Masz odpad? Powiedz nam w jakim mieście się znajduje i znajdź odpowiednią usługę
Cały proces to tylko
1 prosty krok!
Z pewnością chociaż raz w życiu każdy z nas, lub naszych najbliższych, zada sobie pytanie: „co zrobić ze zużytym olejem?”. Gdzie go oddać? Czy zajmują się tym specjalne podmioty? Podpowiadamy.
Okazuje się, że sprawa jest nieco bardziej skomplikowana niż mogło by się z początku wydawać. W zależności od tego, czy jesteśmy osobą fizyczną, przedsiębiorstwem czy rolnikiem posiadającym gospodarstwo rolne o powierzchni nie przekraczającej 75 ha, zależy to, w jaki sposób oddamy olej przepracowany.
Najprościej sprawa wygląda w przypadku osób fizycznych, czyli wszystkich tych, które nie posiadają własnej firmy. Wtedy zużyty olej silnikowy najlepiej jest oddać do jednego z Punktów Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych (PSZOK). Warto jednak pamiętać o limitach: do 20 kilogramów oleju na rok kalendarzowy, które przypadają na jedno gospodarstwo domowe.
Zupełnie inaczej sytuacja wygląda w przypadku osób, które posiadają własną firmę. Jednak warto pamiętać, że wtedy niezbędny jest wpis do rejestru BDO (Baza Danych o Produktach i Opakowaniach oraz o Gospodarce Odpadami). Jednak wtedy mowa jest o dużo większej liczbie zużytego oleju, idącego często w setkach, jeśli nie tysiącach.
Masz wpis do BDO i chciałbyś oddać przepracowany olej? Wystarczy, że skorzystasz z naszej aplikacji WasteMaster i bezpłatnie wycenisz swój odpad. Możesz skorzystać również z formularza dostępnego na stronie internetowej, a my złożymy Ci stosowną ofertę.
Jesteś przedsiębiorcą i nie posiadasz wpisu do BDO, a musisz pozbyć się starego oleju? Nie masz czasu na jeszcze więcej papierkowej roboty? Nic nie szkodzi, ponieważ nasza firma proponuje również tego typu usługę jaką jest wpis do rejestru BDO i związane z jego prowadzeniem formalności. Wystarczy skontaktować się z naszym konsultantem.
W przypadku skupu zużytego oleju od rolników sprawa wygląda dwojako. Możemy spotkać się z różnymi sytuacjami. Pierwsza z nich dotyczy rolnika, który posiada gospodarstwo o powierzchni mniejszej niż 75 ha. Wtedy nie jest on zobowiązany do wpisu w rejestrze BDO, wystarczy że wypełni specjalne oświadczenie, przewidziane w przepisach ustawy o odpadach.
Druga sytuacja opisuje rolnika, który posiada gospodarstwo przekraczające 75 ha – wtedy już musi on posiadać wpis w BDO. W takim przypadku skup od niego odbywa się na tych samych zasadach, co dla zwykłej firmy.
Nie wiedziałeś, gdzie oddać zużyty olej? Mamy nadzieję, że nieco rozjaśniliśmy Ci w głowie i ta kwestia nie będzie Ci już sprawiała kłopotu.
Zachęcamy również do zapoznania się z aktualnymi cennikami za olej przepracowany.
Mogą zainteresować Cię również: