Nie znalazłeś
odpowiedniej usługi odpadowej?
Dodaj swój odpad z jego charakterystyką,
a otrzymasz ofertę skrojoną na miarę!
Nawet w 15 minut.
Wypełnij formularz

Cały proces to tylko
1 prosty krok!

Ty decydujesz czy Ci się opłaca.
\

Gdzie wyrzucać odpady budowlane i poremontowe?

Fotografia przedstawia zdjęcie placu budowy z lotu ptaka - na zdjęciu widoczni są budowlańcy oraz dźwigi i rusztowania. Jest to obrazek ilustrujący bloga o tytule: "Gdzie wyrzucać odpady budowlane i poremontowe".

Remontujesz swoje mieszkanie? A może należysz do szczęśliwców, którzy budują dom? Czy może prowadzisz firmę remontowo-budowlaną? Jeśli choć na jedno z powyższych pytań odpowiedziałeś poprawnie – powinien Cię  zainteresować nas wpis! Przeczytaj naszego bloga i dowiedz się gdzie wyrzucać odpady budowlane!

Odpady budowlane – gdzie wyrzucać?

W jakie miejsca możemy wyrzucać nasze odpady poremontowe? W kilka miejsc – wiele zależy od tego, z jakimi odpadami mamy do czynienia. Oczywiście, jeśli posiadamy niewielkie ilości pozostałości budowlanych – istnieje możliwość wywozu naszego odpady do najbliższego PSZOK-u. Jednak zanim się tego podejmiemy, warto się zorientować, jak wygląda harmonogram danej placówki. Można również oddać np. gruz osobom fizycznym – jednak należy być ostrożnym – nigdy nie wiadomo, na kogo trafimy. Oczywiście na odpady budowlane składają się najróżniejsze materiały, takie jak:

 • gruz czysty,
 • stare meble,
 • pozostałości po wełnie mineralnej,
 • drewno,
 • tworzywa sztuczne,
 • puste puszki po farbach,
 • gips,
 • płyty kartonowo-gipsowe,
 • boazeria, ceramika,
 • płyty PCV,
 • tynki,
 • armatura etc.

Jednak, jeśli prowadzisz firmę budowalno-remontową, powinieneś skorzystać z wyspecjalizowanych przedsiębiorstw, które zajmują się zbieraniem pozostałości, udostępnianiem kontenerów na gruz, a także realizowaniem recyklingu odpadów budowlanych. Pamiętaj – nie możemy wyrzucać naszych pozostałości „gdzie popadnie”. Jest to niezwykle nieodpowiedzialne zachowanie, a z samych pozostałości budowlanych możemy pozyskać bardzo dużo cennych elementów, które służą do produkcji kolejnych przedmiotów.

Jednak musimy uważać także podczas korzystania z pomocy podmiotów zewnętrznych – otóż wiele z nich nie przyjmuje np. pozostałości klasyfikowanych jako niebezpieczne. Wynika to między innymi z tego, że część firm przetwarzających odpad nie ma technologii do neutralizacji niektórych substancji. Dlatego, bardzo często do placówek skupujących pozostałości budowlane, nie możemy dostarczyć eternitu, azbestu, świetlówek, baterii, żarówek, czy fragmentów instalacji elektrycznych etc.

Jeśli szukasz odpowiedniej firmy, która zajmie się Twoimi odpadami budowlanymi – skontaktuj się z nami za pomocą infolinii lub też formularza do darmowej wyceny. Udziel nam najbardziej podstawowych informacji na temat Twoich pozostałości, a także lokalizacji, z jakiej chcesz zrealizować odbiór odpadów budowlanych. Nasi specjaliści znajdą dla Ciebie odpowiednie oferty i pomogą Ci w realizacji całego procesu – wystarczy się z nami skontaktować!

Potrzebujesz pomocy z utylizacją swoich odpadów?
Jeśli posiadasz złom, z którym nie wiesz co masz zrobić, a czystość stolicy i jej okolic nie jest Ci obojętna – skontaktuj się z nami.

Utylizacja i recykling odpadów budowlanych

Jak wygląda utylizacja odpadów budowlanych? Czy nasze pozostałości z budowy i remontu są w ogóle przydatne? Jak najbardziej! Choć oczywiście bardzo wiele zależy od tego, jakie pozostałości mamy do dyspozycji. Po tym, jak już uda się nam zapełnić nasz kontener na odpady budowlane (w związku z nowymi przepisami, na każdy rodzaj odpadów zbieranych selektywnie, musimy zorganizować osobny kontener, worek lub zbiornik), nasze pozostałości są zabierane i przewożone do konkretnych placówek.

Zatem, jak wygląda recykling odpadów drewnianych? Jeśli mamy do dyspozycji czysty gruz – nasz odpad może zostać wykorzystany do utwardzania lub wypełniania fundamentów, lub też można z niego skorzystać na budowach, czy też podczas utwardzania gruntów pod budowę dróg i autostrad. Z kolei, jeżeli mamy do czynienia z metalowymi materiałami – są one oczyszczane i sortowane. Po tym procesie ocenia się wartość metali i sprzedaje się je do hut i stalowni. Tam materiały są przetapiane i wytwarza się z nich zbrojenia, pręty, czy sztaby do wytwarzania innych produktów ze stali, miedzi, aluminium, czy żelaza.

Jeśli chodzi o materiały drewniane, plastikowe, czy szklane – są one oczyszczane, a ewentualna zanieczyszczona warstwa jest usuwana. Następnie takie materiały stanowią surowiec do produkcji nowych wytworów. Drewno jest często wykorzystywane do produkcji trocin, kory, czy też płyt pilśniowych, wiórowych. Plastiki są regranulowane – w ten sposób mogą stać się w zasadzie czymkolwiek (oczywiście dużo zależy od typu tworzywa, z jakim mamy do czynienia). Z kolei szkło jest przerabiane na tłuczkę, a następnie możemy z niej produkować butelki, słoiki i inne opakowania ze szkła.

Co jeszcze może powstawać  z naszego gruzu? Oprócz tego, że mogą posłużyć jako utwardzanie fundamentów – mogą zostać przerobione na żwir, czy kruszywo. Wyróżnia się najczęściej gruz ceglany oraz betonowy. Także żwir ceglany służy do produkcji drenaży, ale to betonowe kruszywo wykorzystuje się przy utwardzaniu gruntów pod budowę dróg.

Pamiętajmy o tym, żeby zawsze dostarczać nasze pozostałości po remontach i budowie wywozić do odpowiednich palcówek. Tylko w ten sposób wyprodukowane przez nas odpady budowlane mogą znaleźć właściwe zagospodarowanie i zastosowanie. Bez tego – nasze miejsce pracy będzie po prostu zagracone, a to bardzo niekorzystne zwłaszcza jeśli prowadzimy firmę zajmującą się budowami i remontem.

Z kolei pozostawianie odpadów budowlanych w niedozwolonych miejscach (nawet niewinnie wyglądającego gruzu) jest karane grzywnami. Za zaśmiecanie terenów leśnych, czy łąk, grozi grzywna od 500 zł w górę. Oprócz tego – warto mieć na uwadze kwestie formalne – jeśli zapomnimy o uzupełnianiu kwestionariuszy BDO – może nam grozić grzywna nawet do miliona złotych. To wszystko jednak w trosce o transparentność utylizacji odpadów budowlanych. Jeżeli zatem potrzebujesz wsparcia w tej kwestii – skontaktuj się z nami i znajdź z naszą pomocą najbardziej profesjonalny odbiór odpadów budowlanych – pomagamy także w kwestiach formalnych!

Copyright © 2022 Waste Master