Gospodarka odpadami w Krakowie

Masz pytania? Potrzebujesz wyceny? Zadzwoń
Numer telefonu do kontatku
+48 732 080 220
Nie znalazłeś
odpowiedniej usługi odpadowej?
Dodaj swój odpad z jego charakterystyką,
a otrzymasz ofertę skrojoną na miarę!
Nawet w 15 minut.
Wypełnij formularz

Cały proces to tylko
1 prosty krok!

Ty decydujesz czy Ci się opłaca.
\

Chcesz zamówić usługi recyklingowe?

Podaj swoje miasto, a pokażemy dostępne dla Ciebie usługi
Wybierz usługę i podaj informację potrzebne do jej realizacji
Dokończ zamawianie i pozwól naszym partnerom zająć się resztą!

Po co w zasadzie przejmować się gospodarką odpadową w Krakowie? Najważniejszym, z punktu widzenia etyki, jest ekologia. Przyjmuje się, że w Polsce na jednego obywatela przypada niemalże 4,5 t śmieci. Średnia dla UE wynosi około 4,8 t. Jest to bardzo duża i wciąż rosnąca statystyka, która niepowstrzymana, sprawi, że dosłownie utoniemy w śmieciach. Oprócz tego, że jest niewiele miejsc do składowania, to nieprzekształcenie śmieci napędza ocieplenie klimatu. Z tego powodu szacuje się, że w ciągu mniej niż 100 lat, średnia temperatura światowa podwyższy się o 4°C, co sprawi, że stopnieją lodowce, podniosą się poziomy mórz, a globalne spichlerze będą gnębione suszami i skrajnymi warunkami pogodowymi. Dlatego władze UE starają się przekonać swoich członków do przyjęcia ekologicznych rozwiązań. Może się wydawać, że nasze mikroprzedsiębiorstwo nie jest w stanie mieć zbytniego wpływu na zmiany klimatyczne, jednak jeśli wszyscy będziemy prawidłowo i efektywnie gospodarować odpadami w Krakowie, to możemy realnie wpłynąć na przyszłość.

Nie możesz znaleźć firm zajmujących się gospodarką odpadami w Krakowie? A może podmiotów zajmujących się tylko transportem do skupu? Jeśli chciałbyś szybko i bezpłatnie znaleźć wszystkie możliwe oferty pasujące do Twoich preferencji – skorzystaj z Giełdy Odpadów WasteMaster. Bezpłatnie możesz tam zmieścić swoje zlecenie, wraz z opisem odpadu oraz Twoją lokalizacją. Twoje ogłoszenie trafi do firm szukających klientów, którzy będą mieli szansę odpowiedzieć na Twoją ofertę. I po chwili otrzymasz wiele zgłoszeń od przedsiębiorstw zewnętrznych, spośród których będziesz mógł swobodnie wybierać. WasteMaster nie zobowiązuje Cię do niczego. Nie pobieramy żadnych dodatkowych opłat – zależy nam na poprawieniu gospodarowania odpadami w Krakowie w polskich firmach!

Należy pokreślić, że duża część wiadomości z obrębu gospodarki odpadami dla firm w Krakowie jest zawarta w aktach prawnych takich jak, chociażby Ustawa o Odpadach z 2013 roku. Znajduje się w niej dział poświęcony zarządzaniu odpadami w gminie, pozostałościami komunalnymi, ale i podstawowe zasady, które powinny przyświecać każdemu przedsiębiorstwu, który produkuje śmieci. Zatem każdy wytwórca odpadów musi zadbać o to, aby maksymalnie zredukować produkcję śmieci, zapobiegać nadmiernemu ich powstawaniu. Następnym obowiązkiem jest przygotowanie ich do ponownego użycia, do recyklingu, do utylizacji, do odzyskania lub do unieszkodliwienia. Jeżeli nie ma opcji przetwarzania śmieci na miejscu - na producencie ciąży przymus przekazania ich właściwym podmiotom. Za pomocą jakich metod zoptymalizować zarządzanie odpadami? Trzeba przede wszystkim przeanalizować to, co wytwarza się w danej gospodarce odpadami. Firma w Krakowie powinna przyjrzeć się temu, co wytwarza i dokonać refleksji, czy część pozostałości nie dałoby się wykorzystać na miejscu. Tę metodę określa się mianem zasady bliskości. Wstępna selekcja i ewentualny recykling ma się odbyć na miejscu. Ponadto przydatnym byłoby skontaktowanie się z innymi podmiotami z naszej branży. Być może wytwarzamy więcej pozostałości w innym miejscu np. produkcji, być może taka konsultacja podsunęłaby nam świeże rozwiązania. Możesz także skorzystać z firm zajmujących się gospodarką odpadami w Krakowie, jednak należy się liczyć z kosztami finansowymi.

