Gospodarka odpadami w Gdyni

Masz pytania? Potrzebujesz wyceny? Zadzwoń
Numer telefonu do kontatku
+48 732 080 220
Nie znalazłeś
odpowiedniej usługi odpadowej?
Dodaj swój odpad z jego charakterystyką,
a otrzymasz ofertę skrojoną na miarę!
Nawet w 15 minut.
Wypełnij formularz

Cały proces to tylko
1 prosty krok!

Ty decydujesz czy Ci się opłaca.
\

Chcesz zamówić usługi recyklingowe?

Podaj swoje miasto, a pokażemy dostępne dla Ciebie usługi
Wybierz usługę i podaj informację potrzebne do jej realizacji
Dokończ zamawianie i pozwól naszym partnerom zająć się resztą!

Obowiązujące w Polsce przepisy, nakładają wiele zobowiązań na przedsiębiorców produkujących odpady. Są to metody kontroli i monitorowania wytwarzania oraz unieszkodliwiania śmieci. Dlatego, jeśli jesteś przedsiębiorcą lub rolnikiem posiadającym powyżej 75 ha upraw rolnych, musisz prowadzić aktualną ewidencję w systemie BDO. Jest on bardzo ważny, a nieobecność w nim - słono kosztuje. Grzywny za nieposiadanie konta w Bazie Danych Odpadowych sięgają nawet do miliona złotych! Jeśli organizujesz wywóz śmieci w ramach swojej gospodarki odpadowej w Gdyni, musisz pamiętać o wypełnieniu i oddaniu Karty Przekazania Odpadu. Wypełnij także Kartę Ewidencji Odpadowej, która jest dowodem na legalność przeprowadzonych transakcji. Całość korzysta z systemu kodów odpadów, który powinien ułatwić identyfikację odpadów. Możesz je znaleźć w Rozporządzeniu Ministra Środowiska z 2020 roku. Gospodarka odpadami w Gdyni powinna się opierać na legalnej działalności - warto mieć to w pamięci.

Gospodarka odpadami w Gdyni to inaczej system zarządzania śmieciami w taki sposób, aby zostały wywiezione, sprzedane, poddane recyklingowi, wyrzucone na wysypisko lub utylizowane. Zatem w kontekście prowadzenia firmy, jest to zbiór czynności mających na celu przetworzenie lub wyrzucenie wytworzonych odpadów. Niestety, szczególnie duże miejsca pracy borykają się z problemem odpadów. Gromadzone w siedzibie firmy - z czasem stają się zagrożeniem dla innych, a nie zawsze istnieje możliwość przetworzenia naszych pozostałości na miejscu. Aby funkcjonalnie gospodarować odpadami w Gdyni warto znać najważniejsze zasady, przepisy i techniki zarządzania pozostałościami. Należy podkreślić, że zbytnie składowanie pozostałości jest łamaniem zasad BHP oraz po prostu wpływa negatywnie na funkcjonowanie firmy. Jesteś zaciekawiony podanym zagadnieniem - zachęcamy do lektury!

Jakie inne korzyści mogą płynąć z gospodarki odpadami w firmie w Gdyni? Najistotniejszą z nich jest oczywiście ekologia, jednakże nie tylko to da się uzyskać w związku z właściwym zarządzaniem odpadami w firmie. Przede wszystkim organizacja wywozu, przetwarzania i recyklingu odpadów to podstawa efektywnego funkcjonowania całej działalności gospodarczej. Wyobraź sobie, że nie wywozisz śmieci ze swojego zakładu produkcyjnego. Albo pomyśl, że nie składujesz ich w jednej przestrzeni, tylko w losowych miejscach. Wówczas praca firmy będzie bardzo utrudniona. Dodatkowo, korzystając z firm zajmujących się gospodarką odpadami w Gdyni lub z podmiotów wywożących czy przekształcających śmieci, przyczyniasz się do rozrastania się lokalnych biznesów i kolejnych miejsc pracy. To, że oddajesz np. tworzywa sztuczne do firm zewnętrznych, napędza także innowacyjność rozwiązań. Kolejną zaletą, jest mniejsze zużycie energii, która zostałaby wykorzystana do produkcji nowych materiałów oraz zmniejszenie się wydobycia danych surowców. Jest tak w przypadku złomu – dzięki temu, że oddajesz surowce stalowe do skupów, stalownie mogą z nich wytopić kolejne przedmioty, a nie napędzać przemysł wydobywczy. Kolejną zaletą, która dotyczy bezpośrednio Twojego przedsiębiorstwa, jest legalność biznesu – brak grzywn, a także szansa na oszczędność. Jeśli masz możliwość wykorzystania raz jeszcze materiałów uznanych za odpad – oszczędzisz środki na zakup nowych surowców!

