może być wykorzystany do produkcji różnego typu przedmiotów. Metoda recyklingu mechanicznego może być wykorzystana nawet sześcio- czy siedmiokrotnie!

Recykling termiczny

Kolejnym sposobem jest recykling termiczny. Jak sama nazwa wskazuje, tworzywa sztuczne są poddawane działaniu bardzo wysokiej temperatury bez udziału tlenu. Niektórzy z pewnością będą zaskoczeni, jeśli się dowiedzą, że tworzywa sztuczne mogą być także przekształcone w postać gazową. W ten sposób posłużą do reakcji chemicznych. Dzięki temu tworzy się substancje wykorzystywane do paliw bądź innych surowców, z których później z kolei można tworzyć inne materiały.

Recykling chemiczny

Trzecią metodą jest recykling chemiczny. W tym sposobie wykorzystuje się różnego typu procesy chemiczne, które następnie są przetwarzane w innego rodzaju surowce. Dzięki temu mogą one zostać wykorzystane jako składniki lub być użyte w dalszej produkcji.

Recykling chemiczny cały czas jest udoskonalany, a sam proces jest dużo bardziej złożony i skomplikowany niż się z początku wydaje. Dlatego komercyjny recykling chemiczny jest jeszcze w powijakach i praktycznie nie istnieje.

Posiadasz hurtowe ilości tworzyw sztucznych i szukasz firmy, która zagwarantuje Ci odbiór oraz transport? Skorzystaj z formularza lub giełdy WasteMaster. Pomożemy Ci w znalezieniu satysfakcjonującego rozwiązania. Zadzwoń lub uzupełnij dane o swoim odpadzie!

Copyright © 2022 Waste Master