Nie znalazłeś
odpowiedniej usługi odpadowej?
Dodaj swój odpad z jego charakterystyką,
a otrzymasz ofertę skrojoną na miarę!
Nawet w 15 minut.
Wypełnij formularz

Cały proces to tylko
1 prosty krok!

Ty decydujesz czy Ci się opłaca.
\

Czym jest przetwarzanie odpadów? Definicja i sposoby

Obrazek przedstawia zdjęcie wysypiska odpadów, nad którym krążą ptaki. Po środku kadru stoi kobieta. Fotografia ma przedstawiać potrzebę przetwarzania odpadów.

Obojętne, czy jesteś przedsiębiorcą, czy osobą fizyczną – warto wiedzieć, w jaki sposób odbywa się przetwarzanie odpadów. Wiedza dotycząca naszych pozostałości to nie tylko cenne informacje, ale także wsparcie dla dobrych praktyk. Dzięki wiedzy o przetwarzaniu pozostałości będziemy w stanie mocniej przywiązywać wagę do codziennych i niecodziennych zakupów, działań – i ostatecznie podejmować właściwe i ekologiczne decyzje.

Przetwarzanie odpadów – definicja

Czym w zasadzie jest przetwarzanie odpadów? Definicja nie jest skomplikowana – zgodnie z Ustawą o Odpadach z 14 grudnia 2012 roku, jest to zbiór procesów, które mają na celu odzysk lub unieszkodliwianie odpadów. Są to także procesy, które przetwarzają rzeczywisty odzysk lub też rzeczywiste unieszkodliwianie. Z samym przetwarzaniem odpadów wiążą się angielskie:

  • Reduce (zredukuj),
  • Reuse (użyj ponownie),
  • Recycle (zrecyklinguj).

W jaki sposób wiąże się to z przetwarzaniem pozostałości? Otóż w związku z dyrektywami unijnymi, cała wspólnota ma dążyć do tzw. modelu odpadowej gospodarki zamkniętej. Polega ona na tym, że każdy produkt jest wytwarzany z myślą o jego późniejszym recyklingu. Materiały mają być dużo częściej serwisowane, a każdy odpad ma zostać poddany (w miarę możliwości) recyklingowi. Dzięki temu surowce nie będą się marnować, a na wysypiskach odpadów będzie zalegać mniej pozostałości.

Samo przetwarzanie odpadów jest bez wątpienia powiązane z odzyskiwaniem, recyklingowaniem odpadów. Bez zmienienia postaci pozostałości często niemożliwy byłby odzysk cennych elementów. Tak jest w przypadku regranulacji tworzyw sztucznych różnego rodzaju. Bez przetwarzania w postaci zmielenia odpadu i jego oczyszczenia, niemożliwym byłoby przekształcenie go w np. kolejne butelki PET na wodę.

Odzysk odpadów jest tutaj rozumiany jako ogół działań, które mają doprowadzić do wykorzystania i zagospodarowania pozostałości wyprodukowanych przez człowieka. W ramach odzysku eliminowane są szkodliwe substancje, które zagrażają zarówno środowisku naturalnemu, jak i zdrowiu bądź życiu człowieka. Odzyskiem nazywamy także działania mające na celu zagospodarowanie konkretnej substancji znajdującej się w odpadzie. Np. w wyniku przetwarzania katalizatorów, udaje się pozyskać konkretne substancje (metale szlachetne), które służą później do produkcji kolejnych przedmiotów.

Czym się różni zatem recykling od odzysku? Recykling sensu stricto skupia się na ograniczeniu marnotrawienia surowców zawartych w odpadach. W przeciwieństwie do odzysku nie obejmuje on swoją definicją energetycznego odzysku z pozostałości wyprodukowanych przez człowieka. Przede wszystkim pamiętajmy o tym, że to przetwarzanie odpadów daje początek obu procesom i jest z nimi nierozerwalnie powiązany. Bez właściwego przygotowania pozostałości nie byłoby szansy na efektywne zagospodarowanie odpadów.

