Abonament BDO Standard - 199 zł (netto) za miesiąc*
  • wpis do BDO za 0 zł
  • ewidencja odpadów do 10 KPO i 10 wpisów do KEO w miesiącu
  • preferencyjne ceny za odpad
  • zintegorwane narzędzie do ewidencji, jak i sprzedaży odpadu
Zostaw dane kontaktowe, a zadzownimy do Ciebie nawet w 15 minut.
Formularz kontaktowy
*płatność cykliczna przez okres 12 miesięcy.
Abonament BDO - Premium 399 zł (netto) za miesiąc*
  • wpis do BDO za 0 zł
  • ewidencja odpadów do 25 KPO i 25 wpisów do KEO w miesiącu
  • preferencyjne ceny za odpad
  • zintegorwane narzędzie do ewidencji, jak i sprzedaży odpadu
Zostaw dane kontaktowe, a zadzownimy do Ciebie nawet w 15 minut.
Formularz kontaktowy
*płatność cykliczna przez okres 12 miesięcy.
Nie znalazłeś
odpowiedniej usługi odpadowej?
Dodaj swój odpad z jego charakterystyką,
a otrzymasz ofertę skrojoną na miarę!
Nawet w 15 minut.
Wypełnij formularz

Cały proces to tylko
1 prosty krok!

Ty decydujesz czy Ci się opłaca.
\

Czy każdy rodzaj plastiku nadaje się do recyklingu?

Czy każdy rodzaj plastiku nadaje się do recyklingu?

Z każdym mijającym rokiem zwiększa się świadomość społeczeństwa na tematy związane z ekologią, środowiskiem czy codziennym sposobami na dbanie o naszą planetę. Jednym z nich bez wątpienia jest recykling. W ostatnich latach temat jest szczególnie gorący zwłaszcza po tym, jak weszła w życie unijna dyrektywa dot. wycofania ze sprzedaży plastikowych mieszadełek, słomek czy sztućców.

Wcześniej, w 2018 roku, zaczęła również obowiązywać opłata recyklingowa, na skutek której torebki na zakupy przy kasach przestały być darmowe. Ale czy każdy rodzaj plastiku nadaje się do recyklingu?

Plastik – dlaczego nie każdy rodzaj nadaje się do recyklingu?

Odpowiadając na tytułowe pytanie – niestety nie każdy rodzaj plastiku nadaje się do recyklingu. Dlaczego? Wiąże się to z rodzajem tworzywa sztucznego, z którego został wykonany dany przedmiot. Tylko politereftalan etylenu (PET) oraz polietylen wysokiej gęstości (HDPE) bez zastrzeżeń nadają się do ponownego przetworzenia i wykorzystania. Również zabrudzony plastik nie będzie wartościowym surowcem. Dlatego tak ważne jest jego prawidłowe oczyszczanie i segregacja. Jak zatem odróżnić ten „dobry” plastik od pozostałych?

Z pomocą przychodzą nam specjalne symbole na plastikowych opakowaniach. Jest to mały, trójkątny znaczek „eko” (trzy strzałki), z cyfrą od 1 do 7 w środku. Każda z nich oznacza rodzaj tworzywa, z którego zostało wykonane opakowanie: 1 – PET/PETE, 2 – HDPE, 3 – PVC, 4 – LDPE, 5 – PP, 6 – PS, 7 – OTHER (pol. ‘inne’).

Potrzebujesz pomocy z utylizacją swoich odpadów?
Jeśli posiadasz złom, z którym nie wiesz co masz zrobić, a czystość stolicy i jej okolic nie jest Ci obojętna – skontaktuj się z nami.

Symbole na tworzywach sztucznych

Jak rozwija się te enigmatyczne skróty? Czy pod każdym z nich kryje się tworzywo nadające się do ponownego przetworzenia?

