Nie znalazłeś
odpowiedniej usługi odpadowej?
Dodaj swój odpad z jego charakterystyką,
a otrzymasz ofertę skrojoną na miarę!
Nawet w 15 minut.
Wypełnij formularz

Cały proces to tylko
1 prosty krok!

Ty decydujesz czy Ci się opłaca.
\

Co zrobić ze zużytym olejem silnikowym?

Co zrobić ze zużytym olejem silnikowym?

Z pewnością chociaż raz w życiu każdy z nas, lub naszych najbliższych, zada sobie pytanie: „co zrobić ze zużytym olejem?”. Gdzie go oddać? Czy zajmują się tym specjalne podmioty? Podpowiadamy.

Co zrobić ze zużytym olejem? To zależy od podmiotu

Okazuje się, że sprawa jest nieco bardziej skomplikowana niż mogło by się z początku wydawać. W zależności od tego, czy jesteśmy osobą fizyczną, przedsiębiorstwem czy rolnikiem posiadającym gospodarstwo rolne o powierzchni nie przekraczającej 75 ha, zależy to, w jaki sposób oddamy olej przepracowany.

Osoby fizyczne

Najprościej sprawa wygląda w przypadku osób fizycznych, czyli wszystkich tych, które nie posiadają własnej firmy. Wtedy zużyty olej silnikowy najlepiej jest oddać do jednego z Punktów Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych (PSZOK). Warto jednak pamiętać o limitach: do 20 kilogramów oleju na rok kalendarzowy, które przypadają na jedno gospodarstwo domowe.

Potrzebujesz pomocy z utylizacją swoich odpadów?
Jeśli posiadasz złom, z którym nie wiesz co masz zrobić, a czystość stolicy i jej okolic nie jest Ci obojętna – skontaktuj się z nami.

Osoby prowadzące własną działalność gospodarczą

Zupełnie inaczej sytuacja wygląda w przypadku osób, które posiadają własną firmę. Jednak warto pamiętać, że wtedy niezbędny jest wpis do rejestru BDO (Baza Danych o Produktach i Opakowaniach oraz o Gospodarce Odpadami). Jednak wtedy mowa jest o dużo większej liczbie zużytego oleju, idącego często w setkach, jeśli nie tysiącach.

Masz wpis do BDO i chciałbyś oddać przepracowany olej? Wystarczy, że skorzystasz z naszej aplikacji WasteMaster i bezpłatnie wycenisz swój odpad. Możesz skorzystać również z formularza dostępnego na stronie internetowej, a my złożymy Ci stosowną ofertę.

Jesteś przedsiębiorcą i nie posiadasz wpisu do BDO, a musisz pozbyć się starego oleju? Nie masz czasu na jeszcze więcej papierkowej roboty? Nic nie szkodzi, ponieważ nasza firma proponuje również tego typu usługę jaką jest wpis do rejestru BDO i związane z jego prowadzeniem formalności. Wystarczy skontaktować się z naszym konsultantem.

Rolnicy

W przypadku skupu zużytego oleju od rolników sprawa wygląda dwojako. Możemy spotkać się z różnymi sytuacjami. Pierwsza z nich dotyczy rolnika, który posiada gospodarstwo o powierzchni mniejszej niż 75 ha. Wtedy nie jest on zobowiązany do wpisu w rejestrze BDO, wystarczy że wypełni specjalne oświadczenie, przewidziane w przepisach ustawy o odpadach.

Druga sytuacja opisuje rolnika, który posiada gospodarstwo przekraczające 75 ha – wtedy już musi on posiadać wpis w BDO. W takim przypadku skup od niego odbywa się na tych samych zasadach, co dla zwykłej firmy.

Nie wiedziałeś, gdzie oddać zużyty olej? Mamy nadzieję, że nieco rozjaśniliśmy Ci w głowie i ta kwestia nie będzie Ci już sprawiała kłopotu.

Zachęcamy również do zapoznania się z aktualnymi cennikami za olej przepracowany.

Copyright © 2022 Waste Master