Masz odpad? Powiedz nam w jakim mieście się znajduje i znajdź odpowiednią usługę
Cały proces to tylko
1 prosty krok!
Interesuje Cię zagadnienie gospodarki odpadami w firmie – BDO i zasady organizacyjne? Ten tekst jest właśnie dla Ciebie! Z poniższego bloga dowiesz się, w jaki sposób organizować obrót odpadami w kilku rodzajach działalności gospodarczych.
Jej głównym założeniem jest jak najbardziej efektywne pozbycie się i przekazanie do recyklingu (lub przeprowadzenie go na własną rękę) wyprodukowanych odpadów. Jeżeli nie ma możliwości przetworzenia (jak w wielu przypadkach np. odpadów medycznych), to celem gospodarki odpadowej jest zneutralizowanie i przekazanie śmieci do składowania. Czy w każdym przedsiębiorstwie ten proces wygląda tak samo? Niestety nie, każdy rodzaj działalności gospodarczej, wytwarza nieco inny typ śmieci, a także ma nieco inny status prawny. Trudno byłoby porównywać gospodarkę odpadami w gastronomii z gospodarką odpadową kopalni.
Jednak we wszystkich przypadkach przedsiębiorców obowiązują takie same zasady ogólne. Bez względu na to, czy bierzemy pod uwagę gospodarkę odpadami w przedsiębiorstwie produkcyjnym, czy w małym bistro – niektóre zalecenia są niezmienne. We wszystkich wariantach przedsiębiorcy są zobligowani do przestrzegania prawa, które obciąża wytwórcę odpadu kosztami ich recyklingu bądź utylizacji. Każda firma powinna maksymalnie zredukować produkowane śmieci, składować je w odpowiednim miejscu (w zgodzie z przepisami BHP), zrealizować ich transport, jeśli utylizacja lub recykling na miejscu nie wchodzi w grę, a na końcu przekazać podmiotom, które zajmą się przetwarzaniem odpadów.
Dodatkowo każdy przedsiębiorca (tyczy się to także mikroprzedsiębiorców, zatrudniających mniej niż 10 pracowników) jest zobligowany do posiadania konta w systemie BDO oraz do wypełniania poszczególnych formalności związanych z podejmowanymi działaniami. Jest to bardzo istotne, ponieważ każdy jeden dokument jest legitymizacją czynności przedsiębiorcy. W ten sposób możemy się legalnie pozbyć naszych śmieci!
Jak już wcześniej wspominaliśmy, nie we wszystkich firmach strategie gospodarowania odpadami będą takie same. W oczywisty sposób jest to uzależnione od tego, w jakiej gałęzi gospodarki działamy oraz jakiego rodzaju i w jakiej ilości produkujemy odpady. Ważne jest, aby na samym początku dokonać analizy wytwarzanych przez nas pozostałości. Jest to niezwykle ważne w kontekście opracowywania planu gospodarki odpadami w firmie.
Jeżeli chodzi o gospodarkę odpadami w gastronomii, należy pamiętać o tym, że tego typu placówki wytwarzają najróżniejsze rodzaje śmieci. Bardzo przydatną techniką jest skategoryzowanie ich i umieszczenie w osobnych pojemnikach. Zazwyczaj wyróżnia się odpady poprodukcyjne pochodzące z procesu przygotowania jedzenia, oleje posmażalnicze, które wymagają osobnej utylizacji (tak samo jak zawartość separatorów tłuszczu), opakowania zwrotne oraz bezzwrotne czy pozostałości po posiłkach klientów (tzw. pozostałości pokonsumpcyjne). Warto zaznaczyć, że część z wytwarzanych odpadów musi zostać przejęta przez konkretne służby – wywózką olejów i starej frytury zajmują się tylko wyspecjalizowane podmioty. Każda z wymienionych kategorii musi się znaleźć w osobnym pojemniku lub zbiorniku i składowana w specjalnie do tego wydzielonym miejscu. W ten sposób zapewniamy bezpieczeństwo pracy naszym współpracownikom.
Gospodarka odpadami w warsztacie samochodowym jest już zupełnie inną kwestią. Autoserwisy wytwarzają najróżniejsze materiały, często o właściwościach niebezpiecznych zarówno dla środowiska, jak i dla ludzi. Stare opony, oleje silnikowe, karoserie, zużyte akumulatory czy silniki, to tylko niektóre odpady, które mogą być bardzo toksyczne dla środowiska. Dlatego w tym przypadku należy bardzo regularnie i jak najszybciej zrealizować wywóz odpadów, których żaden warsztat nie będzie w stanie zagospodarować bez specjalistycznych sprzętów. W związku z tym, że są to szkodliwe materiały, należy je składować w szczelnych beczkach, wydzielonych miejscach, a także na wytwórcy odpadów ciąży obowiązek zabezpieczenia (np. akumulatorów czy silników) na czas przechowywania i transportu.
Pozostając w temacie motoryzacyjnym – warto wspomnieć o gospodarce odpadami w firmie transportowej. Jest ona o tyle specyficzna, że nie zawsze zakłada wytwarzanie jakichkolwiek śmieci. Jednak należy wspomnieć o tym, że jeżeli zajmujemy się przewozem niebezpiecznych substancji lub zamierzamy zajmować się przewozem śmieci – niezbędne jest zaświadczenie ADR o odpowiedniej klasie. W skrócie – pozwolenie na przewóz substancji niebezpiecznych (klasa decyduje o tym, jakie materiały możemy transportować). Jest to konieczny wymóg formalny, który warto mieć na uwadze.
Jeżeli rozważamy gospodarkę odpadami w firmie produkcyjnej, należy przede wszystkim wziąć pod uwagę to, o jakiej produkcji mówimy. Część przedsiębiorstw zajmuje się wytwarzaniem odpadów o właściwościach niebezpiecznych (branża chemiczna, petrochemiczna, przemysł etc.), w związku z czym, przy gospodarowaniu pozostałościami należy brać pod uwagę zapis dotyczący postępowania z odpadami niebezpiecznymi, który możemy znaleźć rozdziale czwartym Ustawy o Odpadach z 2012 roku. Zatem, jeśli prowadzimy firmę zajmującą się produkcją jakichkolwiek substancji chemicznych, należy pamiętać, aby: nie mieszać ze sobą substancji niebezpiecznych, regularnie realizować odbiór odpadów, właściwie je oznaczać i dostosować sposób przechowywania do ich właściwości. Co więcej, śmieci, których nie da się zneutralizować ani przetworzyć, muszą mieć wydzielony teren na obszarze wysypiska odpadów.
Jeśli chcesz dowiedzieć się, w jaki sposób Twoja firma powinna gospodarować odpady – skontaktuj się z WasteMaster, nasi eksperci udzielą Ci bezpłatnych konsultacji. A jeśli chodzi o szukane najkorzystniejszych ofert od podmiotów zajmujących się recyklingiem i wywózką śmieci – skorzystaj z Giełdy Odpadów WasteMaster! W prosty sposób dodaj zlecenie, a firmy zajmujące się gospodarką odpadami przedsiębiorstwa się do Ciebie zgłoszą. W ten sposób zobaczysz, jak wygląda sytuacja na rynku lokalnym i znajdziesz najbardziej opłacalne oferty!
Mogą zainteresować Cię również: