Nie znalazłeś
odpowiedniej usługi odpadowej?
Dodaj swój odpad z jego charakterystyką,
a otrzymasz ofertę skrojoną na miarę!
Nawet w 15 minut.
Wypełnij formularz

Cały proces to tylko
1 prosty krok!

Ty decydujesz czy Ci się opłaca.
\

Jak możemy dzielić odpady bio?

Jak możemy dzielić odpady bio?

Bioodpady stanowią największą część ze wszystkich wytwarzanych przez nas odpadów komunalnych. Trudno się dziwić, ponieważ między innymi owoce i warzywa są powszechne w diecie, dlatego obierki z tego typu produktów często lądują w naszych domowych koszach na śmieci. Jak je segregować? Jak można dzielić odpady bio? Podpowiadamy.

Kody odpadów BDO – dlaczego podział bioodpadów jest taki ważny?

Każdy z nas mniej więcej już się orientuje, w jaki sposób segreguje się odpady biodegradowalne. Resztki roślinne inaczej, resztki pochodzenia odzwierzęcego jeszcze inaczej. Jeśli nie czujesz się ekspertem w tym temacie, to więcej na ten temat pisaliśmy >TUTAJ<. Temat jest stosunkowo prosty, jeżeli chodzi o bioodpady pochodzenia kuchennego, czyli te, które produkujemy w naszej kuchni, czy które są wytwarzane w restauracjach.

Jednak okazuje się, że istnieją też różne podkategorie, które można wyróżnić z bioodpadów. Ich rodzaje są ważne między innymi przy zamawianiu odbioru i są one uzależnione od specjalnego kodu odpadu, który wpisuje się w Karcie Przekazania Odpadu (KPO). Przedsiębiorstwa, które generują hurtowe ilości bioodpadów, są prawnie zobligowane do tego, aby oddać je do utylizacji. Żeby to zrobić, muszą mieć wpis do BDO (Bazy Danych Odpadowych), który umożliwia między innymi wystawienie KPO. Jak możemy dzielić odpady bio?

Potrzebujesz pomocy z utylizacją swoich odpadów?
Jeśli posiadasz złom, z którym nie wiesz co masz zrobić, a czystość stolicy i jej okolic nie jest Ci obojętna – skontaktuj się z nami.

Podział odpadów bio

Z uwagi na powyższe, odpady bio dodatkowo podzielimy na podkategorie. Każda z nich posiada inny kod odpadu, który trzeba znać, aby legalnie zamówić odbiór odpadu (mając wpis do BDO oraz możliwość wystawienia KPO).

  • odpady kuchenne(spożywcze)kod 20 01 08 – czyli takie, które generujemy we własnych domowych kuchniach, a także odpady produkowane przez gastronomie, szkole stołówki, cateringi, kawiarnie i tego typu podmioty. Można dodatkowo wyróżnić w nich dwie grupy:
    • odpady, które powstały na etapie przygotowywania żywności (obierki, zużyte oleje);
    • resztki jedzenia, które nie zostały zjedzone przez klientów (są uznawane za odpady niebezpieczne i nie mogą trafić do zwykłych kontenerów).

      Nie wszystkie odpady z tych grup zaliczymy do odpadów bio. Będą to przede wszystkim owoce, warzywa, ich obierki, skorupki jaj.
  • odpady zielone kod odpadu 20 02 01 – w niektórych miejscowościach zazwyczaj również można je wyrzucać do brązowych pojemników na odpady bio, jednak jeśli planujemy większe porządki w ogrodzie, warto zastanowić się nad zamówieniem specjalnego kontenera na odpady zielone. Można je również zawieźć do PSZOK-u. Odpady zielone to między innymi: skoszona trawa, gałęzie czy ziemia. Niektóre miejscowości oferują oddzielny kontener wyznaczony tylko i wyłącznie na tego typu odpady.
  • odpady przeterminowanej żywności 16 03 80 – produkty spożywcze przeterminowane lub nieprzydatne do spożycia.

Prowadzisz firmę z BDO i nie wiesz, jak regularnie zagospodarowywać odpady bio? Zgłoś się do WasteMaster!

Copyright © 2022 Waste Master