Wielkość poniesionych kosztów gospodarowania odpadami w Gdyni jest uzależniona od paru czynników. Tego, jakim rodzajem odpadu dysponujesz, jaką ich ilością, czy mają szkodliwe właściwości, a także skąd chcesz je wywieźć, jeśli jesteś zainteresowany taką usługą. Nie zawsze to przedsiębiorca płaci za przekazanie śmieci - czasem jest możliwość zarobku, na niektórych rodzajach pozostałości. Dzieje się tak w przypadku złomu czy makulatury. Warto zaznaczyć, że wynajęcie firmy zajmującej się gospodarką odpadami w Gdyni pociąga za sobą dodatkowe koszty. Jeśli mówimy o tym, ile płacimy za formalności dotyczące odpadów, to również jest uzależnione od różnych elementów. Jeśli jesteś przedsiębiorcą, to za wpis do BDO musisz zapłacić 300 zł, a mikroprzedsiębiorcy płacą 100 zł. Jeśli interesują Cię szczegóły kosztów gospodarowania odpadami w Gdyni, zajrzyj na naszego bloga! Polecamy skorzystać z Giełdy Odpadów od WasteMaster - w końcu nasze usługi są darmowe!

Spora część użytecznych informacji na temat zasad gospodarowania odpadami dla firm w Gdyni znajduje się w dokumentach prawnych dotyczących tego zagadnienia - chociażby w Ustawie o Odpadach z 2013 roku czy też w dyrektywach unijnych. Zgodnie z ustaleniami obecnymi w tych dokumentach, na producenta śmieci nałożone zostały pewne zbowiązania, będące jednocześnie wskazówkami z zakresu zarządzania śmieciami. Zatem producent odpadów musi dbać o to, aby zapobiegać nadmiernemu wytwarzaniu śmieci, musi zadbać o to, aby zostały odpowiednio przygotowane do kolejnego użycia, a także musi przeprowadzić ich recykling lub oddać je podmiotom odpowiedzialnym za przetwrażanie, unieszkodliwianie oraz utylizowanie odpadów. Oprócz tego, warto się zastanowić, co jest obiektem produkcji w naszej gospodarce odpadowej. Firma w Gdyni musi przeanalizować to, co produkuje, tak aby następnie móc prawidłowo pogrupować i przekształcić w swojej siedzibie choć część śmieci. Jest to tzw. zasada bliskości - na początku skupiamy się na tym, co możemy przetworzyć we własnym #*przedsiębiorstwie|zakładzie#*#. Zaleca się dodatkowo, przeanalizowanie naszej konkurencji - jak inni w branży radzą sobie z tymi samymi pozostałościami? Następnie trzeba wyznaczyć konkretne miejsce na składowanie odpadu, z uwzględnieniem jego specyfiki i przepisów BHP. Następnym etapem jest skorzystanie z usług wywozu lub samodzielny transport resztek, których nie udało nam się przekształcić na miejsce skupu. Można oczywiście skorzystać z usług firm zajmujących się gospodarką odpadową w Gdyni, jednak można też zajrzeć na Giełdę Odpadów od WasteMaster, gdzie bezpłatnie znajdziesz korzystne oferty wywozu i utylizacji!

