Nie znalazłeś
odpowiedniej usługi odpadowej?
Dodaj swój odpad z jego charakterystyką,
a otrzymasz ofertę skrojoną na miarę!
Nawet w 15 minut.
Wypełnij formularz

Cały proces to tylko
1 prosty krok!

Ty decydujesz czy Ci się opłaca.
\

Ewidencja odpadów komunalnych oraz w firmie budowlanej

Ewidencja odpadów komunalnych oraz w firmie budowlanej

Bardzo popularny obecnie temat, którym jest ewidencja odpadów w praktyce może przydać się osobom rozpoczynającym działalność gospodarczą, jak i funkcjonującym na rynku przedsiębiorcom. Z poniższego tekstu możesz dowiedzieć się, jak ewidencjonuje się odpady komunalne podlegające rejestrowi BDO, ze wskazaniem konkretnej branży m.in. budowlanej.

Ewidencja odpadów na przykładzie firmy budowlanej

Osoby prowadzące przedsiębiorstwa z branży budowlanej, remontowej i rozbiórkowej często zastanawiają się, jak rozwiązać problem odpadów. Branża budowlana generuje mnóstwo takich produktów. Są to odpady wielkogabarytowe, a także te wykonane z tworzyw sztucznych, w tym kartony, folia, styropiany czy pianki poliuretanowe. Z uwagi na powyższe ewidencja odpadów w firmie budowlanej może nastręczać wiele trudności. Należy zadbać o efektywną gospodarkę odpadami poprzez wprowadzenie bazy danych o odpadach, którą jest rejestr BDO. Zgodnie z bazą danych o odpadach, firmy budowlane muszą gospodarować i ewidencjonować odpadami z grupy 17.  

Przedsiębiorców tych nie obowiązuje zwolnienie z ewidencji odpadów. Należy pamiętać, że wszystkie odpady zaliczone do grupy 17 to te, które powstają w trakcie budowy, remontu bądź demontażu poszczególnych budynków, a także infrastruktury drogowej. Jest to beton, gruz, odpady asfaltowe, a także odpady metalowe, drewniane, szklane i plastikowe. Ewidencja odpadów w firmie budowlanej powinna uwzględniać także recykling niebezpiecznych odpadów przemysłowych, mineralnych i ropopochodnych, jak również przekazanie odpadów wielkogabarytowych do firmy zajmujących się ich utylizacją.

Ewidencja odpadów w firmie budowlanej powinna być działaniem odbywającym się w sposób uporządkowany, ponieważ wpływa to na budżetowanie, składanie rocznych sprawozdań i transparentność kosztów związanych z zagospodarowaniem oraz utylizację odpadów. Warto wspomnieć, że ewidencja odpadów w BDO dotycząca firm budowlanych, różni się od innych przedsiębiorstw i dlatego należy zasięgnąć wiedzy na temat tego, jak prowadzić ewidencję odpadów w BDO. W przypadku posiadania produktów zaliczanych do grupy 17 ewidencja odpadów BDO przedsiębiorstw remontowych i budowlanych dotyczy także produktów uznawanych za niebezpieczne.

Potrzebujesz pomocy z utylizacją swoich odpadów?
Jeśli posiadasz złom, z którym nie wiesz co masz zrobić, a czystość stolicy i jej okolic nie jest Ci obojętna – skontaktuj się z nami.

Ewidencja odpadów komunalnych

Zgodnie z artykułem 71 ust 1 ustawy o odpadach wprowadzono także taki system, jak ewidencja odpadów komunalnych. W rejestrze można wygenerować taki dokument jak karta ewidencji odpadów komunalnych. Tworzy ją podmiot, który zajmuje się odbiorem wyżej wymienionych odpadów od właścicieli nieruchomości. Czynność ta powinna nastąpić jeszcze przed dokonaniem odbioru i transportu odpadów. Pozostałe podmioty, które uczestniczą w tym procesie, potwierdzają w dokumencie przekazanie produktów wybranym jednostkom.

W przypadku, gdy odpady komunalne są przekierowywane z punktu selektywnego zbierania odpadów komunalnych (między innymi znanych w Polsce PSZOK-ów) do innych placówek, muszą one zostać poddane takiemu procesowi, jak ewidencja odpadów komunalnych z wykorzystaniem karty przekazania odpadów. Obowiązujący w Polsce system BDO umożliwia na takim dokumencie, jak karta ewidencji odpadów komunalnych w skrócie KEOK, dokonanie rejestracji odpadów przyjętych. Produkty te mogą być przekazane kolejnemu podmiotowi już przy pomocy karty przekazania odpadu.

Należy pamiętać, że karta ewidencji odpadów komunalnych funkcjonuje podobnie jak inne dokumenty znajdujące się w systemie BDO. Prowadzona ewidencja odpadów komunalnych uwzględnia czynność ich przekazania. Należy pamiętać o prawidłowym wypełnieniu wszystkich rubryk, które zawiera karta ewidencji odpadów komunalnych. Chodzi tutaj przede wszystkim o daty przetworzenia odpadów. Znajdują się one w takim systemie, jak ewidencja odpadów komunalnych w zakładce „przetwarzane”. Chodzi tutaj przede wszystkim o odpady, które zostały objęte procesem ich utylizacji.

Prawidłowo prowadzona ewidencja odpadów pozwala na generowanie rzetelnych sprawozdań. Muszą one być składane do siedziby Marszałka Województwa w celu kontrolowania ilości, rodzaju i sposobu utylizacji wytworzonych przez przedsiębiorców odpadów. Jeżeli chcesz mieć pewność, że wszystko jest dokładnie wypełnione i uzupełnione – zgłoś się do nas! Profesjonalnie zajmujemy się BDO i oferujemy różne usługi w tym zakresie.

Sprawdź ceny i przekonaj się sam!

Copyright © 2022 Waste Master