Nie znalazłeś
odpowiedniej usługi odpadowej?
Dodaj swój odpad z jego charakterystyką,
a otrzymasz ofertę skrojoną na miarę!
Nawet w 15 minut.
Wypełnij formularz

Cały proces to tylko
1 prosty krok!

Ty decydujesz czy Ci się opłaca.
\

Odpady poprodukcyjne – co to jest, definicja, przykłady

Odpady poprodukcyjne – co to jest, definicja, przykłady

„Odpady poprodukcyjne – co to jest?” Tak z pewnością reaguje wiele osób, które na co dzień nie są związane z branżą odpadową. Każdego dnia zakłady produkcyjne generują ogromną ilość pozostałości, w tym także odpady poprodukcyjne. Definicja tego rodzaju odpadów jest bardzo wąska i warto się z nią zapoznać w szczególności wtedy, gdy planujemy odbiór i wywóz nieużytecznych resztek z naszego przedsiębiorstwa.

Odpady poprodukcyjne – definicja

Niemal w każdej firmie generowane są odpady poprodukcyjne. Co to takiego? To pozostałości po wszelkich procesach produkcyjnych, których wytwórca nie może (lub nie chce) ponownie wykorzystać albo nie znajduje dla nich żadnego użytecznego zastosowania w swoim zakładzie. Tym samym jest zobligowany do ich prawidłowego, a przede wszystkim bezpiecznego zagospodarowania np. za pomocą firm wywozowych.

Niewiele rodzajów odpadów sprawia przedsiębiorcom tyle trudności, co odpady poprodukcyjne. Definicja tego typu pozostałości nie jest zawarta w żadnych przepisach prawa powszechnie obowiązującego. W ustawie o odpadach z 14 grudnia 2012 r. znajdziemy tylko ogólną definicję odpadów, które są określone jako „każda substancja lub przedmiot, których posiadacz pozbywa się, zamierza się pozbyć lub do których pozbycia się jest zobowiązany” (art. 3 ust. 1 pkt. 6 ustawy o odpadach).

Potrzebujesz pomocy z utylizacją swoich odpadów?
Jeśli posiadasz złom, z którym nie wiesz co masz zrobić, a czystość stolicy i jej okolic nie jest Ci obojętna – skontaktuj się z nami.

Odpady poprodukcyjne – przykłady

Z tego powodu, że odpady poprodukcyjne przysparzają ich wytwórcom wiele trudności, najłatwiej zrozumieć zagadnienie na konkretnych przykładach. Będą się one różniły w zależności od branży konkretnego przedsiębiorstwa. Warto przy tym zaznaczyć, że nie istnieje żaden zamknięty katalog odpadów poprodukcyjnych ani spis procesów produkcyjnych, podczas których są one wytwarzane, co dodatkowo, w niektórych przypadkach, komplikuje sytuacje.

Tak jak zostało już wcześniej wspomniane, niemal każda firma produkuje odpady poprodukcyjne. Przykłady będą zależne od profilu danej działalności. W zakładzie krawieckim do odpadów poprodukcyjnych zaliczymy przede wszystkim skrawki rozmaitych materiałów tekstylnych. Z kolei w firmie zajmującej się na co dzień przetwórstwem i obróbką metali znajdziemy np. pozostałości w postaci wiór stalowych, miedzianych, aluminiowych etc.

Do kategorii odpadów poprodukcyjnych możemy zaliczyć także odpady z tworzyw sztucznych, odpady mineralne i metaliczne, chemię laboratoryjną, środki ochrony roślin, odpady opakowaniowe czy artykuły farmaceutyczne. Jeżeli dalej będziesz miał problem z zagadnieniem takim jak odpady poprodukcyjne, przykłady pomoże Ci znaleźć jeden z naszych doradców klienta.

Jeżeli posiadamy odpady z tej kategorii, wtedy najkorzystniej i najrozsądniej jest skorzystać z naszej Giełdy Odpadów WasteMaster. Jeżeli wystawisz tam odpad, opiszesz go oraz dołączysz zdjęcia, specjaliści będą mogli rzucić na niego okiem i samodzielnie go sklasyfikować. W ten sposób nie tylko pozbywasz się kłopotu, lecz także za jednym kliknięciem możesz porównać odpad u różnych recyklerów!

Copyright © 2022 Waste Master