Nie znalazłeś
odpowiedniej usługi odpadowej?
Dodaj swój odpad z jego charakterystyką,
a otrzymasz ofertę skrojoną na miarę!
Nawet w 15 minut.
Wypełnij formularz

Cały proces to tylko
1 prosty krok!

Ty decydujesz czy Ci się opłaca.
\

Co to są odpady chemiczne? Właściwości odpadów i odczynników chemicznych

Co to są odpady chemiczne? Właściwości odpadów i odczynników chemicznych

W dzisiejszych czasach chemia przynosi nam prawdziwe zdobycze naukowe i cywilizacyjne na różnych polach działalności człowieka. Dzięki niej jesteśmy w stanie zrobić o wiele więcej niż jeszcze kilka, czy kilkanaście lat temu. Jednak musimy płacić za to sporą cenę. Jako świadomi konsumenci i obywatele świata, powinniśmy wiedzieć, gdzie oddać odpady chemiczne. Jakie mogą mieć one właściwości?

Co to są odpady chemiczne?

Według instrukcji postępowania z odpadami chemicznymi na Wydziale Nauk Ścisłych, Przyrodniczych i Technicznych Uniwersytetu Humanistyczno-Przyrodniczego im. Jana Długosza w Częstochowie za odpady chemiczne uznaje się, m.in.: zbędne produkty podstawowe i uboczne syntez, pozostałości poreakcyjne, substancje pobrane do analiz, próbki po wykonaniu analiz, materiały powstałe w wyniku prób technologicznych, przeterminowane odczynniki, zużyte i zbędne rozpuszczalniki.

Oprócz tego do tego typu odpadów można zaliczyć: farby, rozpuszczalniki, środki dezynfekcyjne, środki owadobójcze czy pozostałe środki chemiczne.

Właściwości odpadów chemicznych

Wszystkie ww. substancje należą do kategorii odpadów niebezpiecznych. Mogą one wykazywać takie właściwości jak: palne, wybuchowe, toksyczne, żrące czy trujące. Dzięki klasyfikacji GHS (Globalnie Zharmonizowanego Systemu Klasyfikacji i Oznakowania Chemikaliów) możemy odpowiednio zidentyfikować zagrożenia, które mogą płynąć z nieodpowiedniego obchodzenia się z tego typu materiałami. Najczęściej będą to piktogramy np. z butelką gazową lub czaszką ze skrzyżowanymi piszczelami.

Symbole umieszczane bezpośrednio na opakowaniach substancji obejmują trzy klasy zagrożeń: zagrożenie fizyczne, zagrożenie dla zdrowia, zagrożenie dla środowiska. Każde z nich jest odpowiednio oznaczane w prostym systemie numerycznym. Pełną tabelkę można odnaleźć na internetowych stronach Ministerstwa Gospodarki w zakładce „System GHS”.

Potrzebujesz pomocy z utylizacją swoich odpadów?
Jeśli posiadasz złom, z którym nie wiesz co masz zrobić, a czystość stolicy i jej okolic nie jest Ci obojętna – skontaktuj się z nami.

Gdzie oddać odpady chemiczne?

W związku ze wszystkimi powyższymi informacjami, warto wiedzieć, gdzie oddać odpady chemiczne. Jak się już można domyślić, tego typu odpady nie mogą być wyrzucane do zwykłych kontenerów na śmieci, ponieważ mogą stanowić poważne zagrożenie nie tylko dla środowiska naturalnego, lecz także dla samego człowieka.

Osoby prywatne raczej nie będą miały do czynienia z bardzo poważnymi i groźnymi odpadami chemicznymi typu kwasy. Za to często zostaje nam resztka farby z malowania ścian czy różnego typu rozpuszczalniki. Jeśli chcemy się ich pozbyć, powinniśmy zanieść je do najbliższego PSZOK-a (Punktu Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych). Tam powinni je od nas przyjąć i w dalszej kolejności zająć się tym, żeby np. utylizacja rozpuszczalników przebiegła zgodnie z przepisami.

Przedsiębiorstwa, które generują sporą ilość właśnie odpadów chemicznych, takie jak np. laboratoria, szkoły, uczelnie wyższe czy placówki badawcze, powinny skorzystać z usług utylizacyjnych wyspecjalizowanych podmiotów. Utylizacja odczynników chemicznych w szkołach to wciąż częsty problem.

Tutaj z pomocą chętnie przyjdzie nasza firma, która znajdzie dla Ciebie najlepszego podwykonawcę w Twojej okolicy. Dzięki temu będziesz wiedział, gdzie oddać odpady chemiczne. Wystarczy, że zarejestrujesz swój odpad w aplikacji lub zadzwonisz bezpośrednio do nas. Na pewno uda nam się wspólnie ustalić wszelkie szczegóły: od odbioru aż po transport i wywóz.

Gdzie oddać odpady chemiczne? Oczywiście, że w WasteMaster!

Copyright © 2022 Waste Master