Jak wyglądają koszty gospodarowania odpadami w Krakowie? Wszystko jest oczywiście zależne od tego, jaką metodę przyjmiemy. Jeśli zdecydujemy się na zatrunienie zewnętrznej firmy zajmującej się gospodarką odpadami w Krakowie koszty będą większe niż jeśli na własną rękę zajmiemy się organizacją naszego miejsca pracy. Koszty transportu, utylizacji, recyklingu są zawsze uzależnione od rodzaju odpadu. Za niektóre z nich, jak np. złom, możemy otrzymać gotówkę, jednak za większą część, to przedsiębiorca musi zapłacić. Więcej o kosztach gospodarowania odpadami w Krakowie znajdziesz na naszym blogu – zachęcamy do czytania. Opłaty, które trzeba uiścić przy wpisywaniu do BDO, to 100 zł dla mikroprzedsiębiorców oraz 300 zł w przypadku zwykłych właścicieli firm. A ile zapłacisz za organizację całego procesu z WasteMaster? Absolutnie nic! Zamieszczanie ogłoszeń na naszej Giełdzie Odpadowej jest całkowicie darmowe! Dowolnie korzystaj z naszych usług, szukaj opłacalnych ofert i oszczędź zarówno czas, jak i fundusze!

Gospodarka odpadami w Krakowie to inaczej system zarządzania pozostałościami w taki sposób, aby zostały przetransportowane, spieniężone, poddane recyklingowi, wyrzucone na wysypisko lub utylizowane. Zatem w kontekście prowadzenia firmy, jest to zbiór działań mających na celu przekształcenie lub wyrzucenie wytworzonych odpadów. Niestety, szczególnie duże zakłady pracy mierzą się z problemem odpadów. Składowane w siedzibie firmy - z czasem stanowią zagrożenie dla innych, a nie zawsze istnieje możliwość przetworzenia naszych śmieci na miejscu. Aby funkcjonalnie gospodarować odpadami w Krakowie opłaca się znać podstawowe zasady, przepisy i techniki zarządzania pozostałościami. Należy podkreślić, że zbytnie składowanie pozostałości jest łamaniem zasad BHP oraz po prostu wpływa negatywnie na funkcjonowanie firmy. Jesteś zaciekawiony podanym zagadnieniem - zachęcamy do lektury!

Aby legalnie zarządzać odpadami, należy wypełnić kilka kwestii formalnych. Służą one zapobieganiu powstawaniu nielegalnych wysypisk i ogólnej kontroli produkowania pozostałości i ich utylizacji. Jest to bardzo ważny aspekt w kontekście gospodarowania odpadami w Krakowie. Wszyscy właściciele przedsiębiorstw oraz rolnicy posiadający powyżej 75 ha ziem, są zobligowani do prowadzenia konta w BDO. Muszą tam wypełniać coroczne sprawozdania dotyczące wytworzonych śmieci. Ponadto trzeba wypełniać Kartę Przekazania Odpadu, która powinna zostać oddana kierującemu, który wywozi nasze śmieci - ten dokument zapewnia zgodny z prawem transport. Co więcej, aby wypełnić formalności dotyczących gospodarski odpadowej w Krakowie należy uzupełnić Kartę Ewidencji Odpadowej. Jest to druk, który stanowi świadectwo legalności całego procesu - użyteczny podczas możliwej kontroli. Wszystkie te dokumenty posługują się systemem kodów odpadów, który znajdziesz w Rozporządzeniu Ministra Środowiska z 2020 roku.