Chcesz wyszukać firmę zajmującą się gospodarką odpadami w Gdyni? W najskuteczniejszy sposób zrobisz to za pośrednictwem WasteMaster. Znajdź naszą Giełdę Odpadów, dodaj ogłoszenie wraz z opisem odpadu oraz Twoją lokalizacją, a oferty od przedsiębiorstw zewnętrznych zaczną spływać same! Twoje ogłoszenie wyświetli się przedsiębiorcom zajmującym się np. transportem plastików. Odpowiedzą na Twoje ogłoszenie i w ten sposób możesz zaobserwować przekrój aktualnej sytuacji na rynku pozostałościami. Nie zobowiązujemy Cię do niczego - wybór jest tylko i wyłącznie Twoja! Nie pobieramy także opłat za powyższe działania, naszym celem jest tylko promowanie funkcjonalnego gospodarowania odpadami w Gdyni!

Po co w zasadzie zajmować się gospodarką odpadową w Gdyni? Najistotniejszym, z perspektywy etyki, jest ekologia. Szacuje się, że w Polsce na jednego obywatela przypada niemalże 4,5 t śmieci. Średnia dla UE wynosi ok. 4,8 t. Jest to przytłaczająca i wciąż wzrastająca statystyka, która nieograniczana, sprawi, że dosłownie utoniemy w śmieciach. Oprócz tego, że brakuje miejsc do składowania, to nieprzekształcenie śmieci napędza ocieplenie klimatu. Z tej przyczyny szacuje się, że w ciągu mniej niż 100 lat, średnia temperatura światowa podwyższy się o 4°C, co sprawi, że stopnieją lodowce, wzrosną poziomy mórz, a światowe spichlerze będą gnębione suszami i ekstremalnymi warunkami pogodowymi. Z tego powodu władze UE próbują przekonać swoich członków do zaakceptowania ekologicznych rozwiązań. Może się wydawać, że nasze mikroprzedsiębiorstwo nie jest w stanie aż tak wpłynąć na zmiany klimatyczne, jednak jeśli wszyscy zaczniemy prawidłowo i efektywnie gospodarować odpadami w Gdyni, to możemy faktycznie wpłynąć na przyszłość.

Nasze członkostwo w UE wiąże się m.in. z tym, że musimy się dostosować do ogóloeuropejskich standardów. Jednym z nich jest właśnie polityka dotycząca gospodarowania odpadami w Gdyni. W nawiązaniu do tego, że coraz trudniej jest wyszukać miejsce na nowe wysypiska odpadów, Europa zdecydowała, że dobrym rozwiązaniem będzie systematyczne odchodzenie od gospodarki liniowej (opartej na schemacie "zrób-zużyj-wyrzuć") do gospodarki o modelu zamkniętym. Polega ona na tym, że odpady są przekształcane w taki sposób, że tylko mała ich część jest wyrzucana - reszta zaś ulega recyklingowi i wraca do zamkniętego kręgu. Następną zasadą pochodzącą z UE, jest ta mówiąca o tym, kto płaci. "Zanieczyszczający płaci" - co oznacza, że wytwórca pozostałości *#8jest zobowiązany do opłacenia recyklingu, wywózki i utylizacji|musi opłacić recykling, wywózkę czy utylizację#*# swoich śmieci. Z drugiej strony "rozszerzona odpowiedzialność producenta" głosi, że jako wytwórcy śmieci ponosimy za nie odpowiedzialność od chwili ich powstania. Zatem wymusza to od nas korzystanie z legalnych kanałów recyklingu. Najważniejszą zasadą, która powinna rządzić naszą gospodarką odpadową w Gdyni jest zgodność z obowiązującymi przepisami.
Nie znalazłeś oferty jakiej potrzebujesz?
Jeśli posiadasz złom, z którym nie wiesz co masz zrobić, a czystość nie jest Ci obojętna - skontaktuj się z nami. W aplikacji WasteMaster znajdziesz skup złomu w Gdyni, który spełni oba te oczekiwania. Sprawdź i przekonaj się, że warto!

Sprawdź także

Sprawdź aktualne oferty proponowanych usługodawców w pozostałych miastach

Pozostałe kategorie

Sprawdź aktualne oferty w pozostałych kategoriach

Klienci pytają również o:

Co wchodzi w skład gospodarki odpadami?
04-01-2023
Co wchodzi w skład gospodarki odpadami?