1 PET

Czyli politereftalan etylenu. Jest ogólnie bezpieczny dla naszego zdrowia, ale nie nadaje się do wielokrotnego użycia spożywczego (dlatego lepiej nie pić ciągle z tej samej butelki). Z PET najczęściej są stworzone butelki na napoje bezalkoholowe typu woda. Jest to tworzywo sztuczne najłatwiejsze do odzyskania i najlepsze dla recyklera oraz producenta opakowań, o ile jest przezroczyste lub lekko prześwitujące. Zauważyliście, że większość butelek jest bezbarwna, niebieska lub zielona? To właśnie konkretnie te kolory plastiku, w przypadku butelek PET, są skupowane!

2 HDPE

Z angielskiego ‘high-density polyethylene’, czyli polietylen o dużej gęstości. To grubsze niż PET, bardziej matowe tworzywo, które często jest wykorzystywane do produktów spożywczych (np. mleko) czy chemicznych (np. szampony). Produkuje się z niego również folie opakowaniowe, zabawki lub rurki. HDPE jest bezpieczny dla zdrowia i można używać go wielokrotnie. Dla przedsiębiorcy zajmującym się skupem odpadów jest cennym surowcem – o ile nie jest ciemnego koloru.

3 PVC

To polichlorek winylu stosowany zarówno jako opakowania do środków chemicznych, jak i przy budownictwie czy w ramach okiennych. Ten rodzaj tworzywa sztucznego jest szkodliwy dla zdrowia, ponieważ wytwarza niebezpieczne substancje, których lepiej unikać i nie szukać z nimi bliskiego kontaktu. Nadaje się do recyklingu tylko w przypadku odpadów budowlanych. Opakowania można tylko składować, gdyż ich spalanie wydziela dioksyny.

4 LDPE

Znowu nazwa z angielskiego ‘low-density polyethylene’ oznaczająca „polietylen o małej gęstości”. To cienkie tworzywo sztuczne, z którego produkuje się opakowania na produkty spożywcze lub folie (bardzo plastyczne). Można je odzyskiwać, jednak ze względu na swoją masę (są bardzo lekkie), trudno uzbierać wystarczającą ilość, która nadawałaby się na skup. Zwykle trwa to długo, zanim w końcu zrobi się z niego granulat i da do recyklingu. Dla recyklerów – średnio opłacalny.

5 PP

Piątka oznacza polipropylen używany do produkcji opakowań i folii. Bezpieczny dla zdrowia, nadaje się do odzyskania.

6 PS

Pod kolejną cyfrą kryje się polistyren. Zazwyczaj widzimy go pod postacią styropianu lub pudełek bardzo podobnych do tych wykonanych z PP. PS również nadaje się do ponownego przetworzenia, jednak ze względu na swoją niską cenę produkcji nowego opakowania, nie zawsze opłaca się dla osób, które się tym zajmują.

7 Inne

Do tej kategorii zostały zaliczone pozostałe rodzaje materiałów, których może być nawet kilkadziesiąt różnych rodzajów. Jeżeli nie są one jasno oznaczone na opakowaniu, oznacza to, że w naszych krajowych warunkach nie nadają się do recyklingu. Pomimo tego wrzucamy je do żółtego pojemnika na plastiki.

Uważni czytelnicy już doskonale wiedzą, że każde z tworzyw opatrzonych numerem od 1 do 6 nadaje się do odzyskania. Jednak w praktyce wygląda to różnie. To tylko pokazuje, jak ważne są nasze świadome wybory, jako konsumentów.

Z pewnością jest to również ważne, kiedy interesuje nas skup tworzyw sztucznych w hurtowych ilościach. >TUTAJ< napisaliśmy nieco więcej o tym, jakie odpady plastikowe są przyjmowane na skupach. Jeżeli szukasz firmy, która je odbierze i przetransportuje do odpowiedniego punktu, świetnie trafiłeś! Wejdź na giełdę odpadową WasteMaster lub zgłoś się bezpośrednio do nas.

Wystarczy wypełnić odpowiedni formularz lub zadzwonić. To nic nie kosztuje!

Copyright © 2022 Waste Master