Nie znalazłeś
odpowiedniej usługi odpadowej?
Dodaj swój odpad z jego charakterystyką,
a otrzymasz ofertę skrojoną na miarę!
Nawet w 15 minut.
Wypełnij formularz

Cały proces to tylko
1 prosty krok!

Ty decydujesz czy Ci się opłaca.
\

Czym właściwie jest recykling odpadów?

Czym właściwie jest recykling odpadów?

Osoby gromadzące dużą ilość śmieci zastanawiają się, czym właściwie jest recykling odpadów? Definicja tego pojęcia zawarta jest w Słowniku Ochrony Środowiska, jak również opublikowana na wielu stronach internetowych, traktujących o gospodarowaniu odpadami.

Jak definiować recykling odpadów?

Posiłkując się Słownikiem Ochrony Środowiska można znaleźć w nim odpowiedź na pytanie, co to jest recykling odpadów. Według definicji recykling stanowi proces, którego celem jest ograniczenie zużycia surowców naturalnych. Przez proces ten rozumie się zastosowanie metod odzysku, w ramach których odpady ulegają przetworzeniu na produkty, substancje lub materiały, wykorzystywane w różnych branżach przemysłu. Osoby zastanawiające się, co to jest recykling odpadów powinny zdawać sobie sprawę z tego, że działanie to nie obejmuje odzysku energii i ponownego przetworzenia na materiały używane jako paliwo.

Zastanawiając się, co to jest recykling odpadów, należy pamiętać o tym, że proces ten poprzedza prawidłowa segregacja produktów powstających w gospodarstwach domowych i zakładach przemysłowych. W globalny recykling odpadów zaangażowane są nie tylko przedsiębiorstwa, ale również korporacje międzynarodowe i rządy wielu państw. Wydały one traktaty, dekrety, a także dyrektywy, które bardzo dokładnie wyjaśniają co to jest recykling odpadów i jakie ma on znaczenie dla współczesnej gospodarki środowiska naturalnego, a także procesu wydobywczego naturalnych surowców.

Czym jest przejęcie obowiązku odzysku i recyklingu odpadów opakowaniowych?

Dokonując analizy danych zawartych w Eurostat, można dowiedzieć się, co to jest recykling odpadów. Zawarte w Eurostat dane opisują poziom odzysku surowców wtórnych w różnych państwach. Należy zauważyć, że recykling i odzysk funkcjonują wyłącznie w krajach o wysokim poziomie cywilizacyjnym. W związku z pojawieniem się wielu aktów prawnych, regulujących wyżej wymienione kwestie, zaczęły funkcjonować podmioty gwarantujące przejęcie obowiązku odzysku i recyklingu odpadów opakowaniowych, które wynikają z ustawy z dnia 13 czerwca 2013 roku o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi. W myśl tych zasad działający w Polsce producenci, importerzy, a także duże sklepy i sieci handlowe, dzięki współpracy z podmiotami oferującymi przejęcie obowiązku odzysku i recyklingu odpadów opakowaniowych nie muszą uiszczać bardzo wysokich opłat produktowych za opakowania wprowadzone na rynek krajowy.

Współpraca z przedsiębiorstwami proponującymi wyżej wymienione usługi następuje w efekcie podpisania umowy. Wówczas podmiot realizujący przejęcie obowiązku odzysku i recyklingu odpadów opakowaniowych, wykonuje tę czynność za przedsiębiorców, którzy powinni zajmować się ich selektywną zbiórką, a także późniejszym recyklingiem. Korzyści wynikające z wyżej wymienionego działania polegają na obniżeniu kosztów związanych z realizowaniem treści ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi. Ponadto, współpraca z organizacją, która zajmuje się takimi usługami, jak przejęcie obowiązku odzysku i recyklingu odpadów opakowaniowych, eliminuje potrzebę przekazywania przez firmy będące wytwórcami odpadów opakowaniowych, obowiązkowych sprawozdań rocznych o masie wytworzonych, przywiezionych z zagranicy bądź też eksportowanych za granicę opakowań. Firmy, które zdecydują się na powierzenie podmiotom takiej czynności, jak przejęcia w obowiązku odzysku i recyklingu odpadów, są ponadto w 100% zwolnione z ponoszenia odpowiedzialności przed Urzędem Marszałkowskim w zakresie realizowania przymusu odzysku i recyklingu odpadów opakowaniowych.

Potrzebujesz pomocy z utylizacją swoich odpadów?
Jeśli posiadasz złom, z którym nie wiesz co masz zrobić, a czystość stolicy i jej okolic nie jest Ci obojętna – skontaktuj się z nami.

