Nie znalazłeś
odpowiedniej usługi odpadowej?
Dodaj swój odpad z jego charakterystyką,
a otrzymasz ofertę skrojoną na miarę!
Nawet w 15 minut.
Wypełnij formularz

Cały proces to tylko
1 prosty krok!

Ty decydujesz czy Ci się opłaca.
\

Czym są odpady opakowaniowe i jakie są ich rodzaje?

Czym są odpady opakowaniowe i jakie są ich rodzaje?

Czym są odpady opakowaniowe? Czy wśród nich wyróżniamy jakiś podział? Nie da się ukryć, że tego typu odpady stanowią dużą część odpadów w ogóle. W końcu prawie wszystkie produkty wprowadzane na rynek mają swoje opakowania. Jakie są ich rodzaje?

Co to są odpady opakowaniowe?

Odpady opakowaniowe to opakowania, które zostały kiedykolwiek wprowadzone do obrotu i wycofane z ponownego użycia. Mogą składać się z jakichkolwiek materiałów i w świetle definicji nie ma znaczenia czy są np. papierowe czy plastikowe. Wyjątkiem w tej definicji są odpady, które powstają w procesie produkcji opakowań.

Odpady opakowaniowe to źródło cennych surowców, które można ponownie przetworzyć. Obecnie istnieją unijne poziomy recyklingu, które kraje członkowskie muszą osiągać (czyli dane opakowania muszą w konkretnej określonej procentowo ilości pochodzić z odzysku).

Odpady opakowaniowe – przykłady

Odpady opakowaniowe możemy podzielić ze względu na materiał, z którego zostały wykonane. Wyróżnia się ich następujące rodzaje:

  • papier i tektura (różnego rodzaju kartony i pudełka),
  • tworzywa sztuczne (opakowania po wodzie, napojach bezalkoholowych)
  • drewno (skrzynki),
  • metal (puszki),
  • szkło (z podziałem na bezbarwne i kolorowe – alkohol i napoje w szkle),
  • tekstylia (np. woreczki materiałowe).

Potrzebujesz pomocy z utylizacją swoich odpadów?
Jeśli posiadasz złom, z którym nie wiesz co masz zrobić, a czystość stolicy i jej okolic nie jest Ci obojętna – skontaktuj się z nami.

Z uwagi na powyższe zaleca się segregowanie odpadów opakowaniowych, ponieważ łatwiej i szybciej poddać je wtedy recyklingowi lub ewentualnej utylizacji. Sklepy stacjonarne powyżej 2000 m2 mają taki prawny obowiązek. Jednak niekiedy zamawianie kilku kontenerów na każdą frakcję bywa problematyczne i zwyczajnie nieopłacalne dla mniejszych przedsiębiorców. Co wtedy?

Jeżeli firma wytwarza hurtowe ilości różnych rodzajów odpadów opakowaniowych (a nie tylko jednego określonego materiału) możemy mówić o zmieszanych odpadach opakowaniowych, które nie są wyselekcjonowane. Posiadają one również inny kod odpadu (15 01 06) niż odpady opakowaniowe posortowane na konkretne surowce.

Poszczególne kody odpadów są potrzebne przy wystawianiu Karty Przekazania Odpadu (KPO) w BDO. To wszystko brzmi dla Ciebie zbyt skomplikowanie? Nie masz czasu szukać odpowiedniej firmy, która zajmie się odbiorem oraz transportem odpadów opakowaniowych? W takim razie świetnie, że trafiłeś na nas. W WasteMaster załatwisz wszystko: od bezpłatnej wyceny, przez konsultacje w sprawie oferty oraz znalezienie odpowiedniej firmy, po załatwienie odbioru oraz wyspecjalizowanego transportu. Wszystko w jednym miejscu! Co trzeba zrobić?

Wystarczy, że wystawisz swój odpad na giełdzie WasteMaster. Podasz dane kontaktowe oraz krótko opiszesz, co posiadasz. Warto załączyć również zdjęcie, żeby nasi konsultanci mogli ocenić, jakiej jakości jest odpad. I… to wszystko! Pozostaje czekać na kontakt z naszej strony.

Copyright © 2022 Waste Master