W skład gospodarki odpadami wchodzą następujące działania: wytwarzanie pozostałości, gromadzenie ich, odzyskiwanie, zagospodarowywanie w miejscu wytworzenia, wywózka do skupu, r...

Więcej -->
Czy KGO musi być na fakturze?
27-11-2022
Czy KGO musi być na fakturze?

KGO, czyli inaczej koszt gospodarowania odpadami musi znajdować się na fakturze. Ewentualnie można go podać na paragonie lub przy cenie produktu – jest to bardzo istotne, żeby k...

Więcej -->
Jakie są rodzaje odpadów?
14-11-2022
Jakie są rodzaje odpadów?

W ramach funkcjonowania gospodarki odpadami wytwarza się bardzo wiele różnych rodzajów pozostałości. W związku z tym część z nich można sprzedać, inne należy wywieźć do skupu,&n...

Więcej -->
Kto ponosi koszty gospodarowania odpadami
20-10-2022
Kto ponosi koszty gospodarowania odpadami?

Zgodnie z art. 22 rozdziału 5 Ustawy o Odpadach z 2012 roku, koszty gospodarowania odpadami są ponoszone przez pierwotnego wytwórcę pozostałości lub przez obecnego wytwórcę czy ...

Więcej -->
Co to jest KGO na fakturze?
16-09-2022
Co to jest KGO na fakturze?

KGO to inaczej skrót od kosztów gospodarowania odpadami. Co to oznacza? Jest to tzw. opłata recyklingowa lub podatek ekologiczny,czyli naliczony koszt recyklingu wliczany w cenę...

Więcej -->
Co to jest gospodarka odpadami?
09-08-2022
Co to jest gospodarka odpadami?

Gospodarka odpadami  jest to zespół czynności i działań skupionych wokół zarządzania pozostałościami. Tymi działaniami jest sprzedaż, wywóz odpadów, ich zagospodarowanie, r...

Więcej -->

Blog

Chętnie dzielimy się tym co nowe i według nas ciekawe;)

Fotografia przedstawia dwa kubły na odpady na plaży na tle niebieskiego nieba. Jest to ilustracja do bloga o tytule: "Mechaniczno-biologiczne przetwarzanie odpadów - na czym polega?".
14-10-2023
Mechaniczno-biologiczne przetwarzanie odpadów – na czym polega?

Czym jest mechaniczno-biologiczne przetwarzanie odpadów? Jakie materiały są poddawane takim zabiegom? Czy to w rzeczywistości ekologiczny proces? Poszerzaj z nami swoją świadomo...

Więcej -->
przetwarzanie odpadow - zbelowana makulaturya w postaci kartonów jest gotowa do recyklingu i przetworzenia; stoi na paletach
02-10-2023
Przetwarzanie odpadów – definicja, znaczenie, metody

Na czym polega przetwarzanie odpadów? Co warto wiedzieć o tym procesie? Dlaczego jest tak istotny? Przede wszystkim dlatego, że jest to ważny element poszerzania świadomości eko...

Więcej -->
Zdjęcie przedstawia zieloną roślinkę, która jest trzymana wraz z garścią ziemi w ludzkiej dłoni. Ma to być zobrazowanie do bloga o tytule: "Etapy recyklingu. Jak to może wyglądać?".
27-09-2023
Etapy recyklingu. Jak to może wyglądać?

Nie ulega wątpliwości, że współczesny świat pogrąża się w narastającej katastrofie klimatycznej. Choć Polska znajduje się w strefie umiarkowanej, nawet nas dotykają konsekwencje...

Więcej -->
Zdjęcie świnki w zagrodzie. Ma to być zobrazowanie bloga o tytule: "Uboczne produkty pochodzenia odzwierzęcego kategorii 3, 2 i 1".
14-09-2023
Uboczne produkty pochodzenia zwierzęcego kategorii 3, 2 i 1

Prowadzisz ubojnie? Zakład przetwórstwa mięsnego? A może jesteś zwyczajnie ciekawy, jak postępować z ubocznymi produktami pochodzenia zwierzęcego? Jeśli tak, to zapoznaj się z n...

Więcej -->
Copyright © 2022 Waste Master