W nawiązaniu do tego, że Polska jest członkiem Unii Europejskiej, ma ona moc narzucania nowoczesnych rozwiązań na naszym lokalnym, krajowym rynku odpadowym. Postulatem UE jest odejście od gospodarki liniowej, skierowanej na konsumpcję, zużywanie produktów i składowanie śmieci, a zwrot w kierunku gospodarki bezodpadowej. Więcej o niej znajdziesz na naszym blogu, jednak w sporym skrócie oznacza ona odejście od składowania pozostałości, które zawierają jeszcze sporo przydatnych substancji. Zatem propozycja gospodarki odpadowej w Krakowie UE polegałaby na tym, że wytworzone śmieci przetwarzamy i produkujemy z nich następne i kolejne materiały. Ponadto ustawy PE *#*wprowadziły „rozszerzoną odpowiedzialność producenta” opierającą się na tym, że wytwórca pozostałości jest odpowiedzialny za przetworzenie odpadów od momentu ich produkcji. Kolejną ustawą wprowadzoną za pośrednictwem dyrektyw unijnych jest ta, która dotyczy płatności za recykling pozostałości. „Zanieczyszczający płaci” – zatem to producent pozostałości jest zobowiązany do sfinansowania recyklingu swoich śmieci. Zgodnie z wszystkimi przepisami i zaleceniami, kraje członkowskie musiałyby maksymalnie zminimalizować masę składowanych pozostałości. Jednak w każdym wypadku należy mieć w pamięci odpowiedzialność za gospodarowanie odpadami w Krakowie. To my, jako wytwórcy musimy dopilnować wszystkich przepisów prawnych, a także mieć pewność, że oddajemy śmieci podmiotom, które działają w zgodzie z prawem – w innym wypadku, mogą zostać naliczone kary finansowe.

Oprócz jasnych względów ekologicznych, można wyróżnić jeszcze liczne korzyści z prowadzenia zoptymalizowanej gospodarki odpadowej w firmie w Krakowie. Jeżeliskorzystałeś z usług firm zajmujących się gospodarką odpadami w Krakowie lub innych przedsiębiorstw zewnętrznych, które transportują lub utylizują Twoje śmieci - napędzasz tak lokalne biznesy, pobudzasz niewielkie firmy do rozwoju. Dodatkowo przyczyniasz się do tworzenia się kolejnych miejsc pracy! Wymiernym zyskiem dla Twojego zakładu pracy, jest rzecz jasna oczyszczenie przestrzeni i przestrzeganie zasad bezpieczeństwa pracy. Co więcej, jeśli uda Ci się skorzystać z zasady bliskości, możesz także realnie zaoszczędzić na nowych materiałach. Kolejną zaletą jest to, że działasz zgodnie z prawem - nie będą Cię obciążać żadne grzywny. A za część pozostałości możesz dostać gotówkę (dzieje się tak, chociażby w przypadku makulatury czy złomu). Innymi zaletami z zarządzania śmieciami jest rozbudzenie innowacyjności rozwiązań producentów nowych materiałów z surowców odzyskanych z recyklingu. Dodatkowo zmniejszasz zużycie energii i np. wydobycie niektórych np. związków chemicznych. Same plusy!
Nie znalazłeś oferty jakiej potrzebujesz?
Jeśli posiadasz złom, z którym nie wiesz co masz zrobić, a czystość nie jest Ci obojętna - skontaktuj się z nami. W aplikacji WasteMaster znajdziesz skup złomu w Krakowie, który spełni oba te oczekiwania. Sprawdź i przekonaj się, że warto!

Sprawdź także

Sprawdź aktualne oferty proponowanych usługodawców w pozostałych miastach

Pozostałe kategorie

Sprawdź aktualne oferty w pozostałych kategoriach

Klienci pytają również o:

Co wchodzi w skład gospodarki odpadami?
04-01-2023
Co wchodzi w skład gospodarki odpadami?