Rodzaje odpadów, które można wykorzystać do recyklingu

Wiele osób zastanawia się, które odpady być wykorzystane do recyklingu? Proces ten stanowi formę odzysku, w czasie którego materiały odpadowe są ponownie przetwarzane na substancje, materiały lub surowce użyte w pierwotnym celu lub na inne potrzeby. Z uwagi na powyższe, warto wiedzieć, jakie odpady można poddać recyklingowi, aby działanie to było zgodne z obowiązującymi przepisami prawnymi, jak również bezpieczne dla środowiska naturalnego czy ekosystemu. Powszechnie uznaje się, że odpady, które można poddać recyklingowi, to te, pochodzące z gospodarstw domowych, a także przedsiębiorstw. Do tej kategorii należą butelki plastikowe po napojach typu PET, jak również butelki plastikowe po różnego typu środkach czystości i wyrobach kosmetycznych. Odpowiedz na pytanie, które odpady mogą być wykorzystane do recyklingu znajduje się na wielu stronach internetowych, traktujących o gospodarowaniu zasobami odpadowymi. Podstawowym produktem nadającym się do recyklingu jest papier. Należy jednak pamiętać o aby, nie był on zanieczyszczony środkami chemicznymi i budowlanymi, jak również nie miał kontaktu z żywnością.

Osoby, które rozważają, jakie odpady można poddać recyklingowi, powinny mieć świadomość, że przekazana makulatura nie powinna zawierać elementów metalowych lub też wykonanych z plastiku. Produkty odpadowe zdatne do recyklingu obejmują również wyroby plastikowe. Stanowią one największe niebezpieczeństwo dla środowiska, ponieważ proces ich naturalnego rozkładu oszacowany jest na kilka tysięcy lat. W tym czasie produkty te uwalniają do atmosfery szereg szkodliwych związków. Zastanawiając się, jakie odpady podlegają recyklingowi, warto pamiętać, że gromadzone w gospodarstwach domowych i firmach butelki po napojach, kosmetykach czy środkach czystości, to jedne z wielu wyrobów, które mogą zostać poddane procesowi recyklingu. Oprócz tego warto także zbierać foliowe torby i pojemniki na żywność, wykonane z plastiku.

Odpady wykorzystywane w procesie recyklingu

Na wielu forach internetowych znaleźć można pytanie, które odpady mogą być wykorzystane do recyklingu. Bez problemu można przetworzyć szkło. Proces ten nie wymaga dużych nakładów finansowych i odbywa się bez sporych strat tego surowca. Recyklingowi mogą być poddane szklane butelki, słoiki, a także wszelkiego typu pojemniki wykonane z tego materiału. Poszukując informacji na temat tego, jakie odpady można poddać recyklingowi, warto zaznaczyć także, że do kategorii wyrobów szklanych, służących do produkcji surowców wtórnych, zaliczają się również szyby, lustra i szklanki – oprócz ceramiki i fajansu.  Z kolei potłuczone żarówki, szklanki lub też niewielkie fragmenty luster, wykorzystuje się jako odpady mieszane.

Potrzebujesz pomocy z utylizacją swoich odpadów?
Jeśli posiadasz złom, z którym nie wiesz co masz zrobić, a czystość stolicy i jej okolic nie jest Ci obojętna – skontaktuj się z nami.

Z odzyskanego szkła można tworzyć różnego typu pojemniki, blaty kuchenne, kafelki, izolacje ścian, a także kolejne butelki i opakowania. Poszukując informacji na temat tego, jakie odpady podlegają recyklingowi warto mieć świadomość, że gromadzony latami metal, a szczególnie aluminium również można wielokrotnie odzyskiwać i to bez widocznych strat jakości tego surowca wtórnego. Może być on użyty do ponownej produkcji puszek na napoje, folii kuchennych i metalowych opakowań. Recyklingowi można poddać także bioodpady. Stworzona w ten sposób biomasa, stanowiąca części roślin jest cennym wsadem, używanym do procesu wytwarzania kompostownika, a także przeprowadzania biofermentacji. Wówczas można uzyskać roślinny nawóz bądź naturalną energię elektryczną. W wykazie zawierającym informacje, jakie odpady podlegają recyklingowi, znajduje się szczegółowy spis produktów podlegających odzyskowi. To spore ułatwienie dla osób, które gromadzą opady komunalne.

Powszechnie stosowany recykling odpadów ma na celu odzyskanie, jak największej ilości surowców wtórnych. Przydadzą się one do ponownych procesów produkcji. Recykling różnego typu odpadów jest sposobem na ograniczenie degradacyjnej gospodarki wydobywczej, która powoduje zaburzenie w prawidłowym działaniu ekosystemu i niszczy ziemskich zasobów naturalnych. 

Copyright © 2022 Waste Master