Potrzebujesz pomocy z utylizacją swoich odpadów?
Jeśli posiadasz złom, z którym nie wiesz co masz zrobić, a czystość stolicy i jej okolic nie jest Ci obojętna – skontaktuj się z nami.

Sposoby przetwarzania odpadów

Zatem jakie możemy wyróżnić sposoby przetwarzania odpadów? Jest ich bardzo wiele – dzięki czemu możemy efektywniej zarządzać i wykorzystywać pozostałości wytwarzane w naszych miejscach pracy. Przykładowymi metodami, za pomocą których odbywa się przetwarzanie, są:

  • odzysk,
  • recykling,
  • odzyskiwanie energii z pozostałości,
  • przygotowanie pozostałości do ponownego wykorzystania,
  • kompostowanie,
  • piroliza,
  • fermentacja metanowa,
  • przetwarzanie odpadów na paliwo stałe.

Zanim omówimy wszystkie powyższe sposoby przetwarzania odpadów w Polsce, warto wiedzieć, że wszystkie te metody można podzielić ze względu na rodzaj wykorzystywanych działań. Cały podział także ułatwia zrozumienie różnorodności procesów, którym poddawane są odpady. Wyróżnia się przede wszystkim:

  • metodę przetwarzania fizykochemicznego,
  • metodę przetwarzania biologicznego,
  • metodę przetwarzania termicznego,
  • metodę przetwarzania za pomocą przekształcania.

Tematyka recyklingu oraz odzysku pojawiła się już wcześniej, choć jeszcze raz podkreślamy – są to niezwykle ważne elementy ekologicznego gospodarowania odpadami i wykorzystywania surowców w jak największym stopniu. Dzięki pozyskiwaniu cennych związków chemicznych z przeterminowanych leków możemy produkować nowe, dzięki zużytym materiałom plastikowym, możemy wytworzyć nową butelkę, ze starego katalizatora, nowy katalizator i tak dalej…

Jeśli chodzi o kolejne metody przetwarzania odpadów – pozyskiwanie energii z pozostałości polega na spalaniu odpadu w specjalistycznych piecach, które ograniczają emisję szkodliwych wyziewów i zanieczyszczeń. Dzięki mechanizmowi wbudowanemu w piec możliwe jest przekonwertowanie energii wytworzonej podczas spalania w energię cieplną lub elektryczną.

Z kolei przygotowanie odpadów do ponownego użycia dotyczy konkretnej grupy pozostałości: urządzeń, materiałów, które da się naprawić i doprowadzić do ponownej sprzedaży oraz użytku. Może to być na przykład serwisowanie elektroniki oraz sprzętów RTV i AGD. Kompostowanie z kolei dotyczy głównie materiałów biodegradowalnych. Za pomocą przechowywania odpadów w odpowiednich warunkach, czy w obecności konkretnych organizmów, bakterii, możemy przekształcić odpad w materię, która posłuży nam jako np. nawóz (lub też do produkcji biogazu).

Piroliza to skomplikowany sposób przetwarzania odpadów. Polega on na umieszczeniu odpadów w warunkach o bardzo wysokiej temperaturze i to bez użycia tlenu. W ten sposób możemy ze stałych odpadów wytworzyć użyteczne materiały gazowe. Fermentacja metanowa również jest złożoną reakcją chemiczną. Odbywa się w biogazowaniach. W jej wyniku powstaje biogaz, metan. Odpady organiczne w warunkach beztlenowych są rozkładane przez organizmy anaerobowe (tj. organizmów żyjących we właśnie warunkach beztlenowych).

Jak sam z pewnością zauważyłeś – przetwarzanie odpadów jest niezwykle użytecznym procesem. Dzięki niemu, z pozornie niepotrzebnych materiałów możemy wyprodukować bardzo wiele przedmiotów i produktów, a przy tym nie trzeba zużywać energii na wydobycie surowca, przetworzenie go etc. Bądź eko i oddawaj swoje pozostałości do firm, które zajmują się ich przetwarzaniem. Skorzystaj z naszej oferty i znajdź najkorzystniejsze firmy utylizujące pozostałości w Twojej okolicy!

Copyright © 2022 Waste Master