W skład gospodarki odpadami wchodzą następujące działania: wytwarzanie pozostałości, gromadzenie ich, odzyskiwanie, zagospodarowywanie w miejscu wytworzenia, wywózka do skupu, r...

Więcej -->
Czy KGO musi być na fakturze?
27-11-2022
Czy KGO musi być na fakturze?

KGO, czyli inaczej koszt gospodarowania odpadami musi znajdować się na fakturze. Ewentualnie można go podać na paragonie lub przy cenie produktu – jest to bardzo istotne, żeby k...

Więcej -->
Jakie są rodzaje odpadów?
14-11-2022
Jakie są rodzaje odpadów?

W ramach funkcjonowania gospodarki odpadami wytwarza się bardzo wiele różnych rodzajów pozostałości. W związku z tym część z nich można sprzedać, inne należy wywieźć do skupu,&n...

Więcej -->
Kto ponosi koszty gospodarowania odpadami
20-10-2022
Kto ponosi koszty gospodarowania odpadami?

Zgodnie z art. 22 rozdziału 5 Ustawy o Odpadach z 2012 roku, koszty gospodarowania odpadami są ponoszone przez pierwotnego wytwórcę pozostałości lub przez obecnego wytwórcę czy ...

Więcej -->
Co to jest KGO na fakturze?
16-09-2022
Co to jest KGO na fakturze?

KGO to inaczej skrót od kosztów gospodarowania odpadami. Co to oznacza? Jest to tzw. opłata recyklingowa lub podatek ekologiczny,czyli naliczony koszt recyklingu wliczany w cenę...

Więcej -->
Co to jest gospodarka odpadami?
09-08-2022
Co to jest gospodarka odpadami?

Gospodarka odpadami  jest to zespół czynności i działań skupionych wokół zarządzania pozostałościami. Tymi działaniami jest sprzedaż, wywóz odpadów, ich zagospodarowanie, r...

Więcej -->

Blog

Chętnie dzielimy się tym co nowe i według nas ciekawe;)

Fotografia przedstawia dwa kubły na odpady na plaży na tle niebieskiego nieba. Jest to ilustracja do bloga o tytule: "Mechaniczno-biologiczne przetwarzanie odpadów - na czym polega?".
14-10-2023
Mechaniczno-biologiczne przetwarzanie odpadów – na czym polega?

Czym jest mechaniczno-biologiczne przetwarzanie odpadów? Jakie materiały są poddawane takim zabiegom? Czy to w rzeczywistości ekologiczny proces? Poszerzaj z nami swoją świadomo...

Więcej -->
przetwarzanie odpadow - zbelowana makulaturya w postaci kartonów jest gotowa do recyklingu i przetworzenia; stoi na paletach
02-10-2023
Przetwarzanie odpadów – definicja, znaczenie, metody

Na czym polega przetwarzanie odpadów? Co warto wiedzieć o tym procesie? Dlaczego jest tak istotny? Przede wszystkim dlatego, że jest to ważny element poszerzania świadomości eko...

Więcej -->
Zdjęcie przedstawia zieloną roślinkę, która jest trzymana wraz z garścią ziemi w ludzkiej dłoni. Ma to być zobrazowanie do bloga o tytule: "Etapy recyklingu. Jak to może wyglądać?".
27-09-2023
Etapy recyklingu. Jak to może wyglądać?

Nie ulega wątpliwości, że współczesny świat pogrąża się w narastającej katastrofie klimatycznej. Choć Polska znajduje się w strefie umiarkowanej, nawet nas dotykają konsekwencje...

Więcej -->
Zdjęcie świnki w zagrodzie. Ma to być zobrazowanie bloga o tytule: "Uboczne produkty pochodzenia odzwierzęcego kategorii 3, 2 i 1".
14-09-2023
Uboczne produkty pochodzenia zwierzęcego kategorii 3, 2 i 1

Prowadzisz ubojnie? Zakład przetwórstwa mięsnego? A może jesteś zwyczajnie ciekawy, jak postępować z ubocznymi produktami pochodzenia zwierzęcego? Jeśli tak, to zapoznaj się z n...

Więcej -->
Copyright © 2022 Waste Master