Nie znalazłeś
odpowiedniej usługi odpadowej?
Dodaj swój odpad z jego charakterystyką,
a otrzymasz ofertę skrojoną na miarę!
Nawet w 15 minut.
Wypełnij formularz

Cały proces to tylko
1 prosty krok!

Ty decydujesz czy Ci się opłaca.
\

Ewidencja odpadów niebezpiecznych

Ewidencja odpadów niebezpiecznych

Przedsiębiorcy, którzy posiadają oraz wytwarzają odpady, muszą prowadzić ich bieżącą ewidencję w elektronicznej Bazie Danych Odpadowych – BDO. Jednak jak wygląda sytuacja w przypadku karty ewidencji odpadów niebezpiecznych? Przeczytaj, kto musi ją prowadzić i wypełniać. Jak wypełnić kartę ewidencji odpadów?

Karta ewidencji odpadów niebezpiecznych

Karta ewidencji odpadów niebezpiecznych jest prowadzona dla określonych kodów odpadów, które zostały zaklasyfikowane jako niebezpieczne, zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Klimatu z dnia 2 stycznia 2020 r. w sprawie katalogu odpadów. Kody odpadów niebezpiecznych można łatwo rozpoznać za pomocą gwiazdki (*), która widnieje przy każdym takim kodzie. Co takiego musi znaleźć się na karcie ewidencji odpadów niebezpiecznych w systemie BDO? Są to następujące informacje:

  • kod i rodzaj odpadu,
  • kod ex,
  • rodzaj kodu ex,
  • numer karty przekazania odpadów,
  • rok kalendarzowy.

Warto wiedzieć, że nie każdy podmiot musi prowadzić kartę ewidencji odpadów niebezpiecznych. Kogo w szczególności dotyczy ten obowiązek?

Potrzebujesz pomocy z utylizacją swoich odpadów?
Jeśli posiadasz złom, z którym nie wiesz co masz zrobić, a czystość stolicy i jej okolic nie jest Ci obojętna – skontaktuj się z nami.

Kto prowadzi ewidencję odpadów niebezpiecznych?

Kartę ewidencji odpadów niebezpiecznych muszą prowadzić sprzedawcy odpadów niebezpiecznych oraz pośrednicy w obrocie odpadami niebezpiecznymi, niebędący posiadaczami odpadów. Dla każdego rodzaju odpadu niebezpiecznego należy prowadzić kartę ewidencji odpadów niebezpiecznych osobno. Wszystkie pozostałe podmioty objęte obowiązkowym wpisem do BDO prowadzą ewidencję odpadów niebezpiecznych za pomocą standardowej Karty Przekazania Odpadu (KPO) oraz Karty Ewidencji Odpadów (KEO).

Kto w takim razie wypełnia kartę ewidencji odpadów niebezpiecznych i jak ją wypełnić? Kartę wypełnia się za pośrednictwem swojego konta w BDO, które znajduje się na oficjalnej stronie tego podmiotu. W każdym dokumencie, również w karcie ewidencji odpadów niebezpiecznych, należy podać następujące informacje:

  • imię i nazwisko lub nazwę posiadacza odpadów, w tym wykonującego usługę transportu odpadów, adres zamieszkania lub siedziby oraz adres miejsca prowadzenia działalności,
  • numer rejestrowy,
  • numer identyfikacji podatkowej NIP (o ile został nadany),
  • imię i nazwisko lub nazwę sprzedawcy odpadów lub pośrednika w obrocie odpadami oraz adres zamieszkania lub siedziby, przy założeniu, że przekazanie odpadów odbywa się z udziałem tychże podmiotów,
  • imię i nazwisko osoby sporządzającej – w przypadku karty ewidencji odpadów (KEO),
  • rodzaj prowadzonej działalności w zakresie gospodarki odpadami w szczególności wytwarzania, zbierania, odzysku lub unieszkodliwiania odpadów,
  • adres miejsca pochodzenia odpadów, w tym spoza terytorium kraju (z wyłączeniem wytwórców odpadów),
  • masa odpadów oraz kod i rodzaj odpadów,
  • sposób gospodarowania odpadami – w przypadku posiadacza odpadów prowadzącego przetwarzanie odpadów,
  • adres miejsca przeznaczenia odpadów, a w przypadku przeznaczenia odpadów poza terytorium kraju również datę rozpoczęcia transportu, rodzaj środka transportu oraz przewidywaną metodę przetwarzania odpadów.

Oprócz tego w karcie ewidencji odpadów niebezpiecznych należy umieścić dodatkowe dane, takie jak:

  • imię i nazwisko, adres zamieszkania lub siedziby oraz numer rejestrowy posiadacza odpadów, który przekazuje odpad,
  • imię i nazwisko, adres zamieszkania lub siedziby oraz numer rejestrowy posiadacza odpadów, który przejmuje odpad,
  • informacja o rodzaju prowadzonej działalności w zakresie sprzedaży odpadów lub pośredniczenia w ich obrocie.

Kartę ewidencji odpadów niebezpiecznych, jak już zostało wyżej powiedziane, wypełnia sprzedawca tychże odpadów lub pośrednik w ich obrocie. Ustawa nie wskazuje, jakie konkretnie osoby mogą się tym zajmować, czy też jakie kwalifikacje i doświadczenie muszą posiadać. Może to być zatem dowolna, wydelegowana do tego osoba w naszym przedsiębiorstwie. Warto zadbać o to, aby przeszła ona odpowiednie szkolenie z obsługi elektronicznego rejestru BDO oraz posiadała podstawową wiedzę na temat Ustawy o odpadach.

Natomiast jeżeli jesteś wytwórcą odpadów i chcesz przekazać obowiązek ich bieżącego ewidencjonowania, możesz skorzystać z naszych usług w tym zakresie. Zajmujemy się także odpowiednią ewidencją odpadów w BDO. Sprawdź oferowane przez nas atrakcyjne cenowo pakiety!

Copyright © 2022